כולם ממתינים להכרעה של שקד

בימין החדש ובאיחוד מפלגות הימין לא מתקבלים החלטות עד להכרעתה של איילת שקד • רוב הצדדים מעוניינים להציב את שקד בקדמת הבמה אך לא בראשות הרשימה • ליברמן מתחייב לא לשבת עם המפלגות החרדיות בממשלה אחת • ועמיר פרץ, יו"ר העבודה הטרי כבר מתואם עם יו"ר כחול לבן בני גנץ

עמיר פרץ ובני גנץ
עמיר פרץ ובני גנץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כפי שהוכיחו הבחירות האחרונות, הסיפור האמיתי לא מוכרע דווקא בתוצאות שיביאו המפלגות הגדולות אלא בגודל הגושים. ובזמן שהליכוד מגיע מאורגן ומגובש למערכה, כאב הראש הגדול מגיע מיתר מפלגות הגוש, שלא מצליחות להתגבש לכדי רשימה ברורה.

מי שצריכים לקבל הכרעה דחופה הם ראשי 'הימין החדש' שלא חצו את אחוז החסימה, הלא הם נפתלי בנט ואיילת שקד. הערכה שרווחה עד העת האחרונה הייתה שדרכם הפוליטית של השניים נפרדה אך השבוע, לאחר חזרתה של שקד מטיול משפחתי בקנדה, נראה שהדברים עוד לא מוחלטים.

שקד, שכיום נחשבת בכירה ופופולארית יותר מבנט וכזו שמסוגלת לסחוף אלקטורט גדול יותר, צריכה לבחור בין 'איחוד מפלגות הימין' לבין ריצה נוספת תחת 'הימין החדש'. אופציה נוספת שלכאורה קיימת היא השתלבותה בליכוד. בכירי הליכוד מתכתשים פומבית בראיונות האם ראוי לשריין אותה בליכוד או לא, אך נדמה כי מדובר באופציה לא ריאלית, מאחר וראש הממשלה ומשפחתו לא חפצים ביקרה.

כדי להצטרף לאיחוד מפלגות הימין, צריכה שקד לצלוח את המשוכות שמציבים בפניה נציגי הפלגים היותר חרד"ליים בפדרציית בציונות הדתית.

בשבוע שעבר יצאו רבנים ציונים דתיים בראיונות ובמכתבים נגד הרעיון להציב אשה חילונית בראש רשימה דתית. הרב שלמה אבינר הגדיל ואמר כי אשה כלל לא רואיה לפוליטיקה. בנוסף, תלמידי 'הר המור' – קבוצה חרד"לית נכבדה בראשות הרב צבי טאו, הודיעו כי הם שוקלים להקים מסגרת פוליטית חדשה, מאחר ולדבריהם, המסגרת הנוכחית לא עונה לצרכיהם ועל השקפת עולמם. הדבר בולט נוכח היות יו"ר 'הבית היהודי' רפי פרץ מהאנשים הקרובים לחוגי הר המור.

בנוסף, על הבית היהודי והאיחוד הלאומי לנסות להסתדר עם עוצמה יהודית, שרשמית פרשו מהמפלגה לאור אכזבתם מכך שנציגי המפלגה בכנסת לא פרשו לטובתם. בסוף השבוע ערכו בעוצמה יהודית כנס בחירות בו נשאו דברים ברוך מרזל, איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין, במהלכו ניסו לבטא עצמאות פוליטית.

בנט מצדו חישב תחילה להתמודד בגוש טכני עם מפלגת 'זהות' של משה פייגלין, אך בעקבות סדרת תנאים ורעיונות שפורס פייגלין, ספק אם יוכלו לאחד כוחות.

בתוך כל רסיסי המפלגות ותתי הסיעות, צריכה הציונות הדתית להתאחד על מנת שלא לאבד קולות בריצות כושלות, כשלכולם ברור שאיילת שקד עשויה להיות כוח גדול שישאב אחריו קהלים נוספים. ראש הממשלה נתניהו החל להפעיל לחצים על הצדדים על מנת שיתעשתו וישלבו ידיים, נותר לחכות ולראות האם הצדדים יתרצו.

יצוין כי בכל הקשור למיקום בצמרת הרשימה, לצדדים קיימת נוסחה סבירה, לפיה פרץ יוותר בראשות, שקד תקבל את המקום השני עליו וויתר מרצון סמוטריץ', שיידחק מקום אחד אחורה. על פי גורמים מעורבים, הנוסחה מקובלת על מרבית הצדדים אך כעת עובר הוויכוח לשאלת חלוקת התפקידים הבכירים שיתקבלו בממשלה הבאה.

ליברמן ממשיך להתגרות

ומגוש הימין המוחלט, למפלגת הימין "הסוררת". יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן הקצין השבוע את אמירותיו, והודיע כי הוא מתחייב לא לשבת בקואליציה עם המפלגות החרדיות. בקמפיין חדש שהעלה ברשת, נצפה ליברמן במרכז סרטון כשמשני צדדיו נמצאים נתניהו וגנץ, עם הבטחה: רק ישראל ביתנו תביא לכם ממשלת אחדות לאומית רחבה.

פרץ וגנץ מתאמים עמדות

כמיטב המסורת של מפלגת 'העבודה', הליך ההדחה של היו"ר לאחר כישלון בבחירות, היה מהיר וחד משמעי. אבי גבאי העביר את המושכות לידי עמיר פרץ, היו"ר החדש-ישן שגבר בפריימריז על מתחריו הצעירים, הח"כים סתיו שפיר ואיציק שמולי.

רגע לאחר היבחרו, פצח עמיר פרץ בסבב שיחות מרתוניות עם המפלגות בגוש השמאל, במטרה לבחון שיתופי פעולה. בנוסף, קיים מפגש גדול ביישוב הדרוזי בית ג'אן, ומפגש נוסף ביישוב הערבי טמרה.

הפגישה הראשונה של פר. הייתה עם יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ, שם סיכמו השניים "לשמור על ערוץ הידברות פתוח". בהמשך נפגש עם יו"ר מר"צ הטרי, ניצן הורביץ.

בחירתו של פרץ לראשות העבודה, עשויה להרחיק את החיבור עם אהוד ברק, בשל היריבות ההיסטורית ביניהם, זאת לעומת שמולי ושפיר שנחשבו לתומכים נלהבים בחיבור עימו. למרות זאת, ניסיונות החיבור בגוש השמאל צפויים להמשיך וללוות את המערכת הפוליטית עד למועד הגשת הרשימות.

השארת תגובה