עלייה של 140% במספר הדירות בהתחדשות עירונית בדרום

אם בוחנים את מספר התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית בשנה האחרונה מגלים כי תל אביב מובילה עם 4,610 יחידות דיור, אחריה מחוז המרכז עם 1,974 יחידות דיור, מחוז חיפה עם 1,130 יחידות דיור, מחוז ירושלים עם 354 יחידות דיור ואת הרשימה סוגר מחוז הצפון עם 216 יחידות דיור – כל הנתונים

פרויקט תמא 38 של חברת צרפתי שמעון ברחוב מעלות בחולון קרדיט הדמייה וויופוינט מוקטן
פרויקט תמא 38 של חברת צרפתי שמעון ברחוב מעלות בחולון קרדיט הדמייה וויופוינט מוקטן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בתוך שנתיים זינוק של 140% בהתחלות הבנייה של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית בדרום הארץ, כך עולה מנתוני הלמ"ס שנותחו על ידי ארגון קבלני אשדוד.

מהנתונים עולה כי מאפריל 2018 ועד מרץ 2019 החלו בבנייתן של 572 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית בדרום – תמ"א 38 ופינוי בינוי. זאת לעומת נתון נמוך בהרבה שנרשם בתקופה שבין אפריל 2016 למרץ 2017 עם 236 התחלות בנייה בלבד.

בחלוקה שבין פרויקטים של חיזוק והרחבה (תמ"א 38/1) לבין פרויקטים של הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי ותמ"א 38/2) עולה כי בשנה האחרונה החלו בדרום הארץ בבניית 399 יחידות דיור בפרויקטים של חיזוק והרחבה לעומת 173 יחידות דיור בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.

לדברי שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד "העלייה במספר התחלות הבנייה בפרויקטי התחדשות עירונית נובעת ממדיניות ראשי הרשויות. כך למשל עיריית אשדוד מעודדת בצורה נמרצת התחדשות העירונית באמצעות תמ"א 38 ופינוי בינוי. העירייה מביעה נכונות מאוד גדולה לקידום הנושא על מנת לחדש את העיר ולהפוך את הבניינים המתפוררים לבניינים מודרנים. עם זאת, המדינה חייבת להמשיך ולהתיר את החסמים ולהעלות את הכדאיות הכלכלית בבניית פרויקטי התחדשות עירונית בפריפרייה על מנת ששיעור גבוה יותר מהפרויקטים יבוצעו בין היתר ביישובי הדרום".

כמו כן בן עזרי מציין כי על אף הבנייה הרבה של פרויקטי התחדשות עירונית באשדוד, ישנם הרבה מאוד פרויקטים מסוג זה המוקמים עם ליקויי בנייה חמורים ויש לשים דגש לנושא זה. רק לאחרונה התגלו ליקויי בנייה חמורים באתרי בנייה של פרויקטי תמ"א ברחבי אשדוד התגלו במהלך סיור של מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד – שלומי בן עזרי יחד עם אדריכל העיר – רם אהרוני, מנהלת מחלקת פיקוח הבנייה – כרמית סיני ומספר מפקחים מהעירייה. "הליקויים שהתגלו מלמדים על תופעה קשה של יזמים הקוראים לעצמם "קבלנים" בתחום התמ"א שבונים פרויקטים ללא ניסיון או הבנה בתחום. מיותר לציין שליקויים אלו חושפים את הדיירים למפגעים בטיחותיים חמורים והוצאות כספיות גבוהות לתיקונם. אנו ממליצים שלא להקל ראש בבחירת הקבלן המבצע בפרויקט התמ"א. אנו, כארגון קבלני העיר אשדוד, מציעים לדיירים להסתייע בשירותנו לבדיקת זהות הקבלן המבצע, משך זמן ניסיונו והאם ביצע פרויקטים דומים בעבר. אנו שמח לסייע לדיירים על מנת לבחור קבלן מבצע אמין ומקצועי ומזמינים אותם לפנות אליו בכל עניין בנושא"

בתל אביב נרשמה עלייה של 20% במספר התחלות הבנייה במסלול הבנייה בהתחדשות עירונית, כך עולה מנתוני הלמ"ס שנותחו על ידי ארגון הקבלנים מחוז דן .

מאפריל 2018 ועד מרץ 2019 החלו בבנייתן של 4,610 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי) במחוז המרכז. זאת לעומת 3,819 יחידות דיור שהחלו בבנייתן בתקופה שבין אפריל 2017 למרץ 2018.

בחלוקה שבין פרויקטים מסוג חיזוק והרחבה (תמ"א 38/1) לבין פרויקטים מסוג הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי ותמ"א 38/2) עולה כי בשנה האחרונה החלו במחוז ת"א בבניית 839 יחידות דיור בפרויקטים של חיזוק והרחבה לעומת 3,771 יחידות דיור בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.

אם בוחנים את מספר התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית בשנה האחרונה מגלים כי תל אביב כאמור מובילה עם 4,610 יחידות דיור, אחריה מחוז המרכז עם 1,974 יחידות דיור, מחוז חיפה עם 1,130 יחידות דיור, מחוז הדרום עם 572 יחידות דיור, מחוז ירושלים עם 354 יחידות דיור ואת הרשימה סוגר מחוז הצפון עם 216 יחידות דיור.

לדברי אברהם להב, יו"ר ארגון קבלני מחוז דן "העלייה במספר הדירות בשנה האחרונה במסגרת התחדשות עירונית נרשמה עוד לפני ההחלטה של ראשי הרשויות לעצור את תכניות התמ"א בגבולותיהם אלא במקרים חריגים בלבד. לכן אם מסתכלים ברמת המיקרו על החצי שנה האחרונה ועל רמת גן בפרט, רואים דווקא צניחה במספר התחלות הבנייה בפרויקטי התחדשות עירונית. כמו כן אם מוסיפים לכך את הודעת מינהל התכנון כי ייתכן ותמ"א 38 תבוטל עד למאי 2020, אנו נמשיך לראות ירידות דרסטיות במספר התחלות הבנייה שכן הרבה מאוד יזמים יחששו להיכנס לפרויקטים מסוג זה בשל חוסר הוודאות לעתידם".

כך גם בצפון נרשמה עלייה של 44% בהתחלות הבנייה של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית. מאפריל 2018 ועד מרץ 2019 החלו בבנייתן של 216 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי) במחוז הצפון, לעומת 149 יחידות דיור שהחלו בבנייתן בתקופה שבין אפריל 2017 למרץ 2018.

בהשוואה בין מספר התחלות הבנייה בפרויקטי התחדשות עירונית במחוז הצפון בשנה האחרונה לעומת אלו שנרשמו בכלל הארץ מגלים כי הן מהוות שיעור של 2% בלבד.

בחלוקה שבין פרויקטים מסוג חיזוק והרחבה (תמ"א 38/1) לבין פרויקטים מסוג הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי ותמ"א 38/2) עולה כי בשנה האחרונה החלו בצפון הארץ בבניית 25 יחידות דיור בפרויקטים של חיזוק והרחבה לעומת 191 יחידות דיור בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.

יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בצפון, אלון רחמיאן ציין כי "אמנם בשנה האחרונה נרשמה עלייה משמעותית בהתחלות הבנייה של התחדשות עירונית במחוז הצפון ועם זאת זה עדיין לא מספיק. תכליתה העיקרית של תמ"א 38 הייתה חיזוק מבנים באזור השבר הסורי אפריקאי עם דגש על הצפון, צפת, טבריה ובית שאן שם הסיכוי לרעידות אדמה ולהרס בתים הוא מהגבוהים בארץ. אלא שהנתונים מראים שהתחלות הבנייה בכל מחוז הצפון מהוות שיעור של 2% בלבד מכלל התחלות הבנייה בארץ. מיותר לציין כי מדובר בנתון שהוא תעודת עניות לבנייה בצפון. הממשלה לא מעודדת את הקבלנים לבנות, היא מוציאה מכרזים לא כדאיים מבחינה כלכלית או על קרקעות שארוכה הדרך עד שיבשילו לכדי בנייה. נוסף על כך היא זונחת מגזרים רחבים שאינם זכאים לדירות במחיר למשתכן או שלא מעוניינים להמתין 5 שנים ויותר על לדירה. הפתרון במצב זה הוא הגדלת מספר הפרויקטים של התחדשות עירונית על ידי מתן תמריצים ליזמים לבוא ולקדם פרויקטים כאלו בצפון".

במרכז הארץ בשנה האחרונה לעומת זאת נרשמה ירידה של 13% בהתחלות הבנייה של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית.

מאפריל 2018 ועד מרץ 2019 החלו בבנייתן של 1,974 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי) במחוז המרכז. זאת לעומת 1943 יחידות דיור שהחלו בבנייתן בתקופה שבין אפריל 2017 למרץ 2018.

בחלוקה שבין פרויקטים מסוג חיזוק והרחבה (תמ"א 38/1) לבין פרויקטים מסוג הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי ותמ"א 38/2) עולה כי בשנה האחרונה החלו במרכז הארץ בבניית 516 יחידות דיור בפרויקטים של חיזוק והרחבה לעומת 1,458 יחידות דיור בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.

לדברי יו"ר ארגון קבלני נתניה לדברי רפי זנזורי ״הנתונים מראים בבירור כי אם המגמה תימשך ייווצר מחסור גדול בדירות באזור המרכז כיוון שמלאי הדירות במרכז הארץ מתחיל להצטמצם. אותנו מדאיג היום שאחרי תכנית מחיר למשתכן, כאשר היצע הדירות בשוק החופשי יקטן משמעותית. התחדשות עירנית היא הדרך המרכזית להגדיל את היצע הדירות במרכז. הלקוחות הטבעיים של הדירות בפרויקטים הללו הם תושבי הערים, צעירים שיכולים לחזק את המרכז. על הממשלה לדאוג לא רק לאוכלוסיית מחיר למשתכן, אלא להמשיך לדאוג לפיתוח גם של השוק החופשי, כך שבערים מבוקשות כמו נתניה רוכשי הדירות ימשיכו ליהנות מהיצע דירות ראוי, ועל ידי כך תקטן ההשפעה של הירידה בהיצע על העלייה במחירי הדירות שכאמור אף אחד לא רוצה בה.״

לדברי יו"ר ארגון קבלני השרון והשומרון יהושע שפונדר "מרכז הארץ הוא האזור המבוקש ביותר למגורים כשהיצע הדירות בו מועט ביותר. כדי להגדיל את היצע הדירות במרכז חייבים להמשיך ולעודד פרויקטי התחדשות עירונית, רק כך ניתן תשובה לביקושים הרבים. הגדלת מספר פרויקטי ההתחדשות העירונית במרכז הארץ וזירוזם קשור בין היתר בזירוז הליכי התכנון ברשויות המקומיות".

לדברי יו"ר ארגון קבלני רחובות דוד סרוגו " העלייה במספר התחלות הבנייה בפרויקטי התחדשות עירונית נובעת ממדיניות ראשי הרשויות וגם מתכניות הממשלה. אם מסתכלים על רחובות בפרט רחובות היא אחת הערים המבוקשות ביותר למגורים כשהיצע הדירות בה מועט ביותר. כדי להגדיל את היצע הדירות באזור חייבים להמשיך ולעודד פרויקטי התחדשות עירונית, רק כך ניתן תשובה לביקושים הרבים. הגדלת מספר פרויקטי ההתחדשות העירונית במרכז הארץ וזירוזם קשור בין היתר בזירוז הליכי התכנון ברשויות המקומיות".

אהרון דינוביץ, יו״ר ארגון הקבלנים והבונים פתח תקווה, אמר כי "ההתחדשות העירונית ותמ״א 38 היא בנפשנו. רשות עירונית שלא תתעסק בהתחדשות ב-5 השנים הקרובות, צריכה ללכת הביתה. האזרחים מודעים, וכולם רוצים בסופו של דבר לשנות את איכות חייהם. נכון שבשנים האחרונות הייתה תזוזה בפתח תקווה ובפרט בשנה האחרונה, אבל היא מאד מינורית. צריכים להכריז על השנים הבאות כשנות ההתחדשות העירונית. להפשיר קרקעות חקלאיות לא יתן פתרון לאנשים שגרים בבלוקים משנות ה-50. הם צריכים לשנות את החיים שלהם. כולנו יודעים שיש בעיה של תשתיות. אנחנו מכים על חטא, ונכה על חטא שהילדים שלנו ימשיכו לגור בבלוקים המכוערים האלה. לכן אין ברירה".

לדברי דינוביץ, "כל אגפי ההנדסה בעיריות צריכים להסביר לעובדים ולפקידים שזה בעדיפות עליונה ויש לקדם את התיקים האלה שלא יסחבו שנים רבות. ראשי הרשויות צריכים להיות מחויבים להתחדשות כמו לחינוך, ניקיון ובטחון התושבים. זה חלק מהאג׳נדה שצריכה להיות מושרשת"

השארת תגובה