בעקבות הפגנות האתיופים; שאלת יהדותם שוב עולה לסדר היום

הרב ישראל אהרן קלצקין במאמר מיוחד: "היו מגדולי ישראל שפסקו על האתיופים כי הם גויים גמורים. נדמה כי השבוע בחמת הזעם שלהם הם הוכיחו זאת"

הפגנת האתיופים בתל אביב. צילום: משטרת ישראל
הפגנת האתיופים בתל אביב. צילום: משטרת ישראל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יממה לאחר שנרגעו במידת-מה ההפגנות הסוערות של יוצאי אתיופיה, ושוב עולה לסדר היום שאלת יהדותם הנמצאת בספק גדול.

במאמר שבועי אותו מפרסם זה רבות בשנים הרב ישראל אהרן קלצקין – מהדמויות הוותיקות ב'קהל עדת ירושלים – מתמידים' בעל דפוס 'ישר' בירושלים לשעבר, המתגורר כיום בליקווד שבארה"ב, מפתיע השבוע הרב קלצקי וכותב: "ראינו את הבלוקים שהאתיופים העיפו על השוטרים ואת הרכבים שניתצו והציתו באש ללא שמץ רחמים… כידוע, יש פוסקים שפסקו כי יהודים גמורים הם, ויש שפסקו כי הם ספק יהודים, ולעומתם הג"ר אביגדור מילער זצ"ל ועוד פסקו כי הם גוים גמורים, כמדומני, כי מי שראה את חמת הרצח בפנים בהפגנותיהם קשה להשתחרר מהרושם שיהודים לא מתנהגים כך, עד כדי כך, ששוטר פיחד לפצוע את המפגין מחשש שיהפוך לנכה ויחזור אליו בהפגנות הנכים"

בהמשך דבריו כותב הרב קלצקין "השבוע הם הוכיחו כי הסטיגמה שהם טוענים שהדביקו עליהם וההתייחסות שמתייחסים אליהם כאל חיות פרא, מוצדקת. לדעתי, יש רק דרך אחד לחנך אותם ולגרום להם להפסיק להפגין: מפגין מתפרע שיורשע, תישלל אזרחותו ויועלה על טיסה בחזרת לארץ מולדתו, לקיים מה שנאמר במגילת אסתר: 'להראות העמים והשרים את-יופיה', אולי שם יקבלו יחס יותר יפה מאשר מארחיהם בני ישראל".

4 תגובות
 1. בושה לכתוב דבר כזה. ה' ישמור. הוא "שכח"את הפגנות החרדים ואת האלימות שלהם. אני נקלעתי להפגנה כזו וההתנהגות שלהם היתה אלימה יותר משל יוצאי אתיופיה ומשפילה. גועל נפש לקבוע שהם לא יהודים לפי אמת מידה כזו. יש לו הרבה מה ללמוד על אהבת הארץ ועל החינוך לדרך ארץ מיוצאי אתיופיה.להפך לפי מה שאני נתקלתי החרדים הם עם עזות פנים וחוצפה שכמוה לא ראיתי ולעיתים קרובות עלתה בי המחשבה שיש אמת במי שטוען שהמקור של יהדות אשכנז הוא מגויים שהתגיירו יש בהם סממנים לא יהודיים .

 2. גאוה ליטאית –האם הוא יעז לאמר אותו הדבר על הפגנות אלימות של חרדים בכל הזרמים? זכותו לכתוב ככל העולה על רוחו–אך מה קשור התואר רב –לרמתטיעונים כזאת? מי "שמשבר כלים בחמתו" יש לגביו ספיקות? בעיקר כשמתו מוטל לפניו? איפה השכל והבושה? אגב בחב'ד לא מקבלים אטיופים כי לדעתם אינם יהודים. אבל מה זה קשור להתנהגות?

 3. גם ההפגנות הכי עזות לא הגיע למה שקרה אצל האתיופים הם מתנהגים כמו חיות אדם כמעט רצחו אנשים

 4. איך אתה לא מתבייש ומדבריך עולים עובש של גזענות.
  צריך לשלוח לגרמניה את אותם חרדים שתולים ושורפים בובות חייל שפוגעים בי קשות עקב היותי ממשפחה שכולה.
  לצערי אתה רב בריח וחבל שמגדירים אחד כמוך רב שאולי אתה רב רפורמי.
  אתם אלה שזורקים אבנים על שוטרים וממכם הערבים למדו.
  עם ישראל סובל בגלל אנשים כמוך. תתבייש לך,אין לך כבוד.

השארת תגובה