תעלומת 5 מיליון: איפה הכסף שש"ס גייסה מתורמים?

לפני חמישה חודשים פתחה מפלגת ש"ס בקמפיין מימון המונים • למרות שהתרומות מחויבות בדיווח למבקר המדינה – עד כה לא דווח מאומה • והיכן הוא באמת 'בית שס' שהובטח בקמפיין?

דרעי פתח את בחירות 2019
דרעי פתח את בחירות 2019
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חודשיים לפני הבחירות, יצאה מפלגת ש"ס בקמפיין מימון המונים מיוחד, עם יעד שאפתני: 5 מיליון שקלים. נציגי המפלגה ופעיליה התגייסו למלאכה, הקימו מוקדי טלפונים וגייסו בשקדנות כספים. על פי חוק, כל תרומה למפלגה אמורה להיות מדווחת למבקר המדינה, אך עד כה ובחלוף חמשה חודשים – לא דווח ולו על אגורה שחוקה.

בהודעה שהוציאה התנועה, אי אז לפני הבחירות לכנסת ה-21, נכתב כי המטרה העיקרית של ההתרמה היא הקמת 'בית שס' – "שיעניק כוח ותנופה רבה לתנועה ש"ס, המשמשת כתובת יחידה למאות אלפים ברחבי הארץ בכל נושא ועניין".

לצד זאת מוזכר בהודעה כי התרומות מיועדות גם לשימוש פוליטי שוטף. "הצורך במהלך נובע מהוצאות הכספיות הכבדות המוטלות בימים אלו על הנהלת התנועה, בשל חובות ישנים אשר שולמו בשנים האחרונות, ובשל הבחירות המוניציפאליות שהסתיימו זה עתה וגרמו הוצאות גדולות שאף הן שולמו לאחרונה. והן בשל ההוצאות הרבות הכרוכות בקמפיין בחירות 2019. גיוס ההמונים יעניק משאבים חיוניים לתנועה, לצאת ממעגל התשלומים וליצור אפשרות לבניית בית קבע", נכתב.

בין אם המטרה היא בניית מרכז פוליטי ובין אם היא נועדה לקמפיין בחירות, על פי חוק, כל תרומה למפלגה אמורה להיות מדווחת למבקר המדינה, 3 ימים מאז הינתנה. בפני המפלגות עומדת מערכת ממוחשבת בה הם מתבקשים להזרים את הדיווח עצמאית, וכך אכן נוהגות מרבית הסיעות.

גם בהודעה המקורית וגם בטופס ההתרמה המקוון, הודגש בפני התורמים כי תרומתם כפופה לחוק מימון בחירות; סכום התרומה מוגבל עד 2,300 ₪ למשפחה; וכי שמם יופיע ברשומות מבקר המדינה.

אלא שבבדיקה באתר מבקר המדינה, לא נמצא כל זכר לתרומות. למעשה, ש"ס היא בין המפלגות הבודדות שלא דיווחו למבקר המדינה על כל תרומה שהיא במערכת הבחירות.

הדבר עשוי להיות מובן כשמפלגה וותיקה נהנית ממקדמות של כספי מימון מפלגות והיא לא זקוקה לכספי תורמים או ערבים, אך לאור קמפיין מימון ההמונים – שגם אם לא עמד במלוא יעדו, ללא ספק הכניס אי אלו סכומים לקופת המפלגה – הרי שחוסר הדיווח מעלה תהיות.

ממפלגת ש"ס לא נמסרה תגובה.

תגובה אחת
  1. די נמאס שבו בשקט כל אחד בודק בציציות של השני לכו לליצמן שעושה דברים יותר גרועים

השארת תגובה