מבוכת ה-FBI: חטיפת המטוס שלא פוענחה

לאן נעלם די.בי. קופר? בשנת 1971, בוצע בארה"ב הפשע המושלם. אדם מהודר חטף מטוס בשמים ודרש כופר של מאות אלפי דולרים. לאחר שהרשויות נענו לדרישותיו, צלל מתוך המטוס אל תוך חשכת הלילה ופשוט נעלם

די בי קופר בשחזור קלסתר פניו
די בי קופר בשחזור קלסתר פניו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"יש לי פצצה במזוודה. אני אשתמש בה במידת הצורך. אני רוצה שתשבי לידי, המטוס הזה נחטף". זוהי ההודעה הלקונית בפתק המאיים שנכתב באותיות מודפסות גדולות שהעביר קופר לדיילת פלורנס שפינר על מנת שהיא תעביר אותה לטייס הראשי. לאחר שזו לא קראה את הפתק מיד כשניתן לה, אמר לה קופר: "גברת, כדאי שתסתכלי בפתק, יש לי פצצה".

החטיפה: הפתק המאיים.

סיפור החטיפה הנועז מתחיל ב-24 בנובמבר 1971 בשעה 16:35. בערב חג ההודיה האמריקאי עלה על מטוס בואינג 727 של חברת התעופה נורת'ווסט, בטיסה 305 מנמל התעופה הבינלאומי פורטלנד שבפורטלנד לסיאטל, אדם שהזדהה בשם דן קופר. קופר, שתואר כאדם באמצע שנות ה-40 לחייו, גובהו 1.80 מטר בערך, היה לבוש בהידור: מעיל גשם שחור, חליפת עסקים כהה, חולצה לבנה מגוהצת, משקפי שמש, עניבה צרה וסיכת אם הפנינה. זמן קצר לפני כן הוא ניגש לדלפק של חברת נורת'ווסט, כשהוא נושא בידיו מזוודה שחורה וקנה כרטיס טיסה בכיוון אחד. הטיסה תוכננה להימשך כחצי שעה.

לאחר שעלה לטיסה, התיישב קופר בשורה האחרונה במטוס בואינג 727 המיוצר בסיאטל, הצית סיגריה (למי שזוכר את עידן התום ההוא) והזמין בורבון וסודה. מיד לאחר ההמראה העביר פתק לדיילת פלורנס שפינר. לאחר שזו לא קראה את הפתק מיד כשניתן לה, אמר לה קופר "גברת, כדאי שתסתכלי בפתק, יש לי פצצה". בפתק נכתב באותיות מודפסות גדולות: "יש לי פצצה במזוודה. אני אשתמש בה במידת הצורך. אני רוצה שתשבי לידי. המטוס הזה נחטף".

קופר דרש 200,000 דולר במזומנים, בשטרות לא מסומנים של 20 דולר וארבעה מצנחים. את הכסף והמצנחים דרש להעביר למטוס עם נחיתתו בסיאטל, תוך איום לפוצץ את המטוס. שפינר דווחה על כך לתא הטייס והקברניט, ויליאם סקוט, יצר מיד קשר עם מגדל הפיקוח. במגדל הפיקוח פנו ל-FBI, שהורה לסקוט לשתף פעולה עם החוטף. ובכך להציל את נוסעי המטוס. שפינר חזרה לקופר כשעיניו מכוסים על ידי משקפי שמש שחורים. שפינר התיישבה לצדו תוך שהיא מנסה לוודא אם הפצצה בתיקו אמיתית. קופר, שחש בכך, פתח את התיק ובתוכו ראתה שפינר חוטי חשמל ומה שנראה לה כ"מקלות דינמיט אדומים", ובכך שוכנעה כי הפצצה אמיתית. הוא הבטיח לה שהוא אינו פיראט אווירי או פושע מקצועי; הוא גם לא דיסידנט פוליטי כמו אלה שחטפו מטוסים מברית המועצות כדי לברוח אל החופש. לא הייתה לו כל כוונה לחטוף את המטוס לקובה. הוא היה מנומס עד גועל נפש, רך דיבור וג'נטלמן. שפינר חשבה שאולי כדאי להתמקח איתו על דרישותיו, אבל משהו בעיניו הרתיע אותה. לפני הנחיתה התעקש קופר לשלם על הבורבון בסודה, נתן לשפינר שטר של 20 דולר ואמר לה שתשמור את העודף. כאשר הביט החוצה מהחלון אמר "נדמה לי שאנחנו מעל טאקומה", ובכך הסיקה שפינר שהוא מקומי. קופר הורה לשפינר לומר לטייס שלא לנחות עד שהכסף והמצנחים שביקש יהיו מוכנים בנמל התעופה.

שחרור הנוסעים: צילום שטרות

המטוס החל לחוג מעל סיאטל בזמן שהרשויות ניסו למלא אחר דרישותיו של קופר. ה-FBI הכין לו את הכסף בשטרות לא מסומנים, כפי שביקש, אך כל שטר צולם במצלמה כך שמספרו הסידורי נרשם וכשדי בי קופר ישתמש איתם, ינסו החוקרים להתחקות על עקבותיו. ככה חשבו. נשקלה גם האפשרות לספק לו מצנחים פגומים, אך היא נפסלה מחשש שקופר ייקח עמו בני ערובה אם וכאשר יקפוץ. אחת הדיילות, טינה מקלו, ששהתה זמן רב עם קופר, העירה כי הוא היה נחמד ומתחשב ואף ביקש כי לצוות המטוס יובא אוכל מיד לאחר נחיתתם בסיאטל. בניגוד לכך, חוקרי ה-FBI טענו כי קופר התנהג בגסות והשתמש בשפה בלתי ראויה.

בשעה 17:24 התקבלה הודעה ממגדל הפיקוח כי דרישותיו של החוטף מולאו וקופר הרשה לסקוט להנחית את המטוס ביעדו המקורי, נמל התעופה הבינלאומי סיאטל-טאקומה. המטוס נחת בשדה התעופה בשעה 17:39 וקופר הורה להסיעו לאזור מרוחק בשדה ולעמעם את האורות על מנת להקשות על ירי צלפים לעברו. לאחר מכן הורה לשלוח אדם אחד ללא ליווי על מנת להעביר את הכופר ואת ארבעת המצנחים ומשקיבלם, קופר שחרר את 36 נוסעי המטוס ואת שפינר. שאר אנשי הצוות, ארבעה במספר, לא הורשו לעזוב את המטוס. הנוסעים, שלא היו מודעים לדרמה שהתרחשה בזמן הטיסה, הופתעו לגלות כי המטוס נחטף. מהר מאוד גילו סוכני ה-FBI כי נוסע אחד, דן קופר, לא ירד מהמטוס, וכך הבינו כי הוא החוטף.

המראה שנייה: טיסה נמוכה

בשעה 19:40, לאחר תדלוק המטוס ובדיקת הכופר, הורה קופר לסקוט להמריא. לאן? שאל הקברניט. "למקסיקו סיטי", ענה קופר והגיש לקוקפיט הוראות טיסה מדויקות. מיד עם המראת המטוס המריאו בעקבותיו שני מטוסי קרב מסוג F-106 מבסיס חיל האוויר הסמוך, אך עקב דרישתו של קופר לטוס במהירות נמוכה של 320 קמ"ש התקשו המטוסים, המיועדים לטיסות במהירויות גבוהות, לעקוב אחרי מטוס הנוסעים. בנוסף, תנאי מזג האוויר הירודים הקשו עוד יותר על מטוסי הקרב לשמור על המטוס בשדה ראייתם. עוד דרש קופר לטוס עם מדפים בזווית של 15 מעלות ולהשאיר את הגלגלים למטה וכן הורה לטייס לשמור על גובה של 3,000 מטר, זאת כדי לאפשר את פתיחת דלת המטוס מבלי לסכן את נוסעיו.

הצניחה: לתוך הסערה

זמן קצר לאחר ההמראה קופר ביקש ממקלו שתסביר לו כיצד לתפעל את דלת היציאה האחורית. דלת זו הובילה לגרם מדרגות הידראולי הנפתח כלפי חוץ. לאחר מכן הוא ביקש ממקלו, שעד אז ישבה לצדו, להצטרף לשאר הצוות בתא הטייס ולהישאר שם. דקות אחר כך, בשעה 20:13, הבחין הצוות בנורית אדומה שנדלקה בלוח המחוונים, דבר שהצביע על כך שהדלת האחורית של המטוס נפתחה. התברר שקופר קשר לגופו חבילות של כסף ולבש שני מצנחים, אחד מלפנים ואחד מאחור, הלך לירכתי המטוס לדלת שממנה ירדו הנוסעים, פתח את הדלת האחורית והוריד את המדרגות. רוח עזה חדרה למטוס והקשתה את הניווט. מבעד לדלת הפתוחה ניבט לילה שחור, רטוב, עם רוח עזה. קופר אחז במעקה, ירד במדרגות ובחשכה מוחלטת ובגשם סוער קפץ מהמטוס ולא נראה עוד לעולם. קופר הורה מראש שלא להפעיל את ויסות לחץ האוויר. אילולא היה עושה זאת, הבדלי לחץ האוויר במטוס היו גורמים לו להישאב החוצה ולהיהרג. באמצעות האינטרקום שאל סקוט את קופר אם יש משהו שהוא יכול לעשות למענו. קופר השיב בשלילה. זו הייתה הפעם האחרונה שקולו נשמע.

כשעתיים לאחר מכן, בשעה 22:15, נחת המטוס ברינו שבמדינת נבדה בעוד המדרגות האחוריות, דרכם קץ קופר, נגררות על מסלול הנחיתה. סוכני ה-FBI שביצעו חיפוש במטוס מצאו מספר טביעות אצבע שייתכן שהיו של קופר. עניבה, סיכת אם הפנינה ושני מצנחים. המזוודה עם הפצצה, הכסף ושני המצנחים האחרים נעלמו.

ההיעלמות: התעלומה הגדולה

מזג האוויר הסוער ששרר בליל הצניחה הביא לכך שהחיפושים לא התחילו עד ליום המחרת. החוקרים התקשו לקבוע את מקום הנחיתה המדויק של קופר, וזאת מכיוון שהזמן והמקום שבו קפץ מהמטוס לא היו ידועים. עם זאת, בהסתמך על נקודת הזמן המוערכת של הצניחה הם שיערו כי הוא נחת במדינת וושינגטון, סמוך לגבול עם מדינת אורגון, באזור הכולל יערות סבוכים, אגמים והרים.

בימים הראשונים התנהלו החיפושים על ידי קבוצות קטנות של סוכני FBI ושוטרים מקומיים שסרקו את האזור ברגל, בסיוע מסוקים וסירות. חברת נורת'ווסט אף הציעה פרס בסך 25 אלף דולר למי שישיג מידע לגבי מקום הימצאו של החוטף. לאחר שעברו חודשים ושום ראיות חדשות לא נמצאו, הצטרפו לחיפושים גם אנשי צבא וחברי המשמר הלאומי וניסו גם הם את כוחם. לאחר כשישה שבועות של חיפושים משותפים באזור הנחיתה המשוער הסתיים מצוד האדם בין הגדולים בתולדות ארצות הברית ללא תוצאות. לא נמצא כל זכר לקופר או למצנח שלו והשאלה אם קופר שרד את הצניחה או לא – שנויה במחלוקת בקרב החוקרים עד היום.

החקירה: זיהוי השטרות

החוקרים קבעו מהר מאוד כי לקופר לא היה שותף על הקרקע שחיכה לסייע לו עם נחיתתו, וזאת מכיוון שמהירותו של המטוס וגובהו בעת הקפיצה ביחד עם מערבולות האוויר וכיווני הרוח המשתנים לא איפשרו לחזות מראש את מקום הנחיתה המדויק.

ה-FBI החל להתמקד בניסיון לאתר את שטרות הכופר ופרסם את מספרם הסידורי בבנקים, בחברות הלוואה ובבתי עסק. ארגוני חוק ברחבי העולם קיבלו גם הם מידע על קופר ועל השטרות. בנובמבר 1973 עיתון מקומי המבוסס בפורטלנד שבמדינת אורגון החל לפרסם, באישור ה-FBI, את מספרם הסידורי של השטרות ואף הציע פרס על סך 1,000 דולר לראשון שימצא את אחד מהשטרות. למרות הצעה דומה ממספר עיתונים נוספים ברחבי המדינה, אף אדם לא הגיע עם שטר מתאים על מנת לגבות את הפרס. שנים לפני כן הצליח ה-FBI לפתור מספר פשעים של סחיטה ושוד בנק על ידי מעקב אחר המספרים הסידוריים של השטרות. כל המקרים הללו נפתרו בתוך מספר שבועות וזאת מכיוון שהפושעים החלו לבזבז את הכסף מספר ימים אחרי ביצוע הפשע. נסיבות אלו ללא ספק לא היו קיימות במקרה של קופר.

צוות האוויר והנוסעים שהיו עם קופר במטוס נחקרו ומסרו תיאור כמעט זהה שלו. על סמך תיאורים אלה, הרכיב ה-FBI קלסתרון של קופר והפיץ אותו לציבור. קצוות החוט שהגיעו בעקבות כך נפסלו מהר מאוד ופעם נוספת לא הייתה כל התקדמות בחקירה. בקלסתרון זה נעשה שימוש עד היום.

פריצת דרך: מציאת חלק מהשטרות

בסוף שנת 1978 נמצאה הראיה הראשונה לחטיפה על הקרקע. צייד שהסתובב סמוך למקום הנחיתה המשוער של קופר, מצא פלקט ובו הסבר עם הוראות מדויקות איך להוריד את גרם המדרגות מהפתח האחורי של בואינג 727. בדיקות שבוצעו אישרו כי הפלקט שייך למטוסו של קופר.

ב-10 בפברואר 1980 התרחשה פריצת הדרך המשמעותית ביותר בחקירה. בריאן אינגרם, ילד בן 8, חפר בחול ליד נהר קולומביה ומצא 294 שטרות נרקבים של 20 דולר בסכום כולל של 5,880 דולר. השטרות נמצאו על גדות הנהר כשהם עטופים ברצועות גומי וקבורים 5 ס"מ מתחת לחול. לאחר בדיקת המספר הסידורי של השטרות הסתבר כי מדובר בחלק מהכופר שניתן לקופר תשע שנים קודם לכן. אינגרם לקח את חוקרי ה-FBI למקום מציאת הכסף, אך למרות חיפושים נרחבים שנעשו במקום, לא נמצאו שטרות נוספים. ב-18 במאי, 14 שבועות לאחר מציאת הכסף, התפרץ הר הגעש סנט הלנס וכיסה את האזור באפר עבה. רבים מאמינים שבכך אפסו הסיכויים למצוא ראיות נוספות שאולי עדיין נמצאות במקום.

מספר תאוריות צצו בעקבות הגילוי. מבדיקות מדעיות שבוצעו ועל סמך התייעצות עם מומחים נקבע כי הכסף הגיע למקום לא יאוחר מ-1974, שלוש שנים לאחר החטיפה. מספר חוקרים העלו השערה כי קופר לא שרד את הצניחה וגופתו והתיק עם הכסף נמצאים בקרקעית הנהר. באשר לדרך שבה הגיע הכסף לגדות הנהר הם מסבירים כי לאחר מספר שנים נרקב התיק מספיק כדי לשחרר כמה חבילות של שטרות שנסחפו עם הזרם, ובסופו של דבר הגיעו לגדות הנהר שם נמצאו על ידי אינגרם. תאוריה אחרת גורסת כי קופר חזר למקום מספר שנים לאחר החטיפה וזרק את הכסף על מנת לטשטש את עקבותיו או כיוון שהגיע למסקנה שמסוכן מדי להשתמש בכסף. למרות זאת יש המאמינים בהסבר הפשוט יותר, לפיו השטרות פשוט נפלו מתיקו של קופר כאשר הוא קפץ מהמטוס.

באשר לחוקרי ה-FBI, מציאת הכסף חיזקה את השערתם כי קופר לא שרד את הצניחה. השערה זו התבססה על ההנחה שפושע כמוהו לא יהיה מוכן להשאיר מאחור חלק מהשלל למענו סיכן את חייו כל כך.

ביוני 2008 הועלו מספריהם הסידוריים של כל 9,998 שטרות 20 הדולר לאתר אינטרנט שבו יכול כל אדם להזין את מספרי השטרות שבידיו ולבחון אם מדובר בחלק מהכופר האבוד של קופר. אינגרם קיבל בסופו של דבר 2,860 דולר מהכסף שנמצא. ב-13 ביוני 2008 הוא מכר 15 מהשטרות במכירה פומבית בסכום כולל של 37,000 דולר.

ב-2009 בחר ה-FBI צוות של מדענים כדי שיבדקו שוב את הראיות. בעזרת מיקרוסקופ אלקטרוני זיהו המדענים חלקיקי יסודות נדירים כגון טיטניום טהור, צריום ועוד על העניבה שהשאיר קופר במטוס. כשניסו המדענים להבין היכן בארצות הברית ניתן היה למצוא שילוב של כל היסודות התגלה שהמיקום היחיד הוא כנראה מפעלי היצור של בואינג. ולכן קופר כנראה עבד או שהיה קבלן משנה באחד מהמפעלים הללו.

מצעד החשודים: 1000 בני אדם

עם תחילת החקירה, חשו כבר החוקרים כי אין בידיהם אפילו קצה חוט. שום דבר, לא מידע על האיש, מחמת היותו בזהות מזויפת. לא מצלמות, לא עדים. כלום. וכאן התחילו הדמיונות לפרוח. כל בן אדם שני שהיה נראה ודומה לקלסתר פניו, נחקר מיד. כל ברנש שרק חלם שראה אותו, מיד מסר עדות. אולם לסיום החקירה ולכדי הרשעה לא הגיעו. אלף בני אדם נחקרו כחשודים אולם די בי. קופר לא נמצא.

זמן קצר לאחר החטיפה ה-FBI עיכב לחקירה עבריין מוכר תושב פורטלנד בשם די. בי. קופר. אדם זה מעולם לא נחשב כחשוד משמעותי בפרשה, והוא עוכב רק מכיוון ששמו היה זהה לזה של החוטף. החשוד זוכה ושוחרר במהרה בתום חקירה קצרה, אך התקשורת ששמעה על עיכובו, מיהרה לפרסם את שמו ברבים והשם השתרש, וזהו השם שבו נודע החוטף מאז ועד היום.

במשך השנים הועלו מספר השערות לגבי זהותו של קופר. ה-FBI האמין כי קופר הכיר את אזור סיאטל מכיוון שהוא הצליח לזהות אותה מהאוויר ואף העיר כי בסיס טיסה של חיל האוויר נמצא כ-20 דקות נסיעה משדה התעופה. ה-FBI סבר כי קופר היה עובד פעיל או בדימוס של חיל האוויר של ארצות הברית או צנחן חובב, זאת מכיוון שהוא גילה ידע נרחב בצניחה ובאווירודינמיקה של מטוסי סילון.

עם השנים הלך וגדל מספר החשודים והרשימה מונה כיום למעלה מ-1,000 איש. עם זאת, מספרם של החשודים המרכזיים קטן בהרבה.

החשוד: ג'ון ליסט

זמן קצר אחר החטיפה נחשד ג'ון ליסט כי הוא די. בי. קופר. קופר חטף את המטוס 15 ימים בלבד לאחר שליסט רצח את כל משפחתו. כמו כן, גילו, מאפייני פניו ומבנה גופו של ליסט דמו מאוד לאלה של קופר. חוקר ה-FBI הראשי, ראלף הימלסבך, הצהיר כי ליסט הוא חשוד מרכזי בפרשה. קופר צנח מהמטוס עם 200 אלף דולר, אותו סכום כסף שליסט הוציא מחשבונה של אמו מספר ימים לפני ביצוע הרצח. לאחר שנתפס ונעצר ב-1989, הכחיש ליסט בתוקף שהוא קופר וה-FBI הגיע למסקנה כי הוא לא חשוד בחטיפה. ליסט מת בכלא מאוחר יותר ב-21 במרץ 2008.

החשוד ריצ'רד מקוי ג'וניור

ב-7 באפריל 1972, ארבעה חודשים לאחר החטיפה, עלה על טיסה 855 של חברת התעופה יונייטד איירליינס הנוסע ריצ'רד מקוי ג'וניור. מקוי, נשוי ואב לשני ילדים, טייס מסוקים לשעבר וצנחן נלהב, עלה למטוס תוך שהוא משתמש בשם הבדוי ג'יימס ג'ונסון ולובש עניבה וסיכת אם הפנינה. לאחר ההמראה מסר מקוי לדיילת פתק שבו הוא דרש ארבעה מצנחים וחצי מיליון דולר. לאחר שהמטוס נחת בסן פרנסיסקו ודרישותיו מולאו, הורה מקוי לתדלק את המטוס והוא המריא. זמן קצר לאחר ההמראה צנח מקוי מהמטוס. המטוס היה מסוג בואינג 727 עם גרם מדרגות אחוריות, ושיטת הפעולה הייתה זהה לזו של קופר, אך בניגוד לקופר מקוי עשה מספר טעויות גורליות. הוא השאיר את הפתק עם כתב ידו על המטוס ואת טביעות אצבעותיו על ירחון שקרא.

המשטרה לכדה את מקוי בעקבות מידע שהגיע משוטר תנועה שהיה מיודד עמו והחלה לחקור אותו. ככל הנראה, זמן קצר לאחר חטיפת המטוס על ידי קופר, העיר מקוי באוזני ידידו השוטר על כך שקופר היה צריך לבקש חצי מיליון דולר ולא להסתפק ב-200 אלף. חשדו של השוטר התעורר ולכן יצר קשר עם ה-FBI.

ב-9 באפריל בעקבות התאמה של טביעות האצבע וכתב היד נעצר מקוי באשמת חטיפת טיסה 855. בתוך ביתו מצאו החוקרים חליפת צניחה וחצי מיליון דולר במזומנים. מקוי טען לחפותו אך בית המשפט הרשיעו והוא נשלח ל-45 שנות מאסר. באוגוסט 1974 הצליח מקוי, ביחד עם אסירים נוספים, להימלט מכלאו. שלושה חודשים עברו עד אשר הצליח ה-FBI לאתרו. על פי העדויות, מקוי ירה לכיוון סוכני ה-FBI ואחד הסוכנים השיב באש והרג אותו.

ברני רודס, סוכן FBI לשעבר, וראסל קאלם כתבו ב-1991 ספר, שבו טענו כי קופר ומקוי הם למעשה אותו אדם. בספר נטען כי שיטת החטיפה הזהה, העניבה וסיכת אם הפנינה שלבשו השניים לא משאירים מקום לספק כי מדובר באותו אדם. עוד טענו כי מקוי אף פעם לא הודה ולא הכחיש כי הוא קופר, וכאשר ניסו החוקרים לשאול אותו ישירות על כך ענה להם "אני לא רוצה לדבר איתכם על כך". הסוכן שהרג את מקוי צוטט אומר כביכול "כשיריתי במקוי, יריתי גם בקופר באותו הזמן". בסוף שנות ה-80 בוצעו מספר ראיונות עם אנשי צוות המטוס של קופר. כל אנשי הצוות טענו כי תמונתו של מקוי לא דומה לדמות של קופר שהם זכרו. ב-2007 הודיע ה-FBI כי הוא פסל סופית את מקוי כחשוד בפרשה לאחר שנקבע כי בעת חטיפת המטוס על ידי קופר, מקוי אכל ארוחת ערב עם בני משפחתו.

ראקסטרו הטייס החשוד

ראקסטרו, טייס ואסיר לשעבר, היה אחד החשודים העיקריים בביצוע הפשע לאורך השנים. בשנת 78', הוא נעצר באיראן כאשר הוא מחזיק מטען חבלה. הוא הוסגר באותה שנה לארה"ב ושוחרר בערבות כעבור כמה חודשים. באותה תקופה, חוקרים סברו שפניו מזכירות את הקלסתרון של קופר והרקע המקצועי שלו (הכולל ניסיון בצניחה מבצעית וגם עבר פלילי) הגביר את החשד שהוא השודד הנועז. אף על פי כן, החוקרים לא הצליחו לקשר אותו באופן חד משמעי עם המעשה ובשנת 79', הוא ירד מרשימת החשודים של ה-FBI.

העדות של ג'ו ובר

ביולי שנת 2000 התפרסמה כתבה בשבועון אמריקאי על אלמנה בשם ג'ו ובר שטענה כי בעלה המנוח דואן ובר התוודה בפניה לפני מותו ב-28 במרץ 1995 כי הוא די.בי. קופר. ובר טענה כי לאחר מותו של בעלה היא החלה לחקור את עברו וגילתה כי הוא ישב בכלא שנמצא כ-30 ק"מ מנמל התעופה בפורטלנד, אותו נמל ממנו המריאה טיסה 305 שנחטפה על ידי קופר. היא אמרה כי בעלה דומה מאוד לקלסתרון של קופר וכי הוא נהג לעשן סיגריות ולשתות בורבון, כפי שעשה קופר בטיסה, ובלילות סבל לעיתים מסיוטים שבהם דיבר בשנתו על קפיצה ממטוס ועל כך שהשאיר את טביעות אצבעותיו על המדרגות. בנוסף, טענה ובר כי זמן קצר לפני מותו דואן גילה לה שפציעת רגל ישנה ממנה סבל נגרמה כתוצאה מקפיצה ממטוס.

ובר הלכה לספריה שם מצאה ספר על קופר. בתוכו היא גילתה את מה שהיא חשבה ככתב ידו של בעלה שרשם בשוליים את שמה של העיירה שבה נמצא הפלקט של טיסה 305. ראיות נוספות שמחזקות את טענתה מספרות על חופשה בסיאטל שהשניים יצאו אליה בשנת 1979, ארבעה חודשים לפני שנחשף חלק מהשלל באזור, שתוארה על ידי דואן כמסע סנטימנטלי וכללה גם ביקור בנהר קולומביה. היא זכרה כיצד דואן התעקש מסיבה כלשהי לצאת לבדו לסיור בגדות הנהר באזור.

ובר יצרה קשר עם החוקר הראשי לשעבר של הפרשה, ראלף הימלסבך, שהסכים איתה ואמר כי הראיות הנסיבתיות שסובבות את ובר מתאימות לפרופיל של החוטף. למרות זאת, ה-FBI הפסיק לחקור את ובר כחשוד ביולי 1998 מכיוון שלא נמצאו ראיות מוצקות הקושרות אותו לחטיפה.

בדיקת השוואה שבוצעה לא הצליחה למצוא התאמה בין טביעות האצבע של ובר לאלה שנלקחו מהמטוס. באוקטובר 2007 הודיע ה-FBI כי בבדיקה מדעית שנעשתה נמצא כי דגימת ה-DNA החלקית שהוצאה מהעניבה שקופר השאיר במטוס אינה שייכת לוובר.

"אני לא יכול לספר לך"

ב-29 באוקטובר 2007 פרסם ירחון ניו יורקי כתבה עם שמו של חשוד חדש העונה לשם קנת כריסטיאנסן. בכתבה נכתב כי כריסטיאנסן, שנפטר בשנת 1994, היה צנחן בצבא ועובד לשעבר של חברת התעופה נורת'ווסט. כריסטיאנסן, כך נטען, קנה מספר נכסים במזומנים כשנה לאחר החטיפה והתיישב במדינת וושינגטון סמוך למקום ממנו קפץ קופר מהמטוס. הוא גם נהג, בדומה לקופר, לשתות בורבון ולעשן סיגריות. פלורנס שפינר, הדיילת לה הגיש קופר את הפתק עם איומו, אמרה כי תמונתו של כריסטיאנסן דומה מאוד לקופר ואחיו הוסיף ואמר כי לפני מותו כריסטיאנסן אמר לו: "יש משהו שאתה צריך לדעת אבל אני לא יכול לספר לך".

ב־2007 התפרסמה במגזין "ניו יורק" כתבה על ישיש בשם לייל כריסטיאנסן שמגוון נסיבות גרמו לו לחשוד שאחיו המנוח, קנת כריסטיאנסן, היה די. בי. קופר. עדות האח הייתה גדושה תופינים. האח המת התגייס לצנחנים ב־1944, עבר אימונים מפרכים, צניחות ליליות בתנאים קשים, אימוני הישרדות בטבע. הוא עבד כטכנאי מטוסים ואחר כך כדייל בדרום וושינגטון. בתוקף תפקידו עמד כריסטיאנסן בקשר עם סוכני הגירה ומכס והיה אחראי לכסף שנמצא במטוס. העיתונאי פרנק גריי הלך אל עדי הראייה שנותרו בחיים והראה להם צילומים של האח המת שסיפק לו לייל כריסטיאנסן. את הדיילת פלורנס שאפנר מצא גריי בלקסינגטון, קרוליינה הדרומית. היו לה הסתייגויות שונות מהדמיון בין הצילומים לקופר, והיא סיכמה את עדותה באמירה: "יכול להיות שעלית על משהו".

איש החוק הבקיא והמעורב ביותר בפרשת קופר היה ראלף הימלסבך, סוכן FBI בכיר שחקר את השוד שמונה שנים. אחרי שהתבונן בצילומיו של קן כריסטיאנסן אמר: "לא רע, חוץ מהשיער". כאשר שמע שכריסטיאנסן שירת בצנחנים, היה דייל ומכונאי והתגורר ליד שדה התעופה בסיאטל, אמר: "אילו עמדתי עדיין בראש צוות החקירה, הוא היה נראה בעיני כחשוד פר אקסלנס. הבחור הזה נופל תחת ההגדרה 'חייב להיחקר'".

לבסוף פסל ה-FBI את כריסטיאנסן כחשוד. התברר כי אף על פי שבמבט ראשון כריסטיאנסן נראה דומה לקופר, בדיקות מדוקדקות יותר מצאו שמבנה גופו, גובהו, משקלו וצבע עיניו לא תאמו את התיאור שנתנו הצוות והנוסעים של טיסה 305 זמן קצר לאחר החטיפה.

החטיפה עוררה שינויים גדולים בביטחון הטיסות המסחריות. גלאי מתכות הותקנו בנמלי תעופה ומספר חוקי בטיחות טיסה חדשים נקבעו על ידי רשות התעופה הפדרלית של ארצות הברית (FAA). בעקבות גל של חטיפות דומות אך פחות מוצלחות שהתרחשו ב-1972 הורתה רשות התעופה הפדרלית להתקין בכל מטוסי בואינג 727 מתקן שימנע את פתיחת מדרגות המטוס בזמן טיסה. המתקן קיבל את השם "טריז קופר", על שם החוטף הנודע.

ה-FBI מקבל ראיות חדשות

ב-1 בנובמבר 2007 נחשף לראשונה כי קופר דרש שני מצנחים ראשיים ושני מצנחים רזרביים וכי הרשויות סיפקו לו בטעות מצנח רזרבי דמה, חסר תועלת, ששימש רק להדגמות בכיתה. מצנח הדמה לא נמצא במטוס לאחר הקפיצה, ומשערים כי קופר לא הבין כי הוא חסר תועלת וקפץ רק עם מצנח תקין אחד. המצנח הרזרבי השני, התקין, נפתח וקופר השתמש בחוטיו על מנת לקשור לגופו את התיק עם הכסף.

ב-31 בדצמבר 2007 חזר בו ה-FBI מהערכתו כי קופר היה צנחן מנוסה. הסברה הראשונית של החוקרים הייתה כי קופר היה חייב לעבור אימונים ולהיות מנוסה בצניחה על מנת לבצע פעולה כה נועזת, אולם ניתוח מאוחר יותר של האירועים הביא את ה-FBI לשקול זאת מחדש. החוקרים הגיעו למסקנה ששום צנחן מנוסה לא היה מנסה לבצע קפיצה ממטוס בסופת גשם בחושך וללא נקודות ציון על הקרקע. בנוסף לכך, החוקרים האמינו כי גם אם קופר מיהר לברוח, צנחן מנוסה היה לכל הפחות בודק את המצנחים שלו.

הפסקת החקירה והקוד שפוענח

ב-13 ביולי 2016, הודיע ה-FBI על הפסקת החקירה, אך ציין כי ישקול את חידושה בעתיד אם יתגלו רמזים ממשיים, דוגמת חלקים ממצנחו של קופר או הכסף שקיבל. בהודעה שנמסרה לכלי התקשורת נכתב: "הבולשת מפנים את המשאבים שהופנו לתיק החקירה של די. בי. קופר לנושאים אחרים, על מנת למקד את הפעולות שלנו בחקירות רלוונטיות".

למרות העובדה שחוקרי ה-FBI הפסיקו את החקירה, אין זה אומר שאחרים, נניח חוקרים פרטיים ועיתונאים, ויתרו על התענוג. כלי התקשורת בארה"ב סוערים בעקבות דיווח על פריצת דרך בחקירת היעלמותו של השודד הנועז די. בי. קופר. על פי הדיווחים של רשת MSN, שני חוקרים עצמאיים מארה"ב סבורים שהם הצליחו לגלות את זהותו של האדם שחטף מטוס בשנת 71' ונעלם לאחר שקיבל כופר של 200 אלף דולר. לטענתם, הם הצליחו לפענח את זהותו לאחר שפיצחו קוד שנכתב בהודעה שקופר מסר לתקשורת האמריקאית כשנה לאחר היעלמותו. כעת, טום קולברט, חוקר פרטי, טוען שהוא הצליח לפענח את זהותו של קופר, בעזרתו של מפצח קודים צבאי לשעבר בשם ריק שרווד. החוקר סיפר לכתבי רשת MSN כי קופר החביא רמזים לגבי זהותו במכתב שהוא שלח בשנת 72' לעיתון ה-Portland Oregonian. לטענתו, הפסקה שנייה של המכתב מכילה צופן.

בפסקה השנייה נכתב כך: "רציתי לצאת מן המערכת וזיהיתי דרך באמצעות הדוד הוותיק (כלומר, 'הדוד סם' או הממשל האמריקאי). כעת, זהו תורו של הדוד לבכות ולשלם קצת כסף לאחד משלו לשם שינוי. ובבקשה, תמסרו לשוטרים הפחותים שדי. בי. קופר הוא לא שמי האמיתי". לטענתו של שרווד, שלושת המשפטים הללו מכילים ביטויים שחוזרים על עצמם ולמעשה מרכיבים צופן שחושף את זהותו של השודד.

שרווד מסביר: "השתמשתי במערכת של מספרים ואותיות והצלחתי לגלות שהמשפט 'באמצעות הדוד הוותיק' למעשה אומר 'באמצעות זה שחטפתי מטוס'. אחר כך, השתמשתי בממצא הזה בשביל לפענח את המשפט 'ובבקשה, תמסרו לשוטרים הפחותים שדי. בי. קופר הוא לא שמי האמיתי', אשר אומר בעצם 'אני הוא סגן רוברט ראקסטרו'". ראקסטרו הוא הנזכר לעיל היה חשוד בפרשה אך ה FBIפסל אפשרות זו.

סטיב האף, עיתונאי חוקר, גורס כי הסברה החדשה הזו, אשר מקשרת את אחד החשודים לפרשה באמצעות מכתב מוצפן, נותנת הרבה יותר מדי קרדיט לכל המעורבים בפרשה. "זה יותר מדי נוח", הוא כותב באתר האינטרנט Maxim. "למרות העובדה שקופר הצליח לארגן את הפשע המושלם, זה לא אומר שהוא היה זהיר ומבריק מספיק בשביל לחשוף את זהותו בצופן מחוכם. כל הסיפור הזה מרגיש לי מושלם מדי" – מצד שני, אולי זה באמת היה הוא אחרי הכל?

יש פשעים הנתקעים בגרון רשויות החוק: האומץ, הביצוע המושלם, אפס אבידות בנפש, הכופר, ללא קצה חוט, ללא רמז. סוכני FBI הקריחו, השמינו ויצאו לגמלאות ואין די. בי. קופר. האדמה בלעה אותו. אם די. בי. קופר מהמר מישהו על פשע כה נועז, המקסימום שהוא דורש הוא 200 אלף דולר? האם היה צנוע או טיפש? בשביל כסף קטן שאף לא השתמש בה קופצים ממטוס נוסעים סילוני באמצע הלילה? כנראה שלעולם לא נדע.

השארת תגובה