מלחמת הגושים • סיכום שבוע פוליטי

היוזמה לביטול הבחירות לכנסת ה-22, שתפסה מקום נכבד – לא מנעה מהמפלגות השונות להמשיך בהערכות לקראת הבחירות, אם זה בעריכת הפריימריז במפלגות מרצ והעבודה משמאל ומנגד בניסיונות החיבור בין מפלגות הציונות הדתית מימין

אהוד ברק. צילום: ברק ויצמן
אהוד ברק. צילום: ברק ויצמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחת המפלגות, או ליתר דיוק הרשימות, הנמצאת בפלונטר לא קטן היא 'איחוד מפלגות הימין'. האחרונה, שמייצגת את מפלגות הציונות הדתית, הכניסה לכנסת בבחירות האחרונות 5 מנדטים, לאחר שלשתי השותפות, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, צורפה 'עוצמה יהודית'.

חיבור זה, כזכור, נולד אחרי פרישתם של בנט ושקד לטובת מפלגת 'הימין החדש', שלא עברה את אחוז החסימה. ב'איחוד הימין' שיבצו את נציג 'עוצמה יהודית' מיכאל בן ארי במקום החמישי, אך לאחר סגירת הרשימות בג"צ פסל את מועמדותו בטענות שונות. באמצעות עתירה לבג"צ, ב'איחוד הימין' ניסו לקדם את הנציג הבא של המפלגה, איתמר בן גביר, מהמקום השביעי למקום החמישי ובכך לתקן את הפסילה, אך עתירה זו נדחתה ובן גביר נשאר במקומו.

בעקבות כך ובכדי לרצות את מצביעי 'עוצמה יהודית', ב'איחוד הימין' התחייבו קודם הבחירות כי גם אם המפלגה תקבל חמישה מנדטים בן גביר יכנס לכנסת. "אני מתחייב להכניס את איתמר בן גביר לכנסת באמצעות החוק הנורווגי. אתם תזכו לראות את איתמר נותן את ההופעה הטובה ביותר בכנסת ישראל", אמר סמוטריץ' במסר לפעילי 'עוצמה יהודית'.

על אף ההצהרות ולמרות שסמוטריץ' ופרץ מונו לשרים, אלו לא התפטרו מהכנסת לטובת בן גביר, זאת מכיוון שהחוק הנורבגי לא עבר בכנסת הנוכחית ובשל כך אי אפשר להתפטר במסגרתה. מי שהצהיר כי מוכן להתפטר באופן מידי הוא יו"ר 'האיחוד הלאומי', שפועל כל העת לאיחוד בתוך הימין ולמזעור פילוגים. האחרון מוכן להתפטר מהכנסת אף בלי החוק – למען כניסתו של בן גביר, אך זאת רק יחד עם פרץ שאז כניסתו תהיה מובטחת. יו"ר הבית היהודי רפי פרץ, לעומתו, מסרב להתפטר בינתיים ובסביבתו הבהירו כי "יתפטר מתפקידו כחבר כנסת ברגע שיהיה ניתן להעביר את החוק הנורבגי".

בעקבות כך, ב'עוצמה יהודית' הודיעו על סיום השותפות, ועל פירוק האיחוד עם הבית היהוןדי לאור ההתנהלות. במכתב לפרץ, נכתב: "לצערנו לא זכינו ליחס הוגן וההתנהלות שלך ושל גורמים בבית היהודי הייתה כמי שמשתמשים וזורקים את עוצמה יהודית. החיבור בינינו הביא לניצחון בבחירות שאלמלא התנהלות ליברמן היה מאפשר הקמת ממשלת ימין.

במקביל להתנהלות המורכבת מימין, בציונות הדתית מתקשים להגיע להבנות והסכמות עם אנשי 'הימין החדש' ובכללה איילת שקד, אשר עדיין מחשבת את צעדיה הבאים בפוליטיקה. האחרונה, שעשתה מאמצים על מנת להשתלב ברשימת הליכוד ולחילופין לחזור לבית היהודי ולקבל את המקום הראשון במפלגה נדחתה על הסף עם הצהרתו של פרץ שאמר, כי יהיה מוכן לתת לה את המקום 2 ברשימה, אך לא את מקומו. לעומת זאת, יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' הצהיר, כי יוותר על מקומו האישי כדי שההליכה המשותפת הזו תצליח.

במנותק משקד שריצתה במסגרת 'הימין החדש' עדיין לא מובטחת, גם ריצה משותפת של נפתלי בנט ביחד עם הבית היהודי נראית כעת כחסרת סיכויים ובהתאם לכך נבחנת האפשרות של ריצה משותפת ל'ימין החדש' ול'זהות' של משה פייגלין'. על אף הדיווחים כי השתיים הגיעו להסכמות ב'ימין החדש' מיהרו להבהיר, כי "כפי שהודענו לפני כחודש, עמדתנו לא השתנתה: עד ה-15 ביולי אנו עסוקים רק בבניית מפלגת ימין ליברלי לישראל", אז "ניכנס לשיחות עם כל המפלגות הרלוונטיות לטובת יצירת גוש טכני בימין, על מנת לוודא הצלחה בבחירות. כל שאר הפרסומים והכתבות – נטולי בסיס".

משה פייגלין מצדו כתב, כי "חלון ההזדמנויות לביצוע פריימריז עומד להיסגר ונכון שהציבור ידע זאת. אני קורא לידידי נפתלי בנט, שזכיתי לאחרונה להכיר את איכויותיו, להביא יחדיו את הבשורה הזו גם לישראל".

עוד מכשול בגוש הימין, הוא מכתב נגד הצבת שקד בראש רשימה מאוחדת – אם וכאשר: במסמך גילוי דעת שיצא ביום רביעי לציבור הדתי חתומים עשרות רבנים מהציבור הדתי לאומי בקריאה כי בראש המפלגה הדתית לאומית, איחוד מפלגות הימין, חייב לעמוד יהודי שומר תורה ומצוות וזאת בעקבות החשש כי איילת שקד תקרא לעמוד בראשות המפלגה.

"אנו מחזקים את ידיו של הרב רפי פרץ בעמדתו שבראש המפלגה הדתית לאומית חייב לעמוד יהודי ירא שמים ששומר תורה ומצוות. אין זו סוגיה פרסונלית אלא סוגיה ערכית ציבורית של שימת נושא יהדותה של מדינת ישראל כנושא המרכזי של המפלגה הדתית לאומית". נכתב בגילוי הדעת עליו חתומים הרבנים. עוד נכתב כי "בהרכב הרשימה יש אמירה שמבטאת את סדר העדיפות שלנו. לאמירה הזאת יש השלכות מרחיקות לכת עלינו כציבור, ועל המסר החינוכי שאנחנו מעבירים לילדינו. לכן בלא לפסול שום מועמד אחר חלילה, אנו רואים חשיבות מרובה בשימת דמות שנושאת את דגל התורה בראש הרשימה". בין הרבנים החתומים נמצאים הרב שלמה אבינר רב היישוב בית אל וראש ישיבת עטרת כהנים, הרב שמואל אליהו רב העיר צפת, הרב דוד חי הכהן ראש מוסדות אורות התורה וישיבת נתיבות ישראל, הרב חיים גנץ, הרב משה הגר, הרב שמעון כהן, הרב דוד תורג'מן ועוד.

נציין כי מכתב דומה יצא מהרב דוד חי הכהן בו הוא כותב כי "לא לוותר על הנהגת המפלגה לכאלו שאינם מייצגים את ערכיה" בדברו על החשש משרת המשפטים לשעבר, איילת שקד. עוד נכתב כי הרב מודאג מאד מאפשרות שבראש המפלגה תעמוד אישה שאינה שומרת תורה ומצווה ואינה מחויבת לכלל ערכי הצינות הדתית".

ברק הכריז על הקמת מפלגה

בתוך כל הבלגן ולאחר לא מעט ההערכות, בסוף השבוע הקודם הודיע ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, על חזרתו לזירה במסגרת פוליטית חדשה. במסיבת עיתונאים בה הכריז על ריצתו אמר ברק, כי זו תהיה "מפלגה חדשה שתפעל לתיקון גדול במדינה ובחברה". בדבריו תקף, כצפוי, את ראש הממשלה ואמר: "אני מכיר את נתניהו יותר מ-50 שנים. ראיתי אותו ברגעים יפים וכואבים. נתניהו הגיע לסוף דרכו. יודעים זאת גם טובי מקורביו, גם חבריו לסיעה ולממשלה. רובם אחוזי שיתוק ופחד. כמפקדך לשעבר אני אומר לך נתניהו – אסור לך להמשיך ולאחוז בהגה השלטון. זמנך כמנהיג פוליטי תם".

לעת עתה מי שהודיע על הצטרפותו למפלגה החדשה הם: סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן, פעיל השמאל הדתי יאיר (יאיא) פינק – שהתמודד בבחירות האחרונות ברשימת העבודה מהמקום השמיני אליו הגיע בפריימריז,  נעה רוטמן – נכדתו של ראש הממשלה ויו"ר העבודה לשעבר המנוח יצחק רבין, עו"ד שגית פרץ דרעי – המייסדת והיו"ר הראשונה של פורום הנשים בבית היהודי, פרופ' יפעת ביטון – שהייתה מועמדת לכנסת ברשימתה של אורלי לוי, וקובי ריכטר – יו"ר דרכנו לשעבר.

בתוך כך, אלדד יניב, שהיה בעבר יועצו הקרוב של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ובהמשך הפך לאחד ממבקריו החריפים, הודיע בתחילת השבוע על תמיכתו בברק. לפי ההערכות במערכת הפוליטית יניב, שהקים ועמד בראש מפלגת ארץ חדשה, ירוץ עם ברק בבחירות הקרובות, אך טרם פורסמה הודעה רשמית בנושא. "אחרי 12 שנה שבהם לא החלפנו אפילו מילה אחת וריב גדול כמו שרק אנחנו יודעים לעשות, החלטנו לעשות תיקון גדול", כתב יניב לצד תמונה שלו ושל ברק מהיום יניב ציין כי "זו רק ההתחלה" והוסיף: "אני עם ברק".

‎בעבר מתח יניב ביקורת חריפה על ברק ובמספר הזדמנויות אף כינה את ברק "מושחת". בריאיון ל'גלובס' לפני מספר שנים אמר יניב: "הבנתי שברק לא איש שמתאים לחיים ציבוריים, כי הוא איש מקולקל. הכהונה הראשונה שלו גרמה חורבן ונזקים גדולים למדינה, כשהוא נבחר שוב, התברר לי שנפלתי בפח. ראיתי תוך שנייה שהוא לא מתכוון לעשות שינוי ולתקן את המדינה. כל מה שהוא רצה זה להיות שר ביטחון, לאחוז בכוח ולשרוד… גילינו שברק הוא כמו ביבי. לא היה שום תיקון".

יניב היה מקורב לאהוד ברק ב-1999 ולאחר הניצחון של ברק בבחירות מונה לראש המטה של ראש הממשלה. בהמשך שימש היועץ המשפטי של מפלגת העבודה והמשיך להיות אחד המקורבים לברק עד שפוטר על ידו ב-2007 "בהודעת ביפר".

אמסלם מונה לשר התקשורת

בתוך כל הבלגן ולאחר שאיוב קרא הודיע על התפטרותו ממשרד התקשורת, כמו גם הסרת מועמדותו לתפקיד שגריר ישראל במצרים בשל "מסע הכפשות" שעבר לדבריו, במהלך השבוע מונה עמיתו חבר הכנסת דודי אמסלם לשר התקשורת. קרא עצמו הגיב למינוי ואמר, כי "המעגל שהחל בחיסולי נגמר במינויו של מי שמחסל".

השארת תגובה