"אני מקווה שהבן שלי יהיה הקורבן האחרון"

מדינת ישראל נחלקה השבוע בין סימפטיה ותמיכה במחאתם של בני העדה האתיופית, לכעס על כך שהמחאה יצאה משליטה, ננקטו פעולות של אלימות וונדליזם ע"י חלק מהמפגינים

מחאת האתיופים
מחאת האתיופים
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ישראל הייתה השבוע למספר שעות מציאות מדמיון רחוק: אבנים, ניידות משטרה נשדדות, רכבים עולים באש, עוצר על אזורים שלמים, בקבוקי תבערה ועוד מכל הבא ליד.

ביום ראשון, בשעה 20:08, נורה למוות סלומון טקה, נער ישראלי ממוצא אתיופי בן 18 מקריית חיים בחיפה. בסמוך למועדון "נירים" בקריית חיים, בו מועסקים צעירים מהעדה האתיופית, נורה טקה על ידי קצין משטרה שהיה בלבוש אזרחי. בתחילת האירוע, התפרסמו גרסאות שונות. חלק מעדי הראייה לאירוע סיפרו כי הקצין שאל את טקה וצעיר נוסף אם הם מעורבים בשוד, וכשאלו נמלטו, הוא רדף אחריהם וירה בטקה. לעומת זאת, גרסת הקצין הייתה שהוא נכח בסביבה עם אשתו וילדיו כשהבחין בקטטה בין צעירים. לדבריו, כשניסה להפריד ביניהם, הם החלו לתקוף אותו וליידות לעברו אבנים, והוא, שחש סכנה מיידית לחייו ולאחר שנפצע במספר חלקים בגופו, ירה באקדחו. בחקירתו במח"ש בחשד להריגה, מסר הקצין כי הכדור ניתז מהקרקע ופגע בטקה בחזהו. השוטר שוחרר למעצר בית. עקב טענתו לאיומים על חייו, מעצר הבית מבוצע בבית מלון ולא בביתו של השוטר.

ביום שלישי השבוע, בהלווייתו של טקה, נכחו אלפי אנשים וליוו את טקה בדרכו האחרונה. דוד טקה, אביו של סלומון, אמר בפתח מסע ההלוויה כי משפחתו דורשת צדק. "אני מקווה שהוא יהיה הקורבן האחרון. אל תבכו על הבן שלי, אנחנו דורשים שהרוצח יקבל את המגיע לו ויימצא הצדק. תעזרו לי במאבק הזה", אמר. האב סיפר שבנו היה אדם רגיש ואופטימי בעל שמחת חיים. האב המשיך אמר: "האדם הזה רוצח", זעם אביו של הצעיר שנורה למוות, "איך הוא הרג את הבן שלי בדם קר? זה ילד. אני רוצה לומר לכם דבר אחד: אתם רואים מה קורה פה, האדם שרצח את הבן שלי יושב כרגע בבית מלון. הילדים שלנו הם חלק מאתנו, ואיזה דין אנחנו מקבלים? אי אפשר לשחק בנו, אנחנו לא בובות. אני נחנק ולא מצליח להביע את מה שאני רוצה. הוא הרג את הבן שלי".

בתגובה לאירוע הפגינו מאות אנשים בכל הארץ כנגד אלימות משטרתית, נקטו בפעולות אלימות, הכו ופצעו שוטרים ואזרחים, הבעירו צמיגים ומכוניות, גרמו הרס לרכוש, חסמו כבישים וצמתים, בהם צומת קריית אתא, נתיבי איילון, אשדוד, אשקלון, קסטינה, עזריאלי וכבישים נוספים ברחבי ישראל. מדיניות המשטרה הייתה בתחילה שלא להיכנס לעימות עם המפגינים, אך לקראת שעות הערב המאוחרות פעלה המשטרה לפתיחת הצירים החסומים, והעימותים החריפו יותר.

מחאת יוצאי אתיופיה בעקבות מותו ירי משוטר של סלומון טקה ז"ל נמשכה גם לאחר חצות יום שלישי, במוקדים רבים. אחד המרכזיים שבהם היה קריית מלאכי, שם נופצו שמשות כל הניידות של תחנת המשטרה המקומית. מהמהומות באזור פונו ארבעה מפגינים ו-33 שוטרים. כולם סבלו מחבלות קלות, ופרט לאחד שנשאר להשגחה בבית החולים כולם שוחררו.

בתום יממה של הפגנות אלימות ועימותים בין כוחות המשטרה למפגינים, במד"א סיכמו את תמונת המצב של הפצועים. בהודעה שהוציא הארגון נמסר כי עד כה טופלו 83 נפגעים, בהם 47 שוטרים, 26 מפגינים, 9 עוברי אורח וכבאי אחד. 5 מהנפגעים פונו במצב בינוני, והשאר במצב קל. בנוסף טיפלו צוותי מד"א באזרחים שנתקעו במשך שעות בפקקים ונזקקו לעזרה. בנוסף לנפגעים, 19 ניידות משטרה ושישה אמבולנסים ניזוקו במהלך ההפגנות. נזק נגרם לניידות טיפול נמרץ של מד"א ולארבעה אופנועי חירום של הארגון. במד"א אמרו כי "משעות אחר הצהריים ועד שעות הלילה ניכר עומס רב ועלייה משמעותית בפניות למוקד החרום 101 של מד"א וצוותי מד"א תוגברו במוקדים. בשטח תוגברו עשרות אמבולנסים וכ- 50 אופנועי חרום מיחידת האופנועים של מד"א".

לאחר שעות של הכלה ואזלת ידה של המשטרה, נמסר כי, "לאור מעשי אלימות הקשים מצד מפגינים רבים, שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים במהלך היממה האחרונה ולפגיעה בסמלי שלטון, הנחה מ"מ מפכ"ל ניצב מוטי כהן, לא לאפשר כל גילוי אלימות ולפעול בתקיפות כנגד מפירי הסדר ופורעי חוק". מהמשטרה נמסר בבוקר יום רביעי כי, "במהלך הלילה המשיכו מחאות אלימות ע״י אלפי מתפרעים במוקדים רבים ברחבי הארץ מצפון ועד דרום, בצמתים, כבישים ראשיים, בתוך הערים ומול תחנות המשטרה. מאז שלשום בלילה במהלך ההתפרעויות האלימות, נפצעו כתוצאה מתקיפת שוטרים, זריקות אבנים, ידוי חפצים ובקבוקי תבערה 111 שוטרים, מרביתם טופלו בשטח. המשטרה עצרה עד כה 136 חשודים בגין תקיפות שוטרים, ונדליזם והפרה בוטה של הסדר הציבורי".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התראיין הבוקר ל'גלי צה"ל' וחשף כי היה קיים חשש לחיי השוטרים ואמר כי המודיעין דיווח על כוונה על ירי חי נגדם. "המחאה הייתה בנושא לגיטימי ומוצדק, אך בהיקף וברמת אלימות חסרת תקדים", אמר ארדן, אך לאחר מכן גם הזהיר: "אם נראה שוב רמת אלימות כזו נגד אזרחים או שוטרים, למשטרה לא תהיה ברירה אלא להשתמש בכל אמצעי לפיזור הפגנות שיש לה". נוסף על הדיווח המודיעיני ארדן הוסיף כי היה ניסיון להצית תחנות משטרה ולפגוע בתשתיות לאומיות מדינה, וכינה זאת: "רמת אלימות שלא נראתה". השר הוסיף כי מדיניות ההכלה של המשטרה הייתה החלטה מודעת, מתוך הבנה שכדי לפנות היקף כזה של מחאה בעת ובעונה אחת בכל המדינה – "הייתה נדרשת הפעלת כח שהייתה גורמת לנפגעים נוספים ולהסלמה באירועים. אני מודע לסבל הרב שהציבור סבל אתמול, עשרות אלפי אזרחים, ואני מצר על כך צער רב", אמר ארדן, שסיפר כי גם הוא ומשפחתו היו בין אלה שנתקעו בפקקי הענק. "אבל צריך להבין שכשהתוצאה היא שיש עשרות שוטרים פצועים, זה חמור מאוד וכואב, אבל אין אף מפגין הרוג – זאת תוצאה שעדיפה במדינה דמוקרטית שרוצה לשמור על חופש המחאה".

בתוך כך, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', הגיב לשיבושים ופקקי הענק שנוצרו עקב המחאות ואמר: "קיבלנו מאות פניות והשתדלנו לעזור לכולם. זה היה אירוע תחבורתי מורכב ולא צפוי בהיבטי התחבורה הציבורית. בימים הקרובים נתחקר את עצמנו ונפיק לקחים כדי להיערך לתת לכם שירות טוב יותר באירועים דומים בעתיד". באותו ערב פרסם סמוטריץ את מספר הטלפון שלו וקרא לכל מי שנזקק לתחבורה ציבורית שישלח לו הודעה אישית ויטפל.

יום שני למחאות

ביום רביעי שוב יצאו בני הקהילה האתיופית למחאות ענק ברחבי הארץ, אולם הפעם היו המפגינים מתונים בהרבה, לא ניסו להפעיל אלימות כנגד השוטרים והאזרחים, כמעט ולא פגעו ברכוש ורק חסימת כבישים הייתה המטרה שלהם – דבר שלא מעוד צלח.

טרם ההפגנה, במשטרה הבהירו כי, "אנו קוראים למפגינים – כן למחאה לא לאלימות. נפעל בתקיפות להפסיק את האלימות תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, במטרה למנוע המשך פגיעה בנפש, ברכוש ובכל משתמשי הדרך על מנת להשיב את הסדר על כנו".

באותו ערב כאמור, כמה כבישים נחסמו לדקות ספורות, אך לבקשת מנהיגי הקהילה והמשפחה של סלומון טקה, לא נערכו עימותים חריגים ובמקום היו כ- 10 עצורים, כאשר שעות סופרות אחר תחילת המחאה, משפחתו של הנער סלומון טקה שנהרג בידי שוטר, אמרה כי היא רוצה שהפגנות המחאה יחדלו עד תום השבעה.

מוקדם יותר, מפקד מחוז חוף, ניצב פרץ עמר, הגיע לסוכת האבלים של משפחת טקה ומסר את תנחומיו. "אנחנו כואבים את המקרה הטרגי הזה, מקווה שזה המקרה האחרון. אבל כמובן שזה לא בידיים שלנו, הדינמיקה לפעמים כופה עלינו דברים שאין לנו שליטה עליהם". עמר הוסיף: "הקשר שלנו עם העדה הוא מצוין ואני מתכוון להמשיך ולחזק אותו". בתחילת המפגש בבית המשפחה בקריית חיים אמר מפקד מחוז חוף לאב: "תהיה סמוך ובטוח שהדברים נחקרים עד תום. אנחנו לא מעורבים בחקירה אלא מח"ש, וכאשר הדברים יתבררו עד תום נפעל על פי ההנחיות". האב השיב בתגובה לדברים: "אתה אחראי על המשטרה באזור. הבן שלי לא יחזור. אתה האחראי".

מפקד המחוז הוסיף: "אנחנו כואבים את האירוע הטרגי, אבל חייבים לחכות לסיום החקירה. המצב הוא בלתי הפיך, אבל ניתן לממ"ז לחקור". בני המשפחה ביקשו לפעול לפנים משורת הדין ולשחרר את עשרות החשודים שנעצרו אתמול לאחר שהמחאה על מותו מירי שוטר של טקה הפכה לאלימה. "אנחנו לא עצרנו ולא עוצרים אנשים בגלל שהפגינו. עצרנו אנשים בגלל עבירות חמורות ביותר, אבל נבדוק מה אפשר לעשות", הגיב מפקד המחוז. עוד אמר הניצב כי "אני מתכוון להמשיך להיות בקשר עם האבא כדי לתת לו להבין שכל מה שהוא מצפה שיקרה יבוא לידי ביטוי. אני יכול להבטיח שאנחנו עושים את המקסימום שדברים יקרו בצורה הנכונה ונצמצם את התקלות לאפס".

דוד טקה, אביו של סלמון, אמר כי "יש שוטרים שהם מגנים על העם ועושים את עבודתם נאמנה, אבל יש מעטים שאמנם התגייסו למשטרה ויש להם נשק, אבל הם משתמשים בכוח שלהם. שאלוקים ייתן להם את הדין". וורקה פנה למפגינים ואמר: "אני קורא להם לא לפגוע בנפש. אנחנו מעריכים שיצאתם להפגין, אבל סלמון לא יחזור. הוא כבר מת".

כמו כן, הגיע לנחם גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שאמר כי "את הנעשה אין להשיב, אבל האסון הזה מחייב אותנו ואת כל המדינה לתקן מהייסוד, ולהבטיח שאסון כזה לא יוכל שוב לקרות", ברק, שהקים מפלגה חדשה לפני כשבוע הוסיף: "זה שינוי שצריך לקרות גם בלב של כל הישראלים וגם בשלטון. צריך לוודא שבמוסדות המדינה לא תהיה אפליה על רקע צבע עור".

השארת תגובה