מרגש: ספר תורה בן 110 שנים מתימן נתרם למוזיאון ראשון לציון

הספר נתרם על ידי בית הכנסת דק"ק שיבת ציון, במלאות 110 שנים להתיישבות עולי תימן הראשונים בראשון לציון • עם הספר נתרמו גם שני זוגות רימונים ופרוכת שהובאו יחד עם ספר התורה מתימן • וגם: הגבאי שמקדיש את חייו לשימור מורשת יהדות תימן

ספר התורה העתיק מתימן
ספר התורה העתיק מתימן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פריטים רבים ועתיקים נתרמים מעת לעת למוזיאון ראשון לציון, אבל לא בכל יום מקבל המוזיאון ספר תורה עתיק מתימן בן 110 שנים. הספר נתרם על ידי בית הכנסת דק"ק שיבת ציון למלאות 110 שנים להתיישבות עולי תימן הראשונים בראשון לציון.

גוויל ספר התורה העתיק הועלה לארץ בדרך חתחתים יחד עם 74 עולי תימן הראשונים שהגיעו למושבה בחג הסוכות שנת תר"ע, 1909. ספר התורה העתיק והמיוחד נתגלה לאוצרת המוזאון, יונה שפירא, כבר בשנת 2009 בעת הכנת התערוכה

"מרוב חשקה ואהבה לארץ ישראל" שנפתחה לכבוד מלאות 100 שנים להתיישבות עולי תימן הראשונים בראשון-לציון.

הספר שהיה כבר אז פסול ונח ללא שימוש בתחתית ארון הקודש של בית הכנסת. הוא היה מוצג מרכזי בתערוכה ולבקשת בעליו, הושב בתום התערוכה לבית הכנסת.

עתה, במסגרת מבצע לאיתור פריטים היסטוריים עבור אוסף המוזאון, נעשתה פנייה נוספת לאלי מימון – יו"ר עמותת בית הכנסת, הגבאי המסור של בית הכנסת וחבר נאמן ופעיל של המוזיאון. אלי נענה ברצון לתרום את הספר כדי שיישמר במוזיאון למען הדורות הבאים.

עם הספר נתרמו גם שני זוגות רימונים שהובאו יחד עם ספר התורה מתימן ופרוכת בעלת סיפור היסטורי עצוב. הפרוכת הוקדשה על ידי שלמה בן זכריה טביב, רעייתו רחל ובני ביתם, לזכר בתם צביה שנפטרה בדמי ימיה בשנת 1950 ולזכר בנם זכריה טביב הי"ד שהיה בין 11 הנופלים שהותקפו בינואר 1948 על ידי פורעים ערבים מכפר אבו סווירה ונטבחו ליד גן יבנה.

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, אמר: "למושבה ראשון לציון יש נכסי צאן ברזל השזורים בסיפור הקמתה של מדינת ישראל והם חלק בלתי נפרד מגאוות העיר. מחובתנו לשמור עליהם למען הדורות הבאים".

אלי מימון פועל כל העת לשימור סיפורה המיוחד של שכונת שיבת ציון. חצר ביתו, שבה כלים וחפצים המשמרים את הווי החיים בשכונה, משמשת תחנה חשובה בסיורים "בעקבות עולי תימן" שעורך המוזאון.

בנוסף לתרומה מבית הכנסת תרם מימון גם פריטים מבית סבו וסבתו, שושנה ואהרון מימון בהם שופר נדיר של סבא רבא של אלי מימון, מימון (גפלה) בן צדוק. השופר שהובא גם הוא מתימן עם ראשוני העולים למושבה, עשוי מקרן של יעל. כל הפריטים הנדירים שהגיעו מתימן, יטופלו וישומרו באופן מקצועי.

השארת תגובה