לאחר היערכות: תרגיל החירום עבר בהצלחה

למשך מספר שעות עשרות מנהלי אגפים ומחלקות בעירייה תרגלו שורה של 'נפילות טילים' ומצב מלחמה בעיר אלעד # במהלך התרגול דימו מצב של פתיחת מרכז קליטה למאות מפונים; פתיחת מוקד מידע להורים ופגיעה ישירה בשני בנייני מגורים בעיר

אלעד
אלעד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תרגיל חירום מקיף וסבוך התקיים בעיריית אלעד, בהנחיית ובקרת פיקוד העורף ומינהלת החירום. התרגיל, החריג בהיקפו וחומרתי, התמשך מספר רב של שעות, ובסיומו לא הסתירו כוחות ההיערכות לחירום בישראל את התפעלותם ממוכנותה של אלעד למצבי חירום.

התרגיל נפתח במצגת, שכמו הכניסה את כל הנוכחים למצב מלחמה, כאשר על פי התרחיש, מדובר ח"ו ביום השמיני למלחמה, הכוללת טילים רבים על ערי גוש דן, כאשר עשרות אלפים מתושבי ישראל נמצאים מחוץ לבתיהם והרשויות המקומיות עושות מאמץ לספק את הצרכים של התושבים.

בשלב הזה של המלחמה, המצב עמד על כך שבניין מגורים אחד באלעד נפגע מטילים רח"ל, ובמקביל פתחה העירייה, בפועל גם בתרגיל, מרכז קליטה למאות מפונים בבית הספר איילים בנות, וכן נקודת חלוקת מים ברחוב רבי פנחס בן יאיר.

בשלב מסוים הפתיעו המתרגלים את הנוכחים באזעקה שהושמעה במרכז ההפעלה לחירום העירוני, שם נערך התרגיל, כאשר לאחר מספר דקות החלו להגיע דיווחים שהוזנו למוקד העירוני, על פגיעה ישירה בבית ספר בעיר.

במקביל להמשך הטיפול ב"מצב החירום" נדרשה העירייה לפתוח מוקד מידע ל"הורים המודאגים", זאת בנוסף להכנת מקום חילופי לפינוי התלמידות ששהו בבית ספר ולא נפגעו. התרגיל לווה במצגות ויזואליות בהן הומחשו בצורה די ממשית הפגיעות בבניינים המדוברים, כאשר פרטים אלו הכניסו את עובדי העירייה לאווירה כמעט אמיתית ודרמטית.

בהמשך "נפגעו" עוד שני בנייני מגורים בעיר, כאשר השולחן העגול של ניהול מצבי החירום, המורכב ממנהלי המכלולים, נדרש לספק מידע מדויק על כלל התושבים המתגוררים באותם בניינים, על מנת לסייע בפילוח הפינוי והסיוע. בתרגיל היו שותפים במקביל לשולחן הניהול, עוד עשרות עובדי ועובדות העירייה, הפועלים במכלולים השונים ומסייעים להעברת הקשר בין המכלולים.

חונכי המכלולים, שפעלו במקביל במהלך התרגיל ועקבו אחר הפעילות, יצאו מכליהם עם תום התרגיל ואמרו כי "עובדי העירייה עשו עבודה נהדרת. תפקדו תחת לחץ. עיריית אלעד עשתה קפיצה של כמה רמות במוכנות לחירום". אחד הנוכחים מטעם פיקוד העורף אף הוסיף, כי "הייתי בהמון תרגילים ברשויות, עוד לא ראיתי מוכנות כזו".

מנכ"ל העירייה זאב קשש הודה למשתתפים על הפעילות הנכונה והמקצועית. הקב"ט העירוני אבי אלעל אמר כי העבודה המאומצת וההכנה הנכונה הוכיחו את עצמן ביום התרגיל עם תוצאות טובות. מנהל המוקד העירוני אפי שטרן הוסיף כי שיתוף הפעולה בין המכלולים הגיע לרמות טובות ונכונות, שעזרו מאוד להצלחה.

ראש העיר ישראל פרוש סיכם את התרגיל ואמר: "כשראיתי את העובדים יושבים פה ברצינות רבה ומתייחסים לתרחישים כאילו הם התרחשו במציאות, הבנתי שהצלחנו בתרגיל. אנחנו צריכים לזכור גם בשגרה להמשיך לתרגל, כי השגרה היא האויב".

השארת תגובה