"להקים ועדת בדיקה לבחינת הטענות לאלימות משטרתית"

התנועה לאיכות השלטון בפנייה דחופה לשר ארדן ולמבקר המדינה: "להקים ועדת בדיקה לבחינת הטענות לאלימות משטרתית"

משטרת ישראל בליווי אח"מים
משטרת ישראל בליווי אח"מים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעקבות המחאה הציבורית של בני העדה האתיופית, פנתה התנועה לאיכות השלטון לשר לביטחון פנים , גלעד ארדן, בדרישה כי יורה על הקמת ועדת בדיקה בראשות שופט בדימוס לבחינת הטענות הציבוריות בנוגע לאלימות משטרתית ושיטור יתר. כמו כן פנתה התנועה למבקר המדינה הנכנס, מתניהו אנגלמן, בדרישה כי יורה על הקמת צוות במשרדו שיעסוק בבדיקת הטענות ויספק בסיום עבודתו דו"ח מפורט ומעמיק. "כשמדובר בשאלות הנוגעות להתנהלות מערכת אכיפת החוק נדרשת הקמת ועדת בדיקה חיצונית, שלא תחשוש להוציא את האמת לאור ולחשוף ליקויים וכשלים בהתנהלות גורמים במשטרה".

הרקע למכתבים: בימים האחרונים הובילה הריגתו של הנער סלומון טקה בקריית חיים בידי שוטר סמוי למספר הפגנות חריגות של בני העדה האתיופית ושל רבים אחרים, שהצטרפו למחאה נגד אלימות משטרתית בישראל. מבלי להביע עמדה בנוגע למקרה הנוכחי ואף לא ביחס למקרי עבר שהחקירה בעניינם עוד מתנהלת ויש לאפשר לרשויות למצות את הדין בעניינם, ברצוננו לעמוד על הצורך הציבורי הדחוף בבדיקה מערכתית נרחבת ומעמיקה בנושא אלימות משטרתית ושיטור יתר. בשנת 1993 התקבל דו"ח מבקר המשטרה אברהם אדן בנושא הטיפול המערכתי באלימות שוטרים, שמתח ביקורת חריפה על המשטרה ונטען בו כי לא מוצה הדין עם שוטרים אלימים, וכי התנהגות אלימה כלפי אזרחים הינה "נסבלת" ונסלחת במשטרה. בשנת 1994, בעקבות דו"ח אדן והמלצותיו, הוקמה ועדה ציבורית בראשות פרופסור מרדכי קרמניצר ליישום הדו"ח. עוד יצוין דו"ח הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה, שהוקם בשנת 2015 בעקבות גל המחאות ובראשו עמדה מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור. על פי פרסומים, המלצות רבות יושמו על ידי המשטרה והגופים הרלוונטיים, אך ניתן לראות שקיימים עוד ליקויים רבים ושינויים שיש לערוך בעבודת המשטרה על מנת להחזיר ולחזק את אמון הציבור.

מתוך המכתבים: מדובר בנושא שלא ניתן להפריז בחשיבותו. כל מקרה של אלימות משטרתית שוחק את אמון הציבור במשטרה שתפקידה בראש ובראשונה להגן עליו. בנוסף, קיימת חשיבות ציבורית מיוחדת להקמת צוות חקירה כתגובה לקריאותיו של ציבור המוחים בזמן אמת. התנועה סבורה כי מינוי של ועדה בראשות שופט בדימוס לבדיקת הטענות הציבוריות בנוגע לאלימות משטרתית ושיטור יתר, הן כלפי האוכלוסייה האתיופית והן כלפי כלל הציבור, הינה מחויבת המציאות ועל כן פנינו לשר לביטחון פנים גלעד ארדן על מנת שיורה על הקמת ועדה שכזו. בנסיבות בהן מדובר בשאלות הנוגעות להתנהלות מערכת אכיפת החוק, ומתוך הנחה מושכלת שלמערכת קשה "לבחון את עצמה" – נדרשת הקמת ועדת בדיקה חיצונית שתוכל לערוך בדיקה עמוקה ומשמעותית, כזו שלא תחשוש להוציא את האמת לאור ולחשוף ליקויים וכשלים בהתנהלות גורמים במשטרה.

כמו כן בעקבות האירועים פנתה התנועה גם למבקר המדינה הנכנס, מתניהו אנגלמן, בבקשה שיורה על הקמת צוות במשרד המבקר שיעסוק בבדיקת הטענות הציבוריות ויספק בסיום עבודתו דו"ח מפורט ומעמיק.

השארת תגובה