חשש: עתיד הדיור החרדי בשפיר בסכנה

ליצמן לנתניהו: "אודה אם תנחה את הגורמים הממונים להקפיא כל מהלך שמתבצע כעת בישוב שפיר לתקופה נדרשת כדי לא לסכל את האופציה לתת לציבור החרדי את העיר שפיר"

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במכתב ששיגר סגן שר הבריאות ליצמן לראש הממשלה נתניהו לפני כשבוע ופורסם בהמודיע, הוא קורא לעצור את השיווק הנוכחי של שפיר המיועד למגזר הכללי, היות ששפיר היא עיר שמיועדת לפתרון חלק ממצוקת הדיור החרדי, שסובל ממצוקת דיור חריפה.

במכתב ששיגר ליצמן נאמר: "אפתח ואקדים מהסוף להתחלה, בימים אלו מתקיימים דיונים ערים ברשות מינהל מקרקעי ישראל כדי לשווק למגזר הכללי את אותם כ-11,000 דירות במתחם שפיר בהן הציבור החרדי מצפה לראות את ההתחלה של הפתרון המרכזי למצוקה הרבה שיש. כך שבמקום שהם יהיו אלו שיתחילו במענה ההולם של דיור למגזר החרדי – הם משווקים למגזר הכללי.

ואסביר בקצרה: המגזר החרדי נמצא בחוסר עצום של דירות לזוגות צעירים המתחתנים שנה לאחר שנה ולרובם שאין הפרוטה בכיס הם מתגוררים במחסנים ובחניות ללא אויר אור ובשטח של כ-20 מ"ר לדירה מקסימום, אין כאן המקום להרחיב ולתאר. המצוקה קשה ביותר יש שיאמרו שבעשור הקרוב יש לבנות 200,000 דירות! רק למגזר החרדי.

המספר לא דמיוני, הוא בנוי על כמות ילדים ב"ה שכבר לומדים במערכת החינוך הישראלית ואוטוטו הם מתחתנים".

ליצמן מציין את השוני בין השיווקים: "אני חייב להדגיש אפילו אם זה מובן מאליו, כי תכנון דירות למגזר החרדי שונה מהמגזר הכללי. לא רק כיורים נפרדים, אלא מרפסות סוכה, בניינים נמוכי קומות, מבני דת וחינוך בהתאם…"

במכתבו מחדד ליצמן כי "בתחילת המו"מ הקואליציוני של הכנסת ה- 21 שכבר הספיקה להתפזר, הבאנו בפני צוות המו"מ מספר רעיונות לפתרונות למצוקת הדיור, עשרות סעיפים שיכולים חלקם או כולם לתת מענה ראוי והולם למצוקה זו. לא אלאה אותך ואמנה את הרשימה כולה, אולם כפתרון מידי הונחה האצבע על הישוב שפיר בו יש כ-11,000 דירות לשיווק מידי ובהמשך עוד כ- 35,000 דירות בקרית גת מערב.

אני חייב לחזור ולהדגיש כי זה פתרון אחד מני מספר הצעות שהוצעו לצוות המו"מ, בין היתר מענק לרוכשי דירות יד שנייה בפריפריה כפי שהצעתי. הרחבות של ערים נוספות ועוד."

אולם, מסכם ליצמן את פנייתו "וכאן באה פנייתי, מדיווח שהגיע לידי עולה כי ממש בימים אלו ישנו הליך שלם של תכנון ושיווק הדירות בשפיר למגזר הכללי, מה שישים סיכה באותו בלון של הרעיון הנפלא הזה ויגרום לנזק בלתי הפיך לפתרון אליו מצפים בני המגזר לקבל מענה מידי בשלב ראשוני ובהמשך עיר חרדית שתקרום עור וגידים ושמה שפיר.

אודה אם תנחה את הגורמים הממונים להקפיא כל מהלך שמתבצע כעת בישוב שפיר לתקופה נדרשת כדי לא לסכל את האופציה לתת לציבור החרדי את העיר שפיר".

השארת תגובה