"יש היום מנהיגות פוטנציאלית במדינת ישראל, זו לא ההנהגה הנוכחית״

גולן התייחס בדבריו גם למכונות העורף: ״הציבור הישראלי הוא ציבור חזק שעמד בכל האתגרים שעמדו בפניו. עדות לכך היא ההתמודדות עם הטרור בשנים האחרונות. עלינו להצדיע לציבור על כך ולהכינו לבאות ולאתגרים העומדים בפנינו" • מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף (מיל') אמיר אשל התייחס למלחמה אפשרית נגד חיזבאללה ואמר: "במלחמה נגד חיזבאללה סוריה תהיה שותפה ותהיה בתוך הסיפור. הדוב הרוסי לא ייתן למלחמה כזאת להמשך לאורך זמן רב מאוד, זה מסכן את האינטרסים והפרויקטים שלו"

האלוף יאיר גולן
האלוף יאיר גולן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, אלוף (מיל') גיורא איילנד: "אם נגדיר שהאויב הוא מדינת לבנון ולא חיזבאללה בלבד – נהנה מהעובדה שלא סעודיה ולא צרפת ולא לבנונים ולא חיזבאללה לא רוצים בהרס לבנון, אז ישראל תוכל לייצר מציאות בלבנון שהזעקה לשלום לא תהיה רק לאחר 33 יום".

אמש נפתח כנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, בפאנל מיוחד על "האם ישראל תנצח במלחמה הבאה" דיברו בין היתר סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף (מיל׳) יאיר גולן, מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף (מיל') אמיר אשל, וראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר אלוף (מיל') גיורא איילנד.

גולן התייחס בדבריו גם למנהיגות הפוליטית הנוכחית ואמר: ״אנחנו תקועים בתוך פרדיגמות שאנחנו חייבים להיחלץ מהן, הציבור הישראלי חייב להבין שעלינו לעשות דברים בצורה שונה כדי לקבל תוצאות אחרות. יש היום מנהיגות פוטנציאלית במדינת ישראל שמסוגלת להוביל לכך- אך זהי לא ההנהגה הנוכחית."

ביחס לאפשרות הניצחון מהיר ונקי במלחמה אמר בין היתר האלוף אשל כי "אין נוקאווט כמו בזירת אגרוף והצד השני לא קם – אין כזה דבר".

איילנד התייחס לאיומים על התשתיות במדינה ואמר בין היתר כי: "התשתיות של ישראל נמצאות בסכנה. 90% מתחנות הכוח בישראל מרוכזות ב-11% משטח מדינה, זה לא מתאים לישראל שהייתה צריכה להיות עם עשרות תחנות קטנות יותר". איילנד הוסיף ואמר עוד כי "ישנה שחיקה בהבנה לעומק מה זה להיות צבא מקצועי. אם פעם חיל רגלים היה מתבסס על יכולות מפקדים להבין אויבים, היום זה הפעלת גדג'טים".

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר אמר כי: " אנחנו לא הולכים לכיוון פתרון. שיתוף פעולה אמיתי הוא בין האנשים ולא רק בין מנהיגים. הפלישה לעירק הייתה אבן הדומינו שהפילה את כל האבנים" .

עוד הוסיף פרדו במסגרת המושב כי: " בשנים האחרונות אין כוח על ששולט במזרח התיכון. אף אחד לא מנסה להוריד את הלהבות. כעת יש לנו את סין ואת רוסיה .כיום אנחנו לא רואים מה היא מדיניות החוץ הברורה של ארה"ב כלפי המזרח התיכון. אנחנו רואים את המדינות כלפי איראן אבל אנחנו לא רואים את המדיניות כלפי שאר המזרח התיכון. כיום, שם המשחק הוא כלכלה. סין יכולה להוריד את הלהבות".

בכנס דיבר גם ברט מקגורק, לשעבר השליח הנשיאותי המיוחד לקואליציה הבינ"ל נגד דעא"ש, ואמר בהתייחס לפלישה לעיראק כי: " אנחנו חייבים להסתכל על עצמנו במראה וללמוד גם מדברים שלא הלכו כהלכה. מקגורק הוסיף כי כיום מדיניות ארה"ב במזרח התיכון מתמקדת באיראן. דעא"ש מנצלת את הוואקום שנוצר מחוסר הסדר שקיים. עשינו עבודה טובה בהשמדת דעאש, אך אם לא נשים לב הם עלולים לחזור.

עוד הוסיף ואמר כי: "כיום המאבק בטרור מושפע ממאבק הכוחות של ארה"ב עם רוסיה וסין וממוקד באיראן. מדיניות דעא"ש מחפשים דרכים לחזור לכוח".

מקגורק השתתף בפאנל בנושא עתידו של המזרח התיכון בהשתתפות תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר, עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה ויו"ר כנס הרצליה, חוסיין האקק'אני, שגריר פקיסטן לשעבר בארה"ב, ד"ר דליה דסה-קאיה, מהמכון למדיניות ציבורית RAND בארה"ב, סר. ג'ון ג'נקינס, שגריר בריטניה לערב הסעודית לשעבר, ד"ר קורי שאק, סגנית, מנהל המכון הבינלאומי ללימודי אסטרטגיה, בריטניה ופרופ' בינגבינג וו, חוקר מיוחד במכון ללימודים בינלאומיים ואסטרטגיה באוניברסיטת פקין, סין.

השארת תגובה