ביטול המענק ללאה צמל גרמה למחאת נגד

הפגנת יוצרים מול בית מפעל הפיס

הפגנה מפעל הפיס
הפגנה מפעל הפיס
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

עשרות אמנים ויוצרים הפגינו בכניסה לבית מפעל הפיס בתל אביב במחאה נגד דירקטוריון החברה, בעקבות החלטתו לבטל את הענקת המענק לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב החל משנה הבאה, לאחר לחצים פוליטיים שהופעלו עליו עם זכיית הסרט "לאה צמל, עורכת דין". ההפגנה התקיימה היום בזמן שנערכה ישיבה מיוחדת של מועצת התרבות והאמנות של מפעל הפיס, בהשתתפות יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל, בתקווה להפוך על פיה את ההחלטה. היוצרים והאמנים מחו על ההתעלמות מהחלטות הוועדות המקצועיות, ואמרו כי הם רואים בהחלטה "פגיעה ביצירת התרבות במדינת ישראל" ו"הלך רוח של סתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי, היצירה והביקורת". מנגד, הפגינו מספר נציגים של משפחות שכולות שתומכים בהחלטת מפעל הפיס.

על שלטי היוצרים המפגינים נכתב בין השאר "בלי תרבות – פיס זה רק קזינו", "הפסדתי בפיס את התרבות", "לא מהמרים על חופש הביטוי" ו"לא מגרדים חיש גד על התרבות". מנגד, המשפחות השכולות החזיקו שלטים עליהם נכתב "התרבות שלכם – הנרצחים שלנו" ו"חופש ביטוי – לא מכספי ציבור". ההורים השכולים התעמתו עם כמה מהמפגינים וקראו לעברם: "אתם לא חלק מעם ישראל".

הבוקר פנו איגודי היוצרים ללשכת מנכ"ל מפעל הפיס, בבקשה להשמיע את קולם של אלפי אנשי קולנוע בישיבת המועצה לתרבות – אולם נענו בסירוב. "התגובה הרשמית שהתקבלה היא כי הישיבה אינה פתוחה 'לאחרים' ולכן לא נוכל להשתתף בה", מסרו נציגי היוצרים, "אנו מצרים על ההחלטה המצערת, מוטב היה לכבד את ציבור היוצרים והיוצרות ולהתיר לנציגיהם להשתתף בישיבה, וכך ליצור תחושה של דיאלוג ושקיפות במקום קבלת החלטות במחשכים"

לעומת זאת המשפחות השכולות טענו מנגד "צביעות האומנים אינה יודעת גבול", כך אמרה בהפגנה מירב חגאג. "הם יודעים טוב מאד שהמאבק שלנו הוא לא על חופש ביטוי בישראל, כי ברור לכולם שבישראל אפשר ליצור הכל, כולל סרט שמהלל את הפרקליטה של המחבלים. המאבק שלנו הוא על מימון תעמולה אנטי־ישראלית באמצעות קרנות הממומנות על ידי תקציב ציבורי ועל ידי מפעל הפיס הממומן בכסף ציבורי".

"התנהל פה מאבק אמתי, אותנטי וצודק והגיע הזמן שגם האמנים יקשיבו לקולות של עם ישראל ולא לאליטות אירופאיות שבשמם הם מייצרים אמנות על דם הילדים שלנו. אנו קוראים להנהלת הפיס שלא לשנות את החלטתם. אלפי אנשים ביטלו את המינוי ולא בכדי, ישנם קווים שאסור לחצות אותם. דם הילדים שלנו אינו הפקר.

מארגון בצלמו שהוביל את המאבק נמסר: "אנחנו דורשים מהפיס אל תיכנעו, מפעל הפיס תפקידו הוא אחד לדאוג לבניין הארץ, לבנות בתי ספר מגרשי ספורט ומבנים קהילתיים. מפעל הפיס אינו יכול להשתמש בכספי ציבור להאדרת סרט המאדיר את הטרור שקורא למחבלים לוחמי חופש. מי שרוצח נשים וילדים אינו לוחם חופש. מי שיורה מתוך בתי חולים אינו לוחם חופש. מדובר בטרוריסטים על פי כל דין ומוסר .3000 המנויים שביטלו הצביעו בידיים ואמרו הכסף שלנו לא ילך להאדרת הטרור. החברה מחויבת דבר ראשון ללקוחות החברה.

אנחנו מברכים את מפעל הפיס על ההחלטה ההיסטורית לא לממן יותר דברים שפוגעים באזרחי ישראל. בנוסף בטוחני שכעת מנויי הפיס יחזירו את המנוי ואנחנו קוראים לכולם עוד היום להחזיר את המנוי. בטוחני ו שחוות הדעת המשפטית ששלחנו לפיס שמראה שאסור להם לממן סרט המאדיר טרור שמופיע בו מחבל מורשע כגיבור טרור תאומץ על ידם והסרט לא ימומן על ידם סופית."

השארת תגובה