"אין מקום לחיסול חשבונות בשירות הציבורי"

התנועה לאיכות השלטון דורשת לבטל את הקפאת המכרז לתפקיד משנה לפרקליט המדינה

שי ניצן
שי ניצן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

התנועה לאיכות השלטון שלחה מכתב לנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, ובו דרישה להוציא לדרך לאלתר את המכרז שהוקפא לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לאכיפה כלכלית, בו התמודדה, בין היתר, עו"ד ליאת בן-ארי. יו״ר התנועה, עו"ד ד"ר אליעד שרגא: ״התערבות פוליטית במינויים במשרד המשפטים הם עוד סימפטום לתהליך העכור והמתמשך של צמצום הדמוקרטיה והפיכתה של ישראל לדמוקרטיה טורקית. הקפאת המכרז הוא לא פחות מסיכול ממוקד – רק שהפעם האויב הוא אחד משומרי החוק הבכירים במדינה״

הרקע למכתב: בשבוע שעבר פורסמו בתקשורת ידיעות לפיהן מכרז לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לאכיפה כלכלית הוקפא, זאת לאור תלונה אנונימית בה נטען כי לא ראוי שפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, שצפוי לסיים את תפקידו בדצמבר הקרוב, יהיה מעורב במינוי. מתוך הפרסומים עולה תמונה מדאיגה ביותר לפיה בלימת המכרז בעת הזו, כשבין המשתתפים במכרז עו"ד בן-ארי שניהלה את תיקי רה"מ מטעם הפרקליטות, נעשתה משיקולים שאינם ענייניים העולים עד כדי ניסיון ממוקד לבלום את קידומה של הפרקליטה המטפלת בתיקי רה"מ. חששות אלו מתגברים כשבמקביל להשהיית המכרז האמור, מתקיימים מכרזים שוטפים לתקנים אחרים, בכירים אף הם, דוגמת מכרז לתקן של מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, שהתקיים באותו היום בו אמורה הייתה להתכנס הוועדה לדון בתקן של משנה לאכיפה כלכלית.

מתוך המכתב: יצוין כי בניגוד לפרסומים הראשוניים, מסתבר שלמכרז ניגשו ששה מועמדים ולא מדובר היה במכרז "תפור" שמועמדת יחידה, עו"ד בן-ארי, הגישה מועמדות אליו. עוד התברר כי תאריך פרסום המכרז נקבע מראש עוד בטרם התקיימו חילופים במשרד המשפטים, כך שאין כל שחר לטענה כי מדובר ב"מחטף" ובניסיון לקיים מכרז זה כאשר אין שר משפטים. כלומר, המכתב האנונימי כלל טענות שגויות ואף החסיר מידע מהותי, העולה לכדי הטעיה של ממש.

למרות שהמכתב שהגיע אף לידינו עורר לדעתנו צורך בבירור הטענות האמורות בו – אין בבירור הטענות בכדי לעצור את המכרז, ובוודאי שאין בבירור הטענות בכדי למנוע הפעלתו מחדש של המכרז, לאחר קבלת תשובות לשאלות שהתעוררו. כעת, לאור הנימוקים ההגיוניים לקיומו של המכרז, כפי שפורסמו על ידי הפרקליטות, עולה כי אין שום הצדקה להמשך הקפאתו של המכרז ויש להוציאו לדרך לאלתר, על מנת לשדר מסר ציבורי לפיו אין מקום ל"חיסול חשבונות" בנציבות שירות המדינה, ועל מנת לוודא שהפרקליטים אינם צריכים לחשוש לקידומם כשהם מקבלים אחריות על ניהול חקירות של נבחרי ציבור כאלו או אחרים.

השארת תגובה