ראש הממשלה בסיום קורס טיס

קורס טיס "מסדר כנפיים". צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
קורס טיס "מסדר כנפיים". צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

דברי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בטקס סיום קורס טיס "מסדר כנפיים", בבסיס חיל האוויר בחצרים״משפחות יקרות ונרגשות – תודה לכם מקרב לב על החינוך שהענקתם לבנים, תודה על שהענקתם להם את החינוך לשאוף רחוק ולהגיע גבוה. היום הם מגיעים גבוה מעל כולם, עם ה"סטיק" ביד ועם אחריות עצומה על הכתפיים. טייסים, נווטים ומכוננים חדשים. אתם מצטרפים היום לטובי בנינו ובנותינו ולמסורת המפוארת של טייסים מופלאים שמגינים על מדינת ישראל ומעלים, תרתי משמע, את קרנה של ישראל לשחקים. מזל טוב לכם.

חיל האוויר ממחיש את פלא התקומה של ישראל. מדינה חזקה, מתקדמת, משגשגת, מדינה שלכל אזרח יש חלק בהצלחתה. אין שום חסמים. אנו מצדיעים לכל מסיימי מסדר הכנפיים, ובכלל זה לבוגר הקורס סגן ג', הטייס הראשון שמצמיחה העדה הדרוזית המופלאה. אני מכיר מקרוב את משפחתו של ג', אני מכיר את תרומתה המתמשכת לביטחון מדינתנו. ברכות חמות לך, ג'. ברכות לכם, הנכדים של אריק שרון ומישה ארנס, וברכות חמות לכולכם.

מכובדיי, זהו שבוע חשוב לביטחון ישראל, ולא רק בגלל סיום קורס הטיס. שלשום קיימנו בירושלים מפגש פסגה חסר תקדים – מפגש היסטורי. המפגש הזה היה בין היועצים לביטחון לאומי של ישראל ושתי מעצמות ענק – ארה"ב ורוסיה. עצם הפסגה המשולשת עם שתיים ממעצמות העל בעולם, ובייחוד העובדה שהיא התקיימה כאן, בירושלים, בישראל, משקפת את מעמדנו העולה בזירה הבינלאומית. המעמד הזה הושג בגלל העוצמה הכלכלית, הטכנולוגית והצבאית של ישראל, שאנו מטפחים בשיטתיות. אני מבקש לומר במעמד הזה, שחלקו של חיל האוויר בעוצמה הזאת הוא גדול מאוד. בפסגה המשולשת בירושלים הבהרתי שנמשיך לפעול נגד ניסיון ההתבססות של איראן בסוריה, וגם כאן חלקו של חיל האוויר מרכזי.

כדי להעריך את גודל השינוי שחל במצבנו הבינלאומי די להסתכל אחורה. אני זוכר היטב את מלחמת ההתשה לפני חמישים שנה. אני וחבריי לסיירת מטכ"ל השתתפנו בה בעשרות פעולות סיכול ותגמול, לעתים מעבר לגבולותינו. אני זוכר גם דבר נוסף – על גדול תעלת סואץ טייסינו נלחמו בטייסים רוסים. אני זוכר כיצד הרוסים ירו לעבר מטוסינו. היום, במהלך למעלה מתריסר פגישות עם הנשיא פוטין, הבאנו לתיאום הדוק בין חילות האוויר של ישראל ורוסיה. כדי למנוע תאונות וכדי למנוע התנגשויות מיותרות, הקמנו קו חם בין חיל האוויר של ישראל לבין חיל האוויר הרוסי. זה משרת את המטרה הזאת. אגב, מעת לעת צריך למנוע תקלות, גם בזה אנחנו מטפלים. לאחת הפגישות במוסקבה הבאתי את מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, כדי לתקן דברים שנדרש לתקן. זה הבדל עצום ביחס למה שהיה בעבר. זהו שינוי דרמטי במעמדה של ישראל, ואני גאה שאנחנו מובילים אותו.

אנחנו מברכים על היחסים הטובים עם רוסיה, אבל ברור כמובן, שהברית המדינית, הצבאית, הכלכלית והערכית החשובה ביותר שלנו, שאין שנייה לה, היא עם ארה"ב. הברית עם ארה"ב איתנה מאי פעם. ארה"ב מספקת לנו תמיכה צבאית. היא נותנת לנו גיבוי מדיני ראשון במעלה, לרבות במוסדות האו"ם. הנשיא טראמפ הכיר לאחרונה בירושלים כבירת ישראל, העביר את שגרירות ארה"ב אליה, הכיר בריבונותנו בגולן, והטיל סנקציות, סנקציות נוקבות וחזקות, על איראן שמכריזה על כוונתה להשמידנו. אין גבול להערכתנו ולתודתנו. ועם זאת, אני אומר כאן, בגמר קורס טיס, אנחנו תמיד זוכרים שעלינו להיות ערוכים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו מול כל איום. זה עיקרון יסוד שמבטיח את עתידנו.

בתחילת השבוע סיירתי עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, בבקעת הירדן. טסנו במסוק של חיל האוויר מירושלים לבקעה. זה לקח בערך 6 דקות, מההמראה לנחיתה. בולטון נדהם מהמרחק המזערי. כל העומק האסטרטגי של מדינת ישראל הוא בערך מחצית מהרדיוס של כביש הטבעת שסובב את וושינגטון. אין לנו יותר מדי מרחבים שמפרידים בין גבולות המדינה לבין האזורים המיושבים בצפיפות בתוכה. מכאן מתבקשות שתי מסקנות. הראשונה היא שהשליטה הביטחונית בשטח ממערב לירדן תמיד תהיה בידינו. לעולם לא נפקיר את ביטחוננו ולא נמסור את השליטה לגורם זר. יש מי שאומר שאם לא נמסור את בקעת הירדן לא יהיה שלום, ואני אומר: אם נמסור את בקעת הירדן נבטיח שתהיה מלחמה. לא נעשה זאת.

אבל יש גם מסקנה שנייה. בשל היעדר עומק אסטרטגי אנחנו משקיעים השקעה כבירה בהרחבת יכולותינו האסטרטגיות ביבשה, בים, במודיעין, בסייבר, אבל כמובן, קודם כל, באוויר. חיל האוויר הוא המרכיב הראשון ביצירת עומק אסטרטגי למדינת ישראל – בהגנה, בהרתעה ובהתקפה. העובדה שאנחנו יכולים להמריא מבסיסי צה"ל למרחבי המזרח התיכון ואף מעבר לו מבטיחה שאויבינו ידעו תמיד שהזרוע הארוכה שלנו תגיע אליהם. המשפט: "ההגנה הטובה ביותר היא התקפה", מקבל במקרה שלכם משמעות מדוייקת. ידע כל מי שמאיים לתקוף אותנו שאנחנו נחושים להעביר את המערכה לשטחו ולגבות ממנו את מלוא המחיר במהלומות מוחצות.

בדרך הנה נסעתי עם מפקד הבסיס והוא אמר לי סיסמה שקיימת פה בבסיס חצרים: ‘בחצרים לא עוצרים.‘ אין שום דבר שיעצור את חיל האוויר. אני רוצה להגיד לכם: בכל חיל האוויר לא עוצרים. אתם ממשיכים להבטיח את ביטחון מדינת ישראל. שאו ברכה ושאו הרבה הרבה כבוד, של כל אזרחי ישראל.

חיל האוויר ממשיך לחתור בלא הרף למצוינות, במקביל ללמידה בלתי פוסקת, אנחנו מטפחים את טובי האנשים ומפקידים בידיהם את טובי הכלים. יש כאן שילוב הדוק בין זרוע האוויר לזרועות נוספות בצה"ל, וזה תורם רבות לעוצמתנו, בסגירת מעגלי האש, במהירות ובדיוק. הרמטכ"ל, אני התרשמתי מאוד מההתקדמות בשילוביות הזאת, גם בתרגיל האוגדתי בשבוע שעבר. האתגרים בשמי האזור מורכבים, ייתכן מאוד שהם יהיו מורכבים אף יותר, אבל אנחנו סומכים עליכם. אנחנו סומכים על היכולות שלכם, ואנחנו סומכים על הרוח שלכם, רוח של לוחמים שיודעים שהם נלחמים כדי להגן על מולדתם, ארצם ומדינתם. לכן איננו מהססים לרגע להפקיד בידיכם, ובידי המפקדים שלכם, את משימת הביטחון העליונה – לשמור על העליונות האווירית של ישראל במרחב. אין טובים מכם למילוי המשימה, ואני בטוח שתעמדו בה.

בוגרי המסדר, בוגרי קורס 178, הגעתם לקו הסיום, והקו הזה מסמל התחלה חדשה. כעת תהפוך הטייסת לבית הקבע שלכם. כשתישמע הקריאה "זנק", רעם המטוסים יפלח את האוויר, ואתם תפרשו מעלינו תקרת מגן. באמצעות כנפי הפלדה של כלי הטיס תוסיפו נדבכי יסוד לביטחון ישראל, ומהקרקע לרקיע נלווה אתכם באהבה. שמרו עלינו, הבטיחו את ביטחון ישראל, וחזרו אלינו בשלום.״

השארת תגובה