"אהוד ברק הכושל ביותר בתולדות ישראל"

בפעם הרביעית חוזר ראש הממשלה הקצרה בתולדות ישראל לנסות את מזלו בפוליטיקה • היעד של ברק לרכז מאחוריו את גוש השמאל בתקווה לרשום מספר דו ספרתי של מנדטים • מהיכן המשאבים, מי יצטרף ומי חושש?

אהוד ברק | ויקפדיה
אהוד ברק | ויקפדיה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

החיידק הפוליטי לא נטש את ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, רב אלוף במיל. אהוד ברק. אהוד ברק חוזר למדמנה הפוליטית בפעם הרביעית. שלושת הפעמים הקודמות הסתיימו בפיאסקו, כולל התואר ׳ראש הממשלה הקצרה ביותר בתולדות ישראל׳. כבוד זה לא. אהוד-ברק ששבוי בעצמו לחלוטין, כינס מסיבת עיתונאים לרגל ההודעה הצפויה על חזרתו לחיים הפוליטיים והקמת מפלגה חדשה לקראת מערכת הבחירות המתרגשת עלינו.

לדבריו המתלהמים של ברק: "מנהיגות מוסרית נבחנת ברגעים כאלה, אזרחי ישראל יזכרו, שאיש מחברי הקואליציה או מחברי הליכוד, לא העז לעצור את ההידרדרות המטורללת שאליה מוביל אותנו בנימין נתניהו. זה לא הזמן להיות על הגדר", המשיך רה"מ לשעבר. "את שלטון נתניהו עם המשיחים הקיצוניים וההנהגה המושחתת שלו, את המשטר הזה יש להפיל, לא להציל. עתיד המפעל הציוני כולו מונח על הכף, אנחנו צריכים להיכנס לזירה, לדבר חד וברור, להיאבק בנחישות ולנצח". מילים כדורבנות ממי שגוש חמאה על ראשו בימי הקיץ הרותחים.

אהוד ברק איש חכם עם חשיבה לוגית מעמיקה, כושר ניתוח ויכולת החלטה בזמן אמת, עם בעיה מנטלית נפשית קשה. ביחסי אנוש עם שותפים, כפופים וחברים אהוד ברק אסון טבע. כמפקד המנחית פקודות, הוא מעולה. בצבא אהוד-ברק הצלחה רבתית, בפוליטיקה כישלון מהדהד. מעבר לכך, אהוד ברק המאוהב בעצמו, מזלזל בכל מי שממול, ׳אני ואפסי עוד׳ נכתב בשבילו. ברק המשועמם, רואה את הטוענים לכתר ומרגיש, גוליבר בארץ הגמדים. הבעיה, בבחירות דמוקרטיות, לכל גמדון יש זכות בחירה.

אהוד ברק יושב על המדף בהיכון, מהרגע שפרש/הופרש, מקווה שהציבור שכח. בחושיו המחודדים הוא ארב וציפה לרגע המתאים. לפני הבחירות לכנסת ה21 ברק החל לצייץ את כוונותיו, כחול-לבן טרפו לו את הקלפים. ראשות מפלגת העבודה לא סיפקה לברק פלטפורמה ראויה וכדאית, מה גם, שהוא חשש להתבזות בתחרות ישירה מול אבי גבאי ששלט במפלגה. אהוד ברק רואה עצמו כראש וראשון במעלה, לא סרח עודף של מפלגה קיקיונית. בגילו המתקדם 78, זה עכשיו או כבר לא.

העובדה שכחול-לבן נכשלה במשימה הקדושה ׳רק לא ביבי׳, שיש ב׳בלגנצ׳ בעיית מנהיגות קשה! מספקת לברק מקפצה ותירוץ לגחמותיו. החידלון של מפלגת העבודה המגומגמת, העובדה שמרצ מאוימת מאחוז החסימה, מבטיחה מראש לברק היתכנות של עמידה בראש גוש שמאל, ששווה 10/12 מנדטים. אהוד-ברק בטוח שבראשותו, הפוטנציאל הנוכחי של 11 מנדטים לעבודה-מרץ יכול לגדול ל20 מנדטים, התוספת על חשבון כחול-לבן. עם 20 מנדטים, השמיים פתוחים. לברק אין שום בעיה לעמוד בראשות קואליציה שתיתמך על ידי הערבים מבפנים או מבחוץ. למרות הצהרותיו, נתניהו יהיה שותף מבוקש. כחול-לבן שותפה פוטנציאלית. במידת הצורך, הנדיב הידוע ייתן רוטציה אחרי גיל שמונים.

לברק יש משאבים. קרן וקסנר, אנשי עסקים מהגולה וישראל, אנשי ׳רק לא נתניהו׳ יהמרו על סוס חדש. במקרה של כישלון! לברק אין בעיה להחליף את העם המטומטם. כשברק מדבר במפורש שאסור להפסיד קולות ולאחד גוש-שמאל, שירכיב את העבודה מרצ ומפלגתו, ברור לו שהם ישמחו להעמידו בראש. במקרה שהגוש לא יתגבש, ו-או האילוזיה שכחול-לבן יקראו לו ויעמידו אותו בראש, ברגע האחרון ברק יתפוגג. שותפיו לדרך ישירו ללא מנהיג וללא כסף, לברק אין בעיה עם זה.

בליכוד ממש לא מתרגשים. כבר במהלך הנאום המכונן של ברק, דוברות הליכוד פרסמה הודעה. "אנחנו לא מתערבים באיך השמאל מחלק את המנדטים שלו בין אהוד ברק לבין לפיד וגנץ".

השר אופיר אקוניס הגיב: "אהוד ברק הוא ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל – ומי שנזרק מהתפקיד בזמן הכי מהיר בהיסטוריה שלנו. זה האיש שהתחייב למסור לערפאת את ירושלים והעיר העתיקה – וקיבל את האינתיפאדה האכזרית ביותר, בתמורה. חזרתו, היא פגיעה אך ורק בשמאל הישראלי".

בשמאל חוששים ומברכים. שר הביטחון לשעבר, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ, בירך את אהוד-ברק ואמר: "מדובר בחיזוק לגוש המרכז-שמאל ובצעד נוסף להחלפת שלטון נתניהו. ישראל הדמוקרטית תתייצב בכוח גדול כדי לנצח בבחירות ולהוציא את המדינה שלנו לדרך חדשה, לצדק חברתי ושלום".

מתמודד נוסף לראשות מפלגת העבודה, ח״כ איציק שמולי, מסר כי הוא ואהוד ברק "נמצאים בקשר הדוק לאחרונה ואני שמח שקיבל את ההחלטה הנכונה להתגייס למאבק ביחד. עם בחירתי ליו"ר מפלגת העבודה, הטלפון הראשון יהיה לברק במטרה ליצור חיבור משמעותי עמו ועם כוחות נוספים במטרה להגדיל את הסיכוי לנצח".

מתמודדת נוספת לראשות העבודה ח״כ סתיו שפיר: פרסמה הודעת ברכה, "מברכת את אהוד ברק על חזרתו לפוליטיקה ואת יאיר גולן על התגייסותו. שניהם מנהיגים מצוינים עמם אני מקיימת קשר רציף והם מסמנים כיוון של החזרת האומץ ורוח הלחימה לפוליטיקה, אותו הכיוון שאליו אקח את מפלגת העבודה כשאבחר. על חיבורים כולם יכולים לדבר, אבל בסוף אמיצים מתחברים רק עם אמיצים". מי שיבחר לכשייבחר לא יוותר מהר על מקומו בראש. המפסידים, ימהרו להמליך עליהם את ברק. סוג של נקמה וקנאה.

מייד אחרי הודעתו של אהוד ברק על חזרתו והקמת מפלגה חדשה בראשותו שתתמודד בבחירות הקרובות, סקר מנדטים שפורסם ב'חדשות 13' מעלה כי הליכוד וכחול-לבן מאבדות גובה. על פי הסקר  לו הבחירות מתקיימות היום עם מפלגה של אהוד ברק, הליכוד וכחול לבן מקבלות 32 מנדטים כל אחת. המפלגה השלישית בגודלה הרשימה הערבית המשותפת, שחוזרת למספר דו ספרתי ומקבלת 12 מנדטים. ישראל ביתנו של איווט ליברמן נחלשת ומקבלת 7 מנדטים, שני מנדטים עברו למפלגתו של אהוד ברק.

הסקר התמקד בכמה מנדטים שווה מפלגתם של אהוד ברק ויאיר גולן? על פי התוצאות הראשונות שני הגנרלים מביאים 6 מנדטים בלבד, אך עשויים להוות לשון מאזניים לקראת הקמת הממשלה הבאה.

הסקר מעלה שהמפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה נחלשות ומקבלות רק 6 מנדטים כל אחת, לעומת 8 בבחירות האחרונות. לגבי יהדות התורה תוצאה שבעליל לא משקפת את המציאות. מרצ מתחזקת אף היא ומקבלת 6 מנדטים. מפלגת העבודה- 5 מנדטים. איחוד הימין נחלש ל- 4 מנדטים. הימין חדש של נפתלי בנט- 4 מנדטים וזהות של משה פייגלין לא עוברת את אחוז החסימה. במושכל ראשון ועוד לפני שגלי ההתלהבות הראשוניים שוקעים, זו תוצאה עלובה לברק. ברק לא נכנס לפוליטיקה להיות זנב לשועלים. ללא הקמת גוש גדול בראשותו, הוא לא יתמודד.

פוליטית ומעשית בליכוד לא כועסים ולא מברכים. מפלגה בראשות ברק תפורר את השמאל ותקטין את כחול לבן. גוש שמאל בראשות ברק, ימצה את הקולות בשמאל, שמאל מאוחד לא יאבד קולות, אך בבירור יקטין את כחול-לבן. הסיכוי שאהוד ברק יקרא לעמוד בראשות גוש שיכלול גם את כחול-לבן סהרורית, ותבטיח ניצחון לליכוד. המפלגה היחידה במרכז-ימין. בליכוד לא חוששים שאהוד-ברק יהיה שובר שוויון, האיש שיעביר קולות מגוש הימין לשמאל. בכחול-לבן מתייחסים לברק בפאתטיות מושלמת. מבחינתם ברק קוריוז, שלא שווה התייחסות. הוא אפי׳ לא מהווה גורם שבגללו כדאי לקדם את חוק ביטול פיזור הכנסת.

המפתח של הבחירות הבאות יהיה אחוז ההצבעה. הצבעה מסיבית של ערביים תשנה את התמונה ב3/4 מנדטים נוספים לגוש השמאל. איבוד קולות חרדי יכול להיות קריטי. פילוג בימין ואיבוד קולות! אסון. נתניהו יעשה הכל בכדי לגרום לכך שתהיה מפלגה אחת מימינו. במקרה של איחוד כל המרכז-שמאל לגוש. נתניהו לא יהסס לאחד את הימין בבלוק טכני כולל עוצמה יהודית. למפלגות החרדיות אסור להתאחד. איחוד משמעותו, זליגת עשרות אלפי קולות לליכוד. יהיה מעניין בשבוע הקרוב. באם יתברר בסקרים אמינים שאהוד ברק משנה את המפה, המגעים לחקיקת חוק ביטול פיזור הכנסת! יקודמו.

השארת תגובה