השוטרים ממשיכים להכות נכים

חבר הכנסת ישראל אייכלר קרא "להשעות מידית את השוטרים האשמים", אך במשטרה הדפו את הטענות ואמרו: "ניסיון מכוער להכפיש את השוטרים, שכפי שניתן לראות גילו מחווה אנושית כלפי אדם שהפר את החוק והסדר"

שוטרים מכים
שוטרים מכים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חרדים, אתיופים, מתנחלים וערבים – הם היעד המידי לאלימות שוטרים נגדם. אם נרצה, המיעוטים בישראל. בתוך המיעוטים, ישנם ציבור עוד יותר מוחלש, הלא הם בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות, אז המשטרה מרשה לעצמה יותר. לא קל לחלש ליצור אינטראקציה עם שוטר, חשוב להדגיש שלא כולם ואפילו לא רובם. יותר מידי מקרים קראו בשבועות האחרונים שמעלים הרבה סימני שאלה לגבי הנחיות שמקבלים שוטרים, וגם אם לא הנחיות מפורשות, הרי שהגיבוי שהמשטרה נותנת לשוטרים אלימים, אולי מהווה ברמיזה אמירה לשוטרים אלימים.

השבוע זה קרה שוב: בעקבות מעצרן של שלוש נשים חרדיות על ידי צה"ל, ערכו במהלך השבוע ב'עדה החרדית' הפגנות בירושלים ובית שמש. בתיעוד קשה שפורסם מהפגנה שהתקיימה ברחוב נהר הירדן בעיר, נראה אדם מבוגר הנתמך בקביים מפונה על ידי השוטרים ונופל. בשלב כלשהו ניתן לראות רגל תותבת שלו שהשתחררה בעקבות ניסיון הפינוי.

בתיעודים שפורסמו מהזירה ניתן לשמוע את המפגינים צועקים לשוטרים "בהפגנת הנכים לא התנהגתם כך". עדי ראיה טוענים, כי מפגינים ניסו להסב את תשומת לבם של השוטרים כי מדובר באדם נכה, כשהשוטרים אף ראו כי הוא נתמך בקביים, אך למרות זאת אלו ניסו לפנותו באגרסיביות, אולם חובה לציין כי שוטרים מסוימים השתדלו לסייע לו אחרי המקרה המזעזע.

חבר הכנסת ישראל אייכלר הגיב לתיעוד ובהודעה שיצאה מטעמו נאמר: "תוצאות ההסתה המשתוללת בתקשורת ובפוליטיקה לא איחרו לבוא. הבריונות של משטרת ישראל חוצה גבולות תוך גיבוי ישיר ועקיף מראשי ערים ומחברי כנסת שמסיתים נגר המגזר החרדי".

"בעבר הצבענו על הסכנה ואמרנו כי בדרך הזו נגיע לשפיכות דמים, הערב אנחנו כבר על הסף. לקחו יהודי נכה ברגלו והתאכזרו אליו באופן שמזכיר תקופות אפלות בעם היהודי", הוסיף אייכלר וציין, כי "על פי העדויות למרות מחאת ההמונים המשיכו השוטרים בהתנהגות הגסה והאכזרית הזו, עד כדי איבוד צלם אנוש".

חבר הכנסת הוסיף והזכיר את המקרה שארעה בערב ל"ג בעומר האחרון, בו הותקף נער מיוחד על ידי שוטרים בירושלים ואמר: "אבל אשמים אנחנו שלא הצלחנו להילחם לפיטורי השוטרים אחרי המקרה הנורא של הנער המיוחד יענקי בל"ג בעומר. הפעם, השר לביטחון פנים והמפכ"ל חייבים להשעות מידית את השוטרים האשמים, אחרת יש להביע את הזעקה שתהדהד מקצה העולם ועד קצהו".

בארגון זכויות האדם 'בצלמו' הגיבו למקרה ואמרו: "אנו מזועזעים מהפעילות האלימה של משטרת ישראל בבית שמש. שוב אנו עדים למקרה בו השוטרים אינם מגלים איפוק כפי שנוהגים הם עם מגזרים אחרים. מצער מאוד שהלקח מהמקרה בעבר של הנער הסובל מלקות, תלמיד מוסדות שיח סוד, אינו נלקח לתשומת הלב והמשטרה ממשיכה בהישנות אותם מקרים מצערים. אנו קוראים לשר לביטחון הפנים ולמפכ"ל המשטרה, להביא לדין את השוטרים ולהוקיע התנהגות שכזו בקרב המשטרה. והכי חשוב, הפקת לקחים".

במשטרת ישראל הגיבו למקרה לאחר תחקיר קצת שערכו ובהודעת דוברות המשטרה נאמר: "כפי שניתן לראות בתיעוד שפורסם, מדובר במפגין שחסם את הכביש בכוונה תחילה, יחד עם מפרי סדר אחרים במטרה למנוע מעבר ותנועת רכבים, לשבש את חיי התושבים, הכל תוך שהוא מסרב להישמע לדרישות השוטרים לפנות את הציר וקורא לעברם קריאות גנאי".

"במהלך פינוי מפרי הסדר מן הכביש ע"י השוטרים שבוצע בהתאם לנהלים, הבחינו השוטרים כי מדובר באדם נכה בעקבות פרוטזה שהתנתקה מרגלו. השוטרים השיבו אותה אליו ושוטר נוסף שוחח  עמו על מנת לסייע לו לקום ולפנות את הכביש מיוזמתו", הוסיפו במשטרה תוך שהצרו "על כל ניסיון מכוער להכפיש את השוטרים, שכפי שניתן לראות גילו מחווה אנושית כלפי אדם שהפר את החוק והסדר כשבאותו הזמן שהשוטרים מסייעים לו מוסיף וקורא להם נאצים". נציין, כי מלבד ההודעה שפורסמה, במשטרה הוסיפו תיעוד בו ניתן לראות את המפגין יושב יחד עם מפגינים נוספים.

משטרה vs נער מיוחד 2

המקרה לעיל, הינו המקרה הראשון השבוע, כאשר ביום רביעי, התבצע מעצר אלים של נער שסובל גם הוא מבעיות בריאותיות: על פי דיווח של חיים גולדברג, כתב וצלם באתר כיכר השבת, נער חרדי, מוגבל הלוקה באוטיזם וחולה באפילפסיה, זוהה בשעות הצהריים של יום רביעי השבוע ברחוב יחזקאל בירושלים על ידי בלשי המשטרה כשהוא תולש את המגב (ווישר) של אוטובוס. הבלשים התקרבו לכיוונו והוא נמלט מהמקום אל תוך בית כנסת סמוך, כאשר הבלשים רודפים אחריו במטרה לעצור אותו. אך בתוך בית הכנסת, כפי שניתן לראות מתיעוד חלקי של האירוע שנחשף והתפרסם ב'כיכר השבת' וכפי שדיווחו עדי ראייה, הוכה הנער באלימות למרות שהסבירו לשוטרים במי מדובר.

במשטרה הגיבו למקרה בהודעה ובה נאמר כי "לפני זמן קצר (לשון ההודעה) התקבל במוקד המשטרה, דיווח על חסימת אוטובוס ציבורי בשכונת מאה שערים בירושלים ע"י מספר חשודים. בלשי משטרה שהגיבו במהירות, הבחינו באחד החשודים כשהוא גורם נזק למגב (וישר) האוטובוס ונמלט למבנה סמוך. השוטרים שרדפו אחריו, השתלטו ועצרו אותו בתוך המבנה לאחר שהתנגד למעצר. עוד עלה החשד, כי החשוד מעורב באירוע הפרת סדר שהתרחש אמש באותו אזור, במהלכו עפ"י החשד תקף שוטר ונמלט לתוך ההמון. החשוד כבן 24, הובא לתחנת המשטרה לשם חקירתו בגין העבירות המיוחסות לו".

במשטרה מציינים כי "כוחות משטרת ישראל הגלויים והסמויים פרוסים ברחבי העיר על מנת לתת מענה מהיר ויעיל לכל אירוע. בייחוד באירועים הפוגעים ומשבשים את חיי האזרחים ע"י חשודים שכפי שקרה במקרה זה, מרשים לעצמם גם לגרום נזק לאחרים. נגד אותם חשודים נפעל בנחישות על מנת להביא למעצרם בכל עת ובכל מקום, ולהביאם לדין בגין מעשיהם".

כזכור, לפני קצת יותר מחודש, בסרטון שיצא בליל ל"ג בעומר, רואים כמות גדולה של שוטרים ממשמר הגבול, מכים בחוזקה ובאיבוד דעת וצלם אנוש ילד בעל מוגבלות שכלית המתגורר בדירה של 'שיח סוד'. בעת הלינץ' באותו נער, שומעים ברקע אנשים שצועקים לשוטרים כי מדובר בילד בעל בעיה נפשית, אך השוטרים בשלהם מסרבים להניח לילד אומלל שצורח בבכיות קורעות לב וקורא לאימו שתחזיר אותו לביתו. "תצילו אותי, תצילו אותי", צועק הילד כשלידו עומדת שוטרת ובקור רוח בזוי לועסת מסטיק כאילו שלא מתחולל לידה אירוע מביש וקשה.

הרקע על פי מה שנטען ברשת: ביטול מדורת ל"ג בעומר בשכונת מקור ברוך בירושלים שנענתה בהתנגדות של כמה נערים שארגנו את המדורה. מדריך בשיח סוד סיפר בשיחה עם התקשורת כי הילד צעק משהו לעבר בלשית משטרה, דבר שעורר את זעמם של השוטרים במקום וגרר את האלימות הקשה, כשבתיעוד נראה הילד מדמם על הרצפה כשמספר שוטרים מעליו. למרות שנאמר לשוטרים כי מדובר בילד מוגבל שכלית, ואף דימם בזירה מפניו כתוצאה מהמכות שחטף, החליטו השוטרים לקחת אותו לתחנת המשטרה למעצר. לאחר התערבות מנהל המוסד שהגיע לתחנת המעצר, הוא שוחרר וטופל במקום על ידי חובש. כעת מתאושש הנער מהאירוע בדירת 'שיח סוד'.

עד לרגע זה המשטרה לא התנצלה על התקרית המזעזעת.

השארת תגובה