פרקליט המדינה: "הסתה נגד המגזר החרדי – אינה הסתה"

משרד המשפטים: התבטאויותיו של מר קובי בנוגע למגזר החרדי אינן הסתה

בניין משרד המשפטים
בניין משרד המשפטים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פרסום ראשון: במכתב תשובה של פרקליט המדינה לשי גליק מנכ"ל בצלמו נאמר כי התבטאויותיו של מר קובי אינן הסתה היות שהמגזר החרדי אינו עומד בהגדרה בחוק בסעיף 144א לחוק, זאת למרות ההסתייגות מהתבטאויותיו של מר קובי.

להלן תוכן המכתב המלא:

1. בתאריך 18.04.2019 ו 31.3.2019 הועברו לטיפולינו פניותיך שבסמך שמסגרתן ציינת מספר התבטאויות שלרון קובי ראש עיריית טבריה שלטענתך מהוות של הסתה לגזענות . על פי סעיף 144ב לחוק העונשין התשל"ז 1977 (להלן החוק 9) וכן עבירה בהתאם לחוק איסור הפלייה במוצרים , בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים. התשס"א 20101

2. כידוע משטרת ישראל היא המופקדת על חקירת עבירות פליליות ומשכך ככל שאתה סבור כי נעברו עבירות פליליות נבקשך לפנות ישירות למשטרת ישראל תוך ציון ההתבטאויות הרלוונטיות.

3. נזכיר כי סעיף 144א לחוק קובע את ההגדרה למנוח "גזענות" ולפיו מדובר ב"רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה , עוינות , או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה , והכל בשל צבע או השתייכות לגבע או למוצא לאומי אתני.

4. על אף שניתן כמובן להסתייג מחלק מהתבטאויותיו של מר קובי, הרי שהמגזר החרדי אינו עומד בהגדרה הקבועה בסעיף 144א לחוק, שכן הוא אינו נבדל בצבעו, גזעו או מוצאו הלאומי- אתני. . לפיכך , נראה כי יסודות העבירה של ההסתה לגזענות אינם מתקיימים ביחס להתבטאויות אלו.

חה"כ יעקב אשר הגיב לדברים: "עצוב לראות כיצד שוב זכויותיו של הציבור החרדי נרמסות תחת כפות רגליה של החונטה המשפטית המנותקת בהחלטות מגוחכות שמתירות אמירות פוגעות ומסיתות נגד הציבור החרדי בתירוץ עלוב ש'לא הרי צבע החליפה כצבע המוצא' -"

"תופעה פסולה זו מצטרפת לדיון ההזוי היום בבית המשפט בעתירה קנטרנית נגד רדיו "קול ברמה" שחטא בשידורים על פי גדרי ההלכה עבור ציבור גדול שבחר בכך"

"מתברר שעל מדינת ישראל הנאורה מוטל אות קלון בכך שאורח חיים עם תוכן על פי האמונה ושמירת המצוות לא זכאי לשוויון זכויות כמו אלו שהם בעלי צבע עור שונה או מוצא אתני חסר משמעות"

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "לצערי אני ממש לא מופתע. בעוד מי שמעיז לדבר משהו נגד ערבים מיד נעצר או לפחות נמנע ממנו לרוץ לכנסת מי שמדבר נגד חרדים בעודו נבחר ציבור לא רק שאינו נענש אלא אפילו אינו ננזף.

במדרג זכויות האדם של אזרחי ישראל, החרדים נמצאים בתחתית. כלפיהם מותר להשמיץ להסית ולהתגזען. החלטת המשנה שאין גזענות כלפי חרדים הינה מעציבה ומפספסת את ייעודו של החוק למנוע הסתה כלפי אוכלוסיות ומגזרים באוכלוסיה. לצערי אני בטוח שהחלטה זו תיתן דלק לכל שונאי החרדים שיעלו רמה בהסתה נגד החרדים בפרט כעת בבחירות הקרובות."

לסיום מצהיר גליק: "ארגון בצלמו ימשיך לדאוג לזכויות הציבור החרדי ושאר אזרחי ישראל . ומקווה שהיועמ"ש יתעשת ויאבק בהסתה נגד החרדים באותה התלהבות שהוא נאבק בכל התבטאות נגד ערבים."

תגובה אחת
  1. מאז ומתמיד פרקליטות השמאול קצוני סוגר עניים נגד הסתה אנטישמי
    בעיה שאנשים לאך א לא בחר בהם אחזים בגרון כל גופים הנבחרים
    הגיע בזמן לעביר חק שיגביל עלוקות אלו

השארת תגובה