ב"ב: בעלי עסקים ממורמרים על החלטת העירייה

החלטת העירייה למנוע אפשרות לשינוי שלטים דיגיטליים בעיר יוצרת מרמור בקרב בעלי עסקים בעיר

רחוב הרב לנדאו בבני ברק
רחוב הרב לנדאו בבני ברק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

החלטת עיריית בני ברק לצמצם את האפשרות להשתמש בשלטים דיגיטליים בעיר בני ברק, גוררת אחריה התמרמרות בקרב בעלי עסקים בעיר.

במכתב ששיגר יו"ר הליכוד בבני ברק חבר המועצה יעקב וידר הוא כותב לראש העיר: "בחודש האחרון קיבלתי מאות פניות של בעלי עסקים בעיר המתלוננים, ובצדק, על הנזק העצום שנגרם להם כתוצאה מההחלטה התמוהה וחסרת התקדים של העירייה להסיר באופן מיידי את מסכי הפרסום ברוב חלקי העיר, ובמסכים שכן אושרו – בעלי העסקים נדרשו להקרין אך ורק טקסט שאותו יוכלו לשנות פעם אחת בלבד בחודש. כך, לדוגמא, בעל עסק שמעוניין להודיע על מבצע למשך שבוע אחד – וזאת בשלט פרטי בבעלותו שנמצא על חנות פרטית שבבעלותו, כאמור – יאלץ לוותר על הפרסום ולפגוע בפרנסתו או לחלופין להאריך את המבצע לחודש שלם, שכן לא ניתן לשנות את הטקסט במהלך החודש…"

במכתבו הוא מציין, כי "חוק עזר לבני-ברק (שילוט ופרסום) התשנ"ג-1993 קובע כי על ראש העיר להקים ועדה מקצועית "שהרכבה 6-4 חברים, והם: מנהל הפרסום של העיריה או נציגו, היועץ המשפטי לעיריה או נציגו, מנהל האגף לעבודות ציבוריות של העירייה או נציגו ומהנדס העיר או נציגו" ש"תהא רשאית לקבוע אמות מידה לגבי הצגת שלטים ברחבי העיר". לכולי עלמא החלטה זו לא התקבלה על ידי הועדה המקצועית, שהיא ורק היא מוסמכת לקבוע אמות מידה בהקשר זה.
יתרה מזו – גם לו הועדה המקצועית היתה שוקלת את סבירות ומידתיות ההחלטה ובכל זאת קובעת כך, הרי שחוק העזר קובע כי "תוקפו של רשיון עד 31 בדצמבר בשנה שבה ניתן", כך ששינוי המדיניות היה רק מתחילת השנה הלועזית הבאה.
ברור שעסקני העירייה אינם מבינים את טיבו של שלט דיגיטלי. בשונה משלט רגיל, שלט דיגיטלי נגיש לשינויים בכל עת, ולכך בדיוק הוא נועד."

וידר תוקף את הוראת העירייה על השינוי החדש: "למעשה, מלבד הנזק האדיר שנגרם לבעלי עסקים שהשקיעו סכומים עצומים בציוד יקר וניזוקים מכך קשות, מדובר בהתערבות גסה ולא מקובלת בזכויות הקניין וחופש העיסוק ברחבי העיר, ואף אין לכך תקדים בשום עיר אחרת בארץ. כמו כן, ככל שיש בעיה כלשהי בשילוט דיגיטלי – ואין כזו – מדוע העירייה אוסרת על עסקים אך כן מתירה לעצמה, למפלגות ולארגונים להציב מסכים ושילוט דיגיטלי אחר?"

בסיכומו של מכתב מציע וידר: "העסקים הם נכס לעיר ולא נטל וראוי שהעירייה תסייע להם, והמינימום הוא שלא תפריע, אך לצערי גם זה לא קורה.
משכך, מוצעת בזאת החלטה:

1. מועצת העיר מחליטה כי אמות המידה לגבי שילוט דיגיטלי ולא דיגיטלי יהיו זהים.
2. מועצת העיר מחליטה להפסיק את אפליית בעלי העסקים בתחום השילוט, ומכאן והלאה כל סוגי השילוט – עסקי, ציבורי, פוליטי וכו' – יעמדו תחת רגולציה שווה."

תגובה אחת
  1. מסכים של מצינג מותר
    מסכים של לג בעומר מותר
    והעיקר מסכים של קופת העיר מותר

השארת תגובה