קבינט הדיור: 9,300 יחי"ד חדשות

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון: "אישור אלפי יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית באזורי ביקוש כמו ירושלים, אשדוד, נתניה וחדרה היא בשורה משמעותית, כמו גם המשך התכנון והפיתוח ביישובי החברה הערבית. נמשיך להקפיד על המשך עבודת קבינט הדיור גם בתקופת ממשלת המעבר, בתיאום מלא עם הייעוץ המשפטי, במטרה להמשיך את תנופת הבניה בדיור ותשתיות"

השר כחלון באונו
השר כחלון באונו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קבינט הדיור הכריז היום על שמונה מתחמי התחדשות עירונית חדשים שיקודמו במסגרת הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור בהיקף כולל של כ-9,300 יחידות דיור.

ביישובי בחברה הערבית , הכריז קבינט הדיור על תכניות בג'וליס, כפר רג'ר ואבו-סנאן הכוללות כ-5,300 יחידות דיור

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון: "אישור אלפי יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית באזורי ביקוש כמו ירושלים, אשדוד, נתניה וחדרה היא בשורה משמעותית, כמו גם המשך התכנון והפיתוח ביישובי החברה הערבית. נמשיך להקפיד על המשך עבודת קבינט הדיור גם בתקופת ממשלת המעבר, בתיאום מלא עם הייעוץ המשפטי, במטרה להמשיך את תנופת הבניה בדיור ותשתיות"

קבינט הדיור, בראשות שר האוצר משה כחלון, הכריז היום (רביעי, 26.6.19) על שמונה מתחמי התחדשות עירונית חדשים בנתניה, אשדוד, חדרה, אור יהודה וירושלים הכוללים 9,800 יחידות דיור. מתחמים אלו, עליהם המליץ מינהל התכנון, יקודמו במסלול המהיר של הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל):

מתחם "נורוק טהון" שבנתניה, מצוי בתחום הרחובות טהון במזרח ונורוק במערב, במרכז העיר נתניה על שטח כולל של כ-25 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-505 יחידות דיור, במקום 164 יחידות דיור ב- 10 מבני מגורים בני 4 קומות מעל קומת עמודים, שיפונו לטובת הפרוייקט.

התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי של 10 קומות ועד מגדלים של כ-30 קומות. בנוסף ליחידות הדיור, התכנית כוללת גם של שטחים למסחר הכוללים חזית מסחרית לרחוב טהון תוך חיזוק רחוב מזרחי-פנימי מקביל לחוף הים, בתי ספר, גני ילדים, שצ"פים מרכזיים, המהווים מוקד פעילות נגיש בממשק עם הרחוב, המגורים ומבני הציבור, שבילים להולכי רגל, וכן חיבור בציר מערב מזרח לים המיועד לתנועה שאינה ברכב.

מתחם "נאות ספיר" באשדוד, מצוי ברובע ה' באשדוד על שטח של כ- 40 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-880 יחידות דיור, במקום כ- 208 יחידות דיור קיימות, שיפונו לטובת הפרוייקט.

התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי במספר מבני מגורים בתמהיל מגוון, המשלב בין 2 בניינים בבינוי מרקמי של 10 קומות לבין בניה גבוהה של 4 מגדלים בני 30 קומות. בחלק ממבני המגורים מוצע עירוב שימושים עם גני ילדים, מעונות או מסחר בקומת הקרקע תוך יישום עקרונות הבניה הירוקה. כמו כן כולל המתחם שטח בית בפר קיים, מגרשי ספורט ומבני ציבור שיעברו התחדשות ושידרוג לשם התאמתם לצרכי השכונה המתחדשת וכן הוספת מתנ"ס. בלב המתחם מוצע שטח ציבורי פתוח לאורך הבניה המרקמית המיועד לתנועת הולכי רגל בין הרחוב המסחרי העירוני לבין פנים הרובע.

מתחם "אחד העם-הרצל" אשדוד, מצוי ברובע ה' באשדוד, בסמיכות למתחמי פינוי בינוי "המעפילים" מצפון ו"נאות ספיר", על שטח כולל של כ- 17 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-505 יחידות דיור, 112 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרוייקט. התכנית מציעה התחדשות עירונית לאורך רחוב "אחד העם" הגובל ממזרח ושדרות הרצל הגובל ממערב. בשטח המתחם קיימות כיום המיועדות לפינוי במסגרת התכנית שתוגש בתחומו.

התכנון המוצע כולל בינוי 3 מגדלי מגורים מעל 6 קומות מסד המלווה את רחוב הרצל ויוצר רצף עירוני עם חזית פעילה ועירוב שימושים. עוד מוצעת הסדרה ושדרוג של מבני ציבור הקיימים במתחם, מבנה תעסוקה ומבני ציבור למעונות יום וגני ילדים עבור האוכלוסייה הצפויה. תמהיל הדירות מגוון ויכלול דירות בגדלים משתנים, כולל דירות קטנות. עוד מתוכנן חיבורו של רחוב אחד העם עם רח' הרצל ופתיחתו לתנועת רכב ואופניים.

מתחם "המעפילים" אשדוד, מצוי ברובע ב' של העיר אשדוד, על ציר שדרות הרצל, על שטח כולל של כ- 115 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-2,360 יחידות דיור, במקום 488 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרוייקט.

התכנון המוצע לחיזוק ציר הרצל כשדרה מרכזית כולל בינוי בתמהיל מגורים מגוון, המשלב בין בנייה מרקמית לבין בנייה גבוהה של מבנים בני 20-30 קומות. מוצע בתכנון ערוב שימושים עם מסחר ומבני ציבור. בנוסף תכנון מחדש של מתחם ציבורי קיים למתנ"ס, פארק רובעי , ספריה עירונית ופיתוח שימושים עירוניים הנדרשים לרווחת האוכלוסייה הצפויה להתגורר במתחם.

מתחם "הרותם-פלדות" באשדוד, מצוי ברחוב רותם ברובע ח' באשדוד, על שטח כולל של כ-155 דונם. המתחם צפוי לכלול כ-1,390 יחידות דיור, במקום 308 יחידות דיור שיפונו במסגרת הפרוייקט. רחוב הרותם מהווה את אחד העורקים הראשיים של הרובע, ומאופיין בבניה רוויה במבנים טוריים.

התכנית מציעה תכנון מחדש והתחדשות של מבני הציבור ליצירת קרית חינוך, תרבות וספורט וכן דרכי גישה חדשות באמצעות שצ"פים והרחבת דרכים קיימות. התכנון המוצע עבור המתחם כולל 16 מבני מגורים בבינוי של 15-27 קומות שיכלול ל שטחי ציבור מגוונים וגני ילדים. התכנון כולל חזיתות מסחריות לאורך רחוב רותם- הפרחים- הנורית, מרחב ציבורי פתוח, וכן תכנון מחדש של מבני הציבור במתחם עבור האוכלוסייה הצפויה להתגורר בתחום התכנית.

מתחם "חדרה- לב העיר-הפיאצה", מצוי במרכז העיר חדרה, בליבה הגאוגרפי, ההיסטורי והתרבותי של העיר, על שטח כולל של כ-30 דונם. שטח התכנית גובל בצירים הראשיים של העיר: ציר הרברט סמואל מדרום, ציר הנשיא מצפון, רח' רוטשילד ממזרח ושד' הרצל ממערב. המתחם צפוי לכלול 1,240 יחידות דיור, במקום כ-128 יחידות דיור, שיפונו לטובת הפרוייקט. הבינוי במתחם משלב בניה מרקמית עד 8 קומות ומגדלים למגורים בני כ-20 קומות. עוד מוצעת במתחם תוספת של שטחי תעסוקה, מוסדות ציבור ושטחים פתוחים, הנדרשים עבור האוכלוסייה הצפויה להתגורר בתחומו. במתחם קיימים גן יד לבנים וספריה עירונית אשר מהווים את המוקדים הציבוריים המרכזיים בשלד העירוני שישומרו ויחודשו במסגרת התכנית.

מתחם "המלבן" באור יהודה, מצוי במזרח אור יהודה, במרכז שכונת קרית גיורא, בסמיכות לתחנה עתידית של הרכבת הקלה, על שטח כולל של כ- 33 דונם. המתחם מצוי על רחוב יוסף חיים המיועד להיות מורחב ולהוות ציר עירוני משמעותי ובצמוד לנתיב "מהיר לעיר". המתחם צפוי לכלול כ-715 יחידות דיור, במקום כ- 156 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרוייקט.

התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי במספר מבני מגורים בבניה מרקמית של עד 10 קומות ומגדלי מגורים בני 19 קומות, עוד מוצעת תוספת של תעסוקה ומסחר מקומיים בקומת הקרקע ויצירת חזית מסחרית. בנוסף כוללת התכנית, יצירת שטחים ציבוריים פתוחים בהיקף גדול באזור שסובל מחוסר שטחים אלו ומענה לביקוש עבור האוכלוסייה הצפויה להתגורר במתחם לגני ילדים ומעונות.

לאחרונה קודמו בותמ"ל תכניות מתחמי פינוי בנוי הממוקמים בעיר צפונית למתחם זה, תכנית "הכלנית" שאושרה במאי 2019, ותכנית "סביון" הצפויה לדיון בהפקדתה במהלך חודש יולי 2019. קידום מתחם זה בנוסף על המתחמים הנ"ל יאיץ ויסייע לקידום הליכי התחדשות העירונית באור יהודה.

מתחם "הנורית" בירושלים, מצוי בשכונת קרית מנחם העוברת תהליכי התחדשות מואצים, ומתחם זה מהווה עוד נדבך בהתחדשותה. המתחם הינו על שטח כולל של כ- 110 דונם וצפוי לכלול כ-1,800 יחידות דיור, במקום כ-660 יחידות דיור, שיפונו לטובת הפרוייקט.
התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי במספר מבני מגורים בתמהיל מגורים מגוון, הכולל בינוי בגבהים משתנים שבין 7 קומות ועד 2 בנינים של 39 קומות. עוד מוצעת במתחם בקומות הקרקע שטחי תעסוקה ומסחר ומבני ציבור שונים הנדרשים עבור האוכלוסייה הצפויה להתגורר בתחומו. כמו כן, התכנית כוללת בינוי במגרשים ריקים אשר יאפשרו מתווה של בינוי פינוי בינוי, כלומר הריסת המבנים הישנים רק לאחר בניית מספר מבנים חדשים ופינוי הדיירים אליהם.
בתכנון המוצע הוקפד על עקרונות המשפרים את סיכויי המימוש של התכנית כגון חלוקה למתחמי משנה וחוסר תלות בין מתחמים אלו כך שתתאפשר בניה בשלבים.

בתוך כך, אישר קבינט הדיור גם תיקוני הכרזה הנוגעים לתכניות סירקין – מתחם א' ולתכנית עראבה – מתחם צפוני:

סירקין – מתחם א':
המתחם נדון בקבינט הדיור בתאריך 5/6/17 (דר/139 ) ואושר כמתחם מועדף לדיור בהחלטת ממשלה מספר 2772 מיום 22.6.17 . גודלו עמד על כ- 2,100 דונם ונכללו בו כ- 8,000 יח"ד.
בתאריך 6.2.19 נדון המתחם במליאת הועדה ואושר להפקדה. הועדה החליטה לכלול בתחום התוכנית שני כבישים נוספים הדרושים מבחינה תחבורתית כחלק ממסקנות הבה"ת (בדיקת השלכות תחבורתיות) שנערך למרחב סירקין. לכן עלה הצורך בעדכון גבולות ההכרזה והגדלת המתחם בכ- 400 דונם כך שגודל המתחם יעמוד על כ- 2,500 דונם.

עראבה מתחם צפוני:
המתחם נדון בקבינט הדיור בתאריך 7.3.16 ואושר כמתחם מועדף לדיור בהחלטת ממשלה מספר 1319 (דר/58) מיום 24.3.16. גודלו עמד על כ- 1,800 דונם וכלל כ- 2,500 יח"ד.
התכנית (תמל/1043 ) נדונה בותמ"ל בתאריך 24.10.18 והוחלט להפקידה בכפוף לתיקון ההכרזה ובתנאים נוספים.

במהלך קידום התכנית עלה הצורך בהוספת כ- 850 דונם למתחם שהוכרז כך שגודלו יעמוד על כ- 2,650 דונם. התוספת האמורה נדרשת עבור הכללת חלקי חלקות שנקטעו בגבול קו ההכרזה הקיים, העברת קו מתח עליון 161 ק"ו וכן עבור תוספת שטח פתוח מיוחד הנדרש עפ"י הוראות תמ"א 35.

כמו כן הכריז קבינט הדיור גם על תכניות ביישובי החברה הערבית במסגרת הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור- בג'וליס, כפר רג'ר ואבו-סנאן:

ג'וליס -המתחם מצוי מדרום מזרח לג'וליס, בתחום השיפוט של המועצה המקומית ג'וליס ומועצה אזורית משגב. גודל המתחם הוא כ- 140 דונם וניתן לתכנן בתחומו כ-550 יחידות דיור. בנוסף למגורים ניתן יהיה לתכנן במתחם מבנים ומוסדות ציבור, שטחים פתוחים ודרכים.
פיתוח שכונת המגורים בתמהיל של כ- 70% קרקעות מדינה יסייע בהתמודדות עם המחסור הקיים ביחידות דיור בישוב זה, בייחוד עבור התושבים משוחררי הצבא שאין בבעלותם קרקעות פרטיות.

כפר רג'ר – המתחם מצוי מדרום לכפר רג'ר, בתחום השיפוט של המועצה המקומית כפר רג'ר. עפ"י הסכמים בינלאומיים חלקו הצפוני של הכפר נמצא בשטח לבנון וחלקו הדרומי בשטח ישראל. שטחי המתחם כולו בבעלויות פרטיות.
גודל המתחם הוא כ-1,300 דונם, אשר מתוכו מיועדים לפיתוח כ- 800-1,000 דונם כאשר השטח הנוסף ישמש כאזורי חיץ ביטחוניים עפ"י הנחיות משרד הביטחון וכולל גם את שטח היישוב הקיים .
התכנון המוצע במתחם כולל כ-1,000 יח"ד. בנוסף למגורים ניתן יהיה לתכנן במתחם מבנים ומוסדות ציבור, שטחים פתוחים ודרכים. התכנון המוצע במתחם ייתן מענה לגידול האוכלוסייה ולאופייה הייחודי. תכנון המתחם יעשה בתשומת לב לערכי הטבע והנוף הייחודיים המאפיינים אזור זה.

אבו סנאן -המתחם מצוי מצפון לאבו סנאן, בתחום השיפוט של המועצה המקומית אבו סנאן למעט חדירה של 16 ד' למועצה אזורית מטה אשר וכ- 10 ד' למועצה מקומית ירכא.
גודל המתחם הוא כ1,115 דונם וניתן לתכנן בתחומו כ-3,800 יח"ד. בנוסף למגורים המתחם יוכל לכלול מסחר מעורב מגורים, דרכים, מבני ציבור, מתחם ספורט ומלונאות.

השארת תגובה