המצ'ינג יוכיח: הגיע הזמן לברית פוליטית

קמפיין הצ'רידי לסוגיו שגייס עד כה למעלה מ-650 מיליון דולר מותאם בדיוק לאופי החברתי\קהילתי של הציבור החרדי ולפתע תופס כאש בשדה קוצים גם בציבור הדתי לאומי. מאפיינים דומים כבר אמרנו?!

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מערכת הבחירות המתקרבת מציגה את הציונות הדתית באור שהרבה שנים לא הכירו בציבור החרדי. הדרך הקלה לספר את הסיפור היא כמובן באמצעות סיום תקופת נפתלי בנט ואיילת שקד שמשכו את הבית היהודי למחוזות הליברליים, אולם תיאור זה לא משקף באופן מדויק את הסיפור, מאחר וגם בתקופת המפד"ל שנחשבה לפחות ליברלית, עולם הערכים היה רחוק מתפיסת העולם שאנו רואים כיום בראשות איחוד מפלגות הימין.

למעשה, הציבור הדתי התפצל. ההנהגה החדשה של מפלגות הימין בראשות הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ מייצרת לראשונה הזדמנות היסטורית לברית בין הציבור החרדי לציבור הדתי לאומי, בדומה לברית הקיימת בין ש"ס ליהדות התורה.

בעידן בו הזיכרון הקולקטיבי קצר מאוד בדיקה קלה תזכיר לכולנו את הימים בהם אפילו ש"ס ידעה להיכנס לממשלה ללא יהדות התורה, מה שכיום נראה כמו חלום רחוק. אלא שבמציאות כלום לא השתנה מלבד חלון הראווה (הפוליטיקה הארצית) של המפלגות החרדיות, כאשר ברשויות המקומיות ראינו פיצולים שונים, חבירות, דילים וגם חבירות למועמדים חילונים על חשבון מועמדים חרדיים.

אחרי ש'גזירות השמד' כבר כמעט הסתלקו מחיינו הציבוריים, עברו במפלגות החרדיות לעולם המעשה בו השאלה היא מי ינצח. ובשאלה שכזאת איש לא רואה בעיה להתחרות באחיו ושהטוב ביניהם ינצח.

ההתייצבות של הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ בראשות מפלגות הימין מספרות לנו גם את הסיפור שמתחולל בציבור הדתי לאומי עם המעבר החברתי שלו למאפיינים הקהילתיים והחברתיים של הציבור החרדי. בתום תקופת בנט ושקד ניתן להכריז כי הציבור הדתי לאומי התפצל למעשה דה פקטו: אלה שיותר דומים לחרדים ואלה שיותר דומים לחילונים.

אם תעשו היום סיבוב ביהודה ושומרון תגלו ציבורים דתיים שלמים שפעם נהגו לזהות כבית החילוני\מפד"ל לציבורים שאורח חייהם ותפיסת עולם קרובים הרבה יותר לציבור החרדי, מאשר לציבור החילוני. זה בא לידי ביטוי בהקפדה על הפרדה, צניעות, חיי קהילה, מנהיג רוחני ועוד.

בשנים האחרונות אמנם לא נוצרו קשרים משמעותיים (מסיבות טכניות) בין הציבורים, אולם הקרקע ממתינה להזדמנות.

זה לא מצריך חיבור או וויתור על תפיסות עולם וכל אחד ממשיך להתגורר בסביבתו הטבעית ובחיי קהילתו, אבל האפשרות לייצר תוצאות משמעותיות ורחבות משותפת לשני הצדדים.

אומרים שכל שינוי גדול מתחיל בצעד קטן. אז הצעד הזה יכול לקרות בימים אלו בהם הסוגיות הבוערות לשני הציבורים עומדות על סדר היום מול הארגונים הליברלים ומפלגות השמאל שמעוניינות לשנות אותן.

את המאפיינים החברתיים לחיבור בין הציבורים ניתן לראות בימים אלו כאשר קמפיין הצ'רידי שכבש את הציבור החרדי, מסתער על הציבור הדתי לאומי בעוצמה רבה.

רק בשבוע שעבר גייסה ישיבת שבי חברון באמצעות קמפיין הצ'רידי 14 מיליון שקלים והיום (חמישי) תקיים ישיבת 'מרכז הרב' ערב מתרימים בהיכל הארנה בירושלים לקמפיין הצ'רידי שלהם, אשר יגיע לשיאו בעוד שבועיים.

קמפיין הצ'רידי לסוגיו שגייס עד כה למעלה מ-650 מיליון דולר מותאם בדיוק לאופי החברתי\קהילתי של הציבור החרדי ולפתע תופס כאש בשדה קוצים גם בציבור הדתי לאומי. מאפיינים דומים כבר אמרנו?!

אז אם גם המאפיינים החברתיים דומים, האידיאולוגיה כמעט זהה והאתגר מבחוץ מאיים על שני הציבורים, כנראה שיש פה הזדמנות לברית היסטורית.

תחשבו על זה שעל כל דתי אחד יהיה מצ'ינג של חרדי אחר. זה בדיוק הצ'רידי שתופס את שני הציבורים.

הכותב הוא איש תקשורת ופרשן ופוליטי

תגובה אחת
  1. דברים יפים אבל…
    החלטות כאלו גורליות מחליטים בבתי גדולי ישראל לא מעל במה עיתונאית

השארת תגובה