אז מיהו הסגן של פרעה

לפני שאתם מתיישבים לקרוא בנחת, תציצו בבקשה במראה, מהר, כך שהקפה לא יתקרר. הביטו בעצמכם ודעו כי נחשפתם עכשיו ל'איום אסטרטגי' של ממש, כך לפחות סבור ראש עיר נכבד בישראל, כרמל שאמה הכהן מרמת גן

ראש עיריית רמת גן אצל ראש העיר בני ברק
ראש עיריית רמת גן אצל ראש העיר בני ברק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

את ההגדרה האיומה, הסתה לפי כל פרמטר, נתן ראש העיר הנ"ל בראיון לאחד מערוצי התקשורת הגדולים. אולי ניתן להפך בזכותו של מי שהיה ח"כ אלמוני למדי ולומר כי הסתנוור מאור הזרקורים.

ראש העיר בני ברק, הרב אברהם רובינשטיין, לא היה מסוגל – ובצדק – לשתוק בעקבות דברים מחפירים שכאלו. למרות הצורך ביחסי שכנות חביבים והרצון המקנן בכל פוליטיקאי להיות 'פוליטיקלי קורקט', תקף רובינשטיין את הכהן מנהמת לבו.

במהלך פאנל בו נכחו שני ראשי הערים על הבמה, הזכיר רובינשטיין לשאמה הכהן כי פרעה כבר הקדימו בגזירת 'פן ירבה', והשכן המעודן מרמת גן 'נפגע' ונטש את האירוע.

זה לא המקרה הראשון. לפני תקופה כיכב שאמה הכהן בכותרות לאחר שהדיח את מנהל מחלקת תרבות תורנית בעיר, שכל חטאו היה בכך שהקפיד לשמור על צביון דתי באירוע שנועד לקהל דתי.

גם במקרה ההוא, אץ רץ שאמה הכהן לאחר ימים אחדים וכינס מסיבת עיתונאים לכתבים הדתיים והחרדים ל"שיח בנושאים שעל סדר היום הציבורי והעירוני".

שאמה 'פרעה' הכהן לא הבין את הקונספט, אי אפשר לפגוע בציבור הדתי ואז לכנס את התקשורת הדתית ל'סולחה', אי אפשר לקרוא לחרדים איום אסטרטגי ואז להיעלב מהכינוי פרעה.

אבל את הפוקוס רצוי להציב דווקא על מי שישב לצדו של שאמה באותה מסיבת עיתונאים, עו"ד דוד מנחם, סגן ראש העיר מטעם ש"ס – החברה בקואליציית 'הבה נתחכמה לו' שהתגבשה לנגד עינינו כמטחווי יריקה מבני ברק.

בשעת כתיבת שורות אלה מתכנסת לה מועצת העיר כשעל שולחנה הצעה מזעזעת, מפרת סטטוס קוו ומנוחת שבת גם יחד. אם תעבור הצעה זו – על ש"ס להשמיע קולה ברמה כי אין לה חלק ונחלה. את הסגן של בר כוכבא לא זוכרים, את הסגן של פרעה לא נשכח.

לקח חלקי

בשבוע האחרון נרשמו הפגנות שונות שהובילו שוב להתנגשויות בין שוטרים למפגינים חרדים, בעיקר בירושלים ובבית שמש.

בטור צנוע זה אני מתעקש להזכיר שוב ושוב את אותו מעשה אלימות בלתי נשכח בליל ל"ג בעומר, כאשר חבורת בריונים במדי משטרה היכו עד זוב דם נער מיוחד.

במסגרת הציפיות הבסיסיות ממשטרת ישראל, נדרשה הפקת לקחים כפולה. 1. הדחת השוטרים המעורבים באותו אירוע, לצמיתות. 2. צמצום האלימות הפיזית כלפי מפגינים בכלל, ועודף האלימות המופגן כלפי חרדים בפרט.

בשני המקרים נרשם כישלון. בהפגנה שנערכה ביום שני בירושלים תועדו אותם שוטרים מאירועי ליל ל"ג בעומר, שאך בחסדי שמים לא נפל לידיהם הפעם נער תמים.

בחלק השני, לפחות על פי תיעודים בהם צפיתי ושיחות עם עוברים ושבים, נדמה כי הייתה זהירות מה בהתנהלות השוטרים (חשוב לזכור כי בסופו של יום, פינוי הפגנה בכוח לעולם אינו מראה נעים לעין. כך זה בכל מקום ובכל כוח שיטור).

אך מלבד המשטרה, נראה שגם בין המפגינים החרדים היה מי שהפנים 'לקח' מהאירוע, אך לקח זה אינו רצוי כלל.

ככל הנראה מתוך חשיבה על סיקור תקשורתי עתידי, השתתפו בהפגנות בעלי מוגבלויות שהתמקמו ב'קו האש' של חסימת הכבישים. לאחר מכן, הופצו שלל תיעודי וידאו בהם הם נראים בידי השוטרים.

ובכן, הסיבה בגללה נרשמה הזדהות מקיר לקיר עם הנער הסובל בליל ל"ג בעומר – נובעת דווקא מכך שהוא היה עובר אורח תמים. צעיר שהשוטרים הרסו לו את המדורה, ולא מפגין שבכוונת מכוון נכנס לעין הסערה.

נכון, יש לצפות מהמשטרה להתנהלות זהה כלפי בעלי מוגבלויות חרדים, ממש כפי שנוהגים השוטרים בכפפות של משי במחאות הנכים, ועדיין, יש טעם לפגם בניסיון לחולל פרובוקציה מכוונת. לא זו דרכנו.

תגובה אחת
 1. "שאמה" פה, לא משנה פרעה זה פרעה מה זה משנה "שאמה".
  פה גם אי אפשר בארץ ישראל ועדיף שישאר "שאמה"
  איזה איש אש כולו תתת.
  איזה אבא נפלא נקווה שיחנך את ילדיו כמוהו, מאחר ויחוסו פרעוני וכדאי שכך ישאר !
  כדאי גם סוס ואז ממש ההסטוריה חוזרת,"סוס ורוכבו ירה בים".
  אולי כדאי גם אוהדים בכל זאת פרעה, כדאי להביא אוהדים חרדים מרמת גן.

השארת תגובה