החיישנים בפחי אשפה מוטמנים לא יפעלו בשבת

בפעילות סגן ראש עיריית ירושלים ישראל קלרמן וחבר המועצה משה גורא, סוכם על פיקוח הלכתי של המכון הטכנולוגי ומשמרת השבת על החיישנים בפחים הטמונים של ירושלים

חיישנים
חיישנים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת טומנת בחובה חששות לחילולי שבת, ולשם כך נציגי הציבור עומדים על המשמר לבל יצאו מכשלות: בחודשים האחרונים הותקנו בחלק מפחי האשפה המוטמנים חיישנים שנועדו בין היתר למדוד את נפח האשפה בפח. הדבר יצר חשש של חילול שבת שנגרם כתוצאה מהשלכת אשפה לפח האשפה בעיר.

ביוזמת סגן ראש עיריית ירושלים ישראל קלרמן וחבר מועצת העיר משה גורא התקיימה באגף התברואה בעיריית ירושלים פגישה בהשתתפות ראש המכון הטכנולוגי להלכה הגאון הרב הלפרין וצוות המכון, מטעם מכון 'משמרת השבת' הרב זילברברג ביחד עם החברה המפעילה ונציגי אגף התברואה, במטרה לדון בדרכים שבאמצעותם ניתן לוודא כי החיישנים לא יפעלו בשבת. קודם לפגישה נועד סגן ראש העיר ישראל קלרמן עם רב שכונת נווה יעקב הגאון רבי צבי ובר וקיבל ממנו הנחיות בנוגע לטיפול בנושא.

בפתח הפגישה ציינו אנשי המקצוע, כי בשכונות החרדיות בירושלים לא הותקנו עדיין חיישנים בפחים הטמונים. בשכונות ברחבי העיר בעיר, שם כבר הותקנו פחים עם חיישנים, הפעילות היא כזאת: חיישן נפח/גובה, הפועל על-ידי גלי אולטרא-סאונד לגילוי גובה האשפה במיתקן ושידור הנתונים ללב המערכת. פעילות החיישן מנותקת ומושבת לחלוטין בכל שבת, החל מהשעה 4 אחה"צ קודם כניסת השבת, עד לשעה 10 בלילה לאחר צאת השבת. זאת, באמצעות תוכנה מיוחדת המותקנת בכל חיישן.

במהלך המפגש עלה הנושא של פעילות החיישן בחגים, בחברה המפעילה ציינו כי נמצא פתרון לחגים הבעל"ט בחודש תשרי ובחג השבועות השנה הכיבוי נעשה באופן יזום מערב שבת ועד לאחר צאת חג השבועות. סוכם על דעת כל המשתתפים בפגישה כי עד להשלמת התוכנה החדשה הכוללת הפסקה אוטומטית של המערכת בשבת והרצה ובדיקה שלה, לא יותקנו חיישנים בפחים נוספים.
בסיומה של הפגישה סוכם עוד כי החברה המתקינה את החיישנים תזמין את מהנדסי המכון המדעי טכנולוגי להלכה ומשמרת השבת, לבדיקת החיישנים שבפחים, השפעתם על 'לב המערכת', וכן לבדיקת התוכנה החדשה, הכוללת את חגי ומועדי ישראל, לכשתושלם.

סגן ראש עיריית ירושלים ישראל קלרמן: "שומה עלינו כנציגי הציבור לעמוד על המשמר ולמנוע תקלות שעלולות חלילה להביא לידי חילול שבת. אנו מבקשים מהציבור להביא לידיעתנו כל עניין שיש בו ולו חשש קל שעלול לגרום מכשול".

השארת תגובה