נחשף: מכתב נדיר לאדמו"ר מסדיגורא

נחשף מכתב מרתק ומרגש מאת הפיזיקאי הידוע זוכה פרס הנובל אלברט איינשטיין לאדמו"ר מסדיגורא בדבר הצלת קרובי משפחתו של האדמו"ר מגזר דין מוות שהוטל עליהם על ידי השלטון הרוסי

האדמו"ר מסדיגורה
האדמו"ר מסדיגורה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המכתב מוצע כעת למכירה פומבית בבית המכירות צולמנס בירושלים.

מדובר במכתב מאת אלברט איינשטיין אל האדמו"ר מסדיגורא, רבי מרדכי שלום יוסף פרידמן המתגורר בוינה, מראשי אגודת ישראל. המכתב נכתב בברלין, בתאריך 13.11.1930. הוא הוקלד במכונת כתיבה בשפה הגרמנית וחתום בכתב ידו של איינשטיין. איינשטיין התבקש על ידי האדמו"ר לסייע לו לשחרר שתי נשים (קרובות משפחה של האדמו"ר) מגזר דין מוות שנחרץ עליהם ברוסיה הסובייטית.

לפנינו מכתב המעיד על רצונו הבלתי מוגבל של איינשטיין לעזור לאחיו היהודים, כמו כן זוהי עדות נדירה של התכתבות של איינשטיין עם דמות רבנית בכירה.

במכתב התשובה שלפנינו, מודיע איינשטיין שהוא מסכים לסייע, אך הוא סקפטי לגבי התועלת שהתערבותו תביא. זאת משום שיחסיו עם השלטון הרוסי התערער לאחרונה לאחר שחתם על מחאה גלויה נגד הוצאתם להורג של עשרות אנשים חפים מפשע. בנוסף לכך יצא איינשטיין בגלוי נגד שלטון העריצות, במאמרו שהתפרסם בארה"ב.

איינשטיין נחשב לאחד מגדולי המדענים בדורות האחרונים ושמו הפך למילה נרדפת לגאונות. הוא זכה לפרסום בזכות תורת היחסות שפיתח. איינשטיין אף קיבל פרס נובל לפיזיקה בגין 'האפקט הפוטואלקטרי' ב-1921.

המכתב הנדיר מעיד על רצונו של איינשטיין לעזור לאחיו היהודים ומלמד על רוח העזרה ההדדית המפורסמת של היהודים איש לרעהו.

איינשטיין נתבקש על ידי האדמו"ר לסייע לו לשחרר שתי נשים, קרובות משפחה של האדמו"ר מגזר דין מוות שנחרץ עליהם ברוסיה הסובייטית. במכתב תשובה זה איינשטיין מודיע שהוא מוכן לעזור, אך הוא סקפטי לגבי התועלת שהתערבותו תביא. יחסיו עם השלטון הרוסי התערער לאחרונה לאחר שחתם על מחאה גלויה נגד הוצאתם להורג של 48 אנשים חפים מפשע, לא זו בלבד אלא שאיינשטיין יצא בגלוי במאמר שהתפרסם בארה"ב נגד שלטון העריצות.

השארת תגובה