תביעה: הלוואות שוק אפור הרסו משפחות

עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

משטרת ישראל, רשות המסים והרשות להגנת הצרכן סיימו חקירה משותפת נגד תופעות של פשיעה כלכלית חמורה ומאורגנת בתחום הלוואות כספים, הגורמות להרס ולפגיעה כלכלית משמעותית בקרב משפחות נורמטיביות. השבוע הגישה פרקליטות מחוז תל אביב הצהרות תובע נגד 6 חשודים.

במהלך החקירה נגבו מאות הודעות מקורבנות שנפגעו כלכלית על ידי מי מהחשודים ונגבו הודעות מ-180 מעורבים וחשודים הקשורים לביצוע העבירה.

כוח משימה למאבק בתופעת של פשיעה חמורה ומאורגנת בתחום הלוואות כספים ביחידה הארצית למאבק בפשיעה החמורה והבינלאומית (יאחב"ל) בלהב 433, יחידת יהלום ברשות המיסים והרשות להגנת הצרכן סיימו חקירה נרחבת בגין חשד לביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע, עבירות מס, עבירות לפי חוק הגנת הצרכן וכן עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון.

בתאריך 20.05.2019 הפכה החקירה גלויה עת נעצרו 10 חשודים. החקירה החלה בעקבות פיקוח על פעילות בקרב גורמים העוסקים בפשיעה כלכלית במהלכה נחשף כי הפעילות הפלילית הביאה לפגיעה באזרחים נורמטיביים המצויים בקשיים כלכליים. החשודים פעלו באופן מאורגן ושיטתי לאורך תקופה על מנת לגזול את כספם של אזרחים המצויים במצוקה של תזרים מזומנים.

החשודים, כל אחד על פי חלקו היו מציעים הלוואות תוך כדי מצגי שווא הן לגבי תנאי ההלוואה והן בנוגע לדמי הטיפול, כאשר ההלוואה ניתנה בריבית של עד 100 אחוז משווי ההלוואה ודמי הטיפול נאמדים בסכומים של מאות עד עשרות אלפי שקלים. מצג השווא גרם לפונים, חלקם ללא יכולת כלכלית, להסתבכות כספית נוספת, וזאת תוך ניצול מצוקתם וחוסר הבנתם לגביי התנהלות החברה.