8,000 ישראלים מתים מידי שנה מעישון

היום מציינים בעולם 'יום ללא עישון' ■ סקר שנערך לקראת ציון היום הזה, מעלה כי שיעור המעשנים בקרב בני 21 ומעלה ירד ביותר משלושה אחוזים

שלט אזהרה נגד עישון  צילום: פרי אימייג'ס
שלט אזהרה נגד עישון צילום: פרי אימייג'ס

אחד מכל חמישה ישראלים מעשן, כך עולה מנתוני סקר הבריאות העולמי שערך משרד הבריאות ומתפרסמים היום (ראשון) לרגל ציון "יום ללא עישון" של ארגון הבריאות העולמי. עוד עולה כי שוק מוצרי הטבק גלגל בשנת 2014 יותר משמונה מיליארד שקלים – יותר משוק החלב, שוק החיתולים ושוק דגני הבוקר. לפי הערכות של מומחים במשרד, עישון גורם לכ-8,000 מקרי מוות, כ-700 מתוכם הם בקרב לא מעשנים אשר נחשפו לעישון בסביבתם.

על פי תוצאות הסקר, שיעור המעשנים בישראל בקרב בני 21 ומעלה עומד על 19.8% נכון לשנת 2014. מדובר בירידה ביחס לשנה שלפניה – אז עמד שיעור המעשנים בישראל על 23.1% לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כמו כן, 27.3% מהגברים בישראל מעשנים, לעומת 12.6% בקרב הנשים בישראל. יותר ממחצית מהגברים המעשנים דיווחו על צריכה של 20-10 סיגריות ביום. 40% דיווחו כי הן צורכות פחות מעשר סיגריות ביום. לעומת מדינות האיחוד האירופי, בישראל דווקא מעשנים פחות מהממוצע. 28.5% מהגברים במדינות האיחוד מעשנים, ו-17.7% מהנשים במדינות האלה מעשנות.

35% מהנשאלים הלא-מעשנים בסקר הצהירו כי הם נחשפים ל"עישון כפוי", המוכר גם כ"עישון פסיבי". בגיזרת מחירי הסיגריות, כל מעשן יודע כי מדובר בהרגל יקר, ואכן, משקי הבית בישראל הוציאו בשנת 2014 יותר מ-8.2 מיליארד שקלים על רכישת מוצרי טבק ועישון. לצורך השוואה, היקף מכירות מוצרי החלב באותה שנה עמד על 7.5 מיליארד שקלים.

על פי הערכות המשרד, העלות הישירה והעלות העקיפה של נזקי העישון למערכת הבריאות עומדות על כ-1.7 מיליארד שקלים בשנה. עלויות עקיפות נוספות שנגרמות כתוצאה מאובדן כושר עבודה וימי מחלה מוערכים בכ-1.9 מיליארד שקלים, וערך אובדן חיי האדם – בחישוב ממוצע של כעשרה מיליון שקלים לכל אדם כפי שמקובל במדינות ה-OECD – מגיע לכשמונה מיליארד שקלים בשנה. כך, כלל עלויות העישון למשק הישראלי מוערכות בכ-12.8 מיליארד שקלים בשנה.

העלויות הגבוהות, לצד הנזקים הבריאותיים כתוצאה מעישון, מביאים רבים מהמעשנים לרצות לחדול מן ההרגל. בשנת 2014 מספר הפונים לגמילה מעישון בארבעת קופות החולים הגיע ל-26,818 מעשנים.

במשרד הבריאות ציינו: "רבים בישראל ובעולם מנסים להפסיק לעשן ללא הכנה מוקדמת, תמיכה מקצועית או תמיכה תרופתית". עם זאת, נמסר כי סיכויי ההצלחה של הפסקת עישון בדרך זו "הם באחוזים בודדים, ולכן מומלץ לכל מעשן לפנות לקופת החולים שלו דרך המוקד הטלפוני או אתר האינטרנט של הקופה, או להגיע פיזית לקופת החולים ולקבל תמיכה וייעוץ בהליך הפסקת עישון. בהתאם לסל שירותי הבריאות, כל קופות החולים מציעות סדנאות גמילה מעישון בפריסה כלל ארצית, ללא עלות".

השארת תגובה