פסקת ההתגברות: "לעצור את קרנבל המסיכות"

איש המכון הישראלי לדמוקרטיה מציע להגדיר זכות יסוד חדשה "הזכות לשייכות" שתתן מענה לתמורות הגיאו פוליטיות שחלו בעולם שנע מגלובליזציה לשיבתה של מדינת הלאום

ד"ר שוקי פרידמן
ד"ר שוקי פרידמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ד"ר שוקי פרידמן, איש המכון הישראלי לדמוקרטיה והמרכז האקדמי פרס מבקש "לקרוע נשף המסיכות בכל הדיון על פסקת ההתגברות".

"יש קרנבל מסכות בכל הדיון על פסקת ההתגברות. זה לא דיון משפטי, אלא וויכוח ערכי על איך נראית המדינה, על האופי שלה במובן היהודי, ובאיזו דמוקרטיה אנחנו חיים. לפני המהפכה החוקתית, האיזון הישן היה סביר. התחושה של הפוליטיקאים והבוחרים שבסופו של דבר ההחלטות מתקבלות רק בבית המשפט העליון ושיש לו הכח להכריע בכל השאלות המהותיות, ומשם הגיעה "מכת הנגד". הדיון התחיל בערכים ותורגם להפרדת הרשויות".

את הדברים אמר ד"ר פרידמן במושב המשפטי שנערך במסגרת כנס מחקרי יהודה ושומרון באוניברסיטת אריאל. המושב הופק ע"י מכון המחקר "מרכז אדם ואדמה" מבית תנועת רגבים.

"החשש האמיתי הוא מפני אפשרות לעריצות הרוב. בסופו של דבר בשני הצדדים קיימת השאלה האם הרוב יכול לעשות ככל העולה על רוחו או יש נקודה בה יש משהו שיעצור אותו בסוף".

פרידמן העלה בדבריו הצעה לזכות יסוד חדשה, "הזכות לשייכות", שאיננה קיימת כיום, אך יש להגדיר אותה בשל השינויים הגיאופוליטיים שחלו בעולם במהלך השנים האחרונות.

"עד לפני חמש עשרה שנה העולם הליברלי היה בטוח שאנחנו הולכים למותה של מדינת הלאום וגלובליזציה זהותית. אבל בשנים האחרונות הלאומיות חוזרת, מדינות לאום הם הכח העולה ולכן האיחוד האירופי נסוג אחורה" , אמר פרידמן. "לאדם יש שלושה מעגלי שייכות: המשפחה, הקהילה והמדינה. יש משמעות גדולה לזהות הלאומית. זה לא רק עניין פורמאלי אלא גם איפה אני מרגיש בבית. יש צורך להבין את הצורך האנושי הזה ולהכיר בו כזכות. לאפשר לכל אדם החי במדינת לאום שירגיש בבית. חוק הלאום גרם לדרוזים לא שייכים. תחושת חוסר שייכות פוגעת באדם, ולכן צריך לפתח את הזכות הזאת.

"בסופו של דבר ההסיבה ההיסטורית למה אין לנו חוקה היא בדיוק אותו הדיון באופיה של המדינה", חתם פרידמן. "אולי הדבר הנכון הוא לא לעגן הכל בחקיקה בסלע. למרות שזה יוצר חיכוך, דינמיקה של מדינה היוצרת את הזהות שלה היא דינמיקה בריאה".

השארת תגובה