"פסילת חוקי יסוד – על ידי משאל עם"

ד"ר חגי ויניצקי
ד"ר חגי ויניצקי
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ד"ר חגי ויניצקי מציג מודל שיאפשר פסילת חוקי יסוד, רק באמצעות משאל עם, במקרים בהם בית המשפט העליון יצהיר כי החוק סותר את "הפסקאות הנצחיות" המגדירות את אופיה של המדינה

ד"ר חגי ויניצקי, מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט וראש מכון בגין למשפט וציונות הציג מודל לתיקון חוק יסוד השפיטה, לפיו פסילות חוקי יסוד תיעשה באמצעות מודל משאל העם.

את הדברים אמר ד"ר ויניצקי במושב המשפטי שנערך במסגרת כנס מחקרי יהודה ושומרון באוניברסיטת אריאל. המושב הופק ע"י מכון המחקר "מרכז אדם ואדמה" מבית תנועת רגבים.

ויניצקי העלה מספר אפשרויות להגדרת סמכותו של בית המשפט העליון לפסול חוקי יסוד.

"ניתן להגדיר שלילה מוחלטת של סמכות בית המשפט לפסול חוקי יסוד או תיקונים לחוקי יסוד. היתרון בכך יהיה מתן עליונות מוחלטת לרשות המחוקקת, אך החסרון הברור הוא שבית המשפט יוכל לפסול גם את זה ואין שום בלימה לרשות המחוקקת.

האפשרות האחרת, היא להעביר את השאלה למשאל עם", אמר ויניצקי. "לבית המשפט לא תהיה הסמכות לבטל חוקים, אך הוא יוכל להצהיר שהחוק סותר את ה"פסקאות הנצחיות", אלו המנציחות את מאפייני המדינה ואת אופי המשטר. במידה ובית המשפט יצהיר כי חקיקת היסוד פוגעת באופי היהודי של המדינה, או באופי הדמוקרטי שלה, ההצהרה תוביל למשאל עם. אם הרשות המחוקקת ובית המשפט ישארו חלוקות, העם יכריע".

השארת תגובה