סמוטריץ': "מי קבע ששופטים פועלים רק על פי ספר החוקים?"

"משום מה חושבים ששופטים פועלים בצורה מחושבת רק על פי ספר החוקים, כאילו הם לא בני אדם ויש להם תכונות מלאכיות – שופטים לא שופטים בלי דעה אישית ובלי אג'נדה. הם בני אדם"

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' באוניברסיטת אריאל: "אני לא אוכל לגור אפילו יום אחד במדינה שאין בה ביקורת שיפוטית"

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', התארח היום בכנס השנתי של מו"פ אזורי מזרח באוניברסיטת אריאל ונשא דברים בפאנל במושב שעסק בנושא פסקת ההתגברות.
"מתח וביקורת שיש בין שלושת הרשויות הוא דבר טוב ובריא לדמוקרטיה. הבעיה מתחילה כאשר יש רשות אחת שיש לה לגיטימציה וכוח לאתגר את הרשויות האחרות, לעומת רשויות אחרות שאין להם לגיטימציה לאתגר".

סמוטריץ' ציין, כי "צריך להיות דיאלוג, אבל אסור להחליף את נבחרי הציבור שנבחרו ע"י העם. פסקת ההתגברות היא חלק קטן ולא מרכזי בתיקון הקריטי שצריך לעשות באיזונים שבין הרשויות ואנחנו נילחם על זה בממשלה הבאה".

הוא הוסיף, כי "משום מה חושבים ששופטים פועלים בצורה מחושבת רק על פי ספר החוקים, כאילו הם לא בני אדם ויש להם תכונות מלאכיות. כל אדם הוא נוף מולדתו והשופטים לא שונים בכך. שופטים לא שופטים בלי דעה אישית ובלי אג'נדה. הם בני אדם, יש להם מחשבות ואמונות לפי איפה שהם גדלו והתחנכו, וגם השפיטה שלהם תושפע מזה. שופט לא שופט בריק ובאופן טכני בלי דעה אישית, וצריך להכיר בזה. שפיטה זו לא מתמטיקה".

"סמכות זו היכולת לקבל החלטות שגויות. הכוונה היא שכדי לקבל החלטה נכונה לא צריך סמכות, כי כל בר דעת יסכים איתך ויבצע את החלטתך. הסמכות באה לידי ביטוי בכך שהדברים יבוצעו גם אם יש ויכוח. זה השורש וזה אחד הכשלים המרכזיים במערכת המשפט כיום. התפיסה שהכל שפיט ולכל דבר יש נוסחה מתמטית הוא פשוט שגוי ביסודו. החיים הם דינמיים ומצריכים גמישות ולא ניתן להכניס כל דבר לקטגוריות. משפט צריך להיות ברור, שחור ולבן והעובדה שכיום אי אפשר לדעת להעריך מראש מה יקרה במשפט וזה תלוי על זה איזה שופט אתה "נופל", רק זה מראה שזה לא מתמטיקה". ציין שר התחבורה.

השארת תגובה