"רחמים השליט מורא בישיבות המועצה, מי שפצה פה – חטף"

בראיון לוחמני וגלוי לב, פותח יו"ר האופוזיציה מתן דיל את כל הקלפים • מאשים: ראש העיר מקבל החלטות ב'שלוף', אין אסטרטגיה • מתריע: רחובות עומדת להיות העיר היחידה בה גובה העירייה מהתושבים באופן גורף את 'היטל שצ"פ' • על זוהר בלום: נראה שהוא ימשיך בדרכו של מלול •על יניב מרקוביץ': רוב מצביעי 'הפתק הירוק' בבחירות נמנו על תומכיו • וגם: לאיפה נעלם ראש העיר בישיבות המועצה?

רחמים מלול ומתן דיל
רחמים מלול ומתן דיל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בפעם הראשונה מאז הוגלה אל המדבר האופוזיציוני, פותח יו"ר האופוזיציה מתן דיל את כל הקלפים ומדבר על הקריירה הציבורית שלו שידעה עליות ומורדות. בשיחה גלויה ורווית אמוציות עם כתב 'השבוע ברחובות', משיב דיל לכל השאלות הקשות, חושף דברים מהעבר ומציג בפירוט את חזונו לעירייה שהוא יעמוד בראשה.

היית שנים בלב העשייה כחבר בקואליציה ובקדנציה האחרונה כסגן ראש העיר. לפתע אתה מוצא את עצמך באופוזיציה, הטלפונים מפסיקים לצלצל. איך ההרגשה?

"לשמחתי הטלפונים לא מפסיקים לצלצל. חד משמעית. זה שינוי שכלל לא צפיתי. הצלחנו לגרוף חמשה מנדטים כשכולם ידעו מראש שפנינו לאופוזיציה.

"זה לא סוד שהאמנתי לאורך כל הדרך, כי אצליח להגיע להבנות עם ראש העיר ואז להיות חלק ממועצת העיר ברמה של קואליציה וההנהלה הבכירה.

"לצערי, לא הצלחתי להסתדר אתו. ואסביר, רחמים מלול ואני לא רואים דברים עין בעין, ברמה של תפיסה של איך לנהל את העיר, באלו מסלולים עלינו לצעוד על מנת שבסוף נוכל לחיות כאן ברווחה".

אתה קובע שאתה וראש העיר אינם רואים דברים עין בעין, תן דוגמה.

"קח את נושא הבנייה המואצת של העיר (צפון העיר ומזרחה ובכלל…) שאני נלחם בה. בקידום של פרויקטים לבניה כוללת של כ- 30,000 יח"ד שמשמעותם, להכפיל את רחובות בכ-80%.

"קיימת משוואה ידועה ומוכרת שנקבעה על ידי מומחים ברמה הארצית, ולפיה על מנת שרשות מקומית, תכלכל את עצמה בצורה נכונה, היא צריכה לשאוף שהארנונה המניבה, קרי זו הנכנסת לקופת העיר מענף התעסוקה, תעמוד על 60% לעומת 40% ארנונה למגורים.

"ברחובות התמונה הפוכה, 51% מההכנסות שלנו הם מארנונה למגורים, ואילו 49% מקורם בארנונה ממסחר, תעשייה ותעסוקה, משמעות הדבר הוא, שכבר היום אנחנו בבעיה ועלינו להשלים מאות אלפי מ"ר לתעסוקה כדי שנגיע לאיזון נכון כדי לכלכל את העיר בצורה נכונה ולתת שירות אופטימלי לתושב. אני בעד בנייה אבל תעשו את זה בצורה מבוקרת.

"אתה לא יכול עכשיו לאשר בותמ"ל שזה הליך תכנון מהיר 6500 יח"ד (מעבר לכביש העוקף) שמצטרפים לקרית משה, לתכנית פינוי בינוי שמקדמים בשכונת אושיות, מרכז העיר ותכניות נוספות. העיר שלנו לא תצליח לעמוד בכך".

הכרזת לא מכבר על כוונתך להתמודד על ראשות העיר בבחירות הבאות. האם אתה חושש כי העובדה שאינך נמצא במוקדי העשייה תעיב על תכניותיך?

"כשסימנתי לעצמי את היעד להיות ראש העיר הבא של רחובות, לא סימנתי לעצמי את היעד לחתור אליו דווקא ממקום של סגן ראש עיר. דווקא המסלול הזה שבדיעבד התבצע, אותו התחלתי כחבר מועצה, בהמשך כסגן ראש עיר ועכשיו כיו"ר האופוזיציה וכיו"ר ועדת הביקורת, אני חושב זה דווקא מהווה מסלול לא רע לראשות עיר. היום, אני לומד הרבה מאוד דברים שלא ידעתי על רחובות, על העירייה וההתנהלות בה.

"ובכלל, אופוזיציה זו לא מילה מגונה. נכון, זה דבר מאוד קשה וסיזיפי. בכנות. אני לא נהנה מכך שאני עתיר בעשייה, במחיאות כפיים ובאהדה ציבורית. אני נמצא היום במקום שמאוד מורכב וקשה לבצע בו עשייה חיובית, ולקדם את העיר מתוך האופוזיציה. זה מאוד קשה".

שיתפתם פעולה במשך 2 קדנציות וקיימתם שיתוף פעולה הדוק. לפתע כשאתה באופוזיציה דברים השתנו?

"אגיד את זה כך: הפיצוץ בנינו כלפי חוץ, פרץ אמנם לתודעה הציבורית בחודשים שלפני הבחירות בפרשת השוק העירוני. אבל הסדק ביחסים בנינו, נוצר הרבה לפני".

אתה יכול להצביע על נקודת זמן?

"אם אני צריך להצביע על נקודת זמן, הרי שהסדקים החלו שנתיים לפני הבחירות".

היית עצמאי מדי?

"הייתי עצמאי מדי, או שהייתי פעיל מדי, או שהצלחתי לייצר עשייה מאוד חיובית, ולזכות באהדה ציבורית כזאת או אחרת וזה הפריע לראש העיר.

"צריך לדעת שרחמים מאוד צנטרליסט, הוא מעוניין שהכל יתנקז אליו. הוא רוצה לקבל קרדיט על כל דבר והוא רוצה שהכל ייוחס לו וזה בסדר, הוא ראש העיר".

ניסית לדבר על זה עם מלול, להעלות את זה בשיחות ביניכם?

"בוודאי. שאלתי אותו כמה פעמים, 'רחמים, אתה יורה בי בתוך הנגמ"ש'? לאן אתה רוצה להגיע? מה אתה רוצה להשיג מזה? הוא תמיד זלזל. הוא אמר לי 'אתה סתם מדמיין', וביטל את דבריי ומיד חזר לסורו.

"הקש ששבר את גב הגמל היה כאמור בנושא של השוק, שאז הדברים יצאו החוצה. עד אז נשכתי שפתיים, כופפתי את הראש ובלעתי את הגלולה".

וזה מה שהביא אותך להציג מועמדות לראשות העיר?

"אחרי שהבנתי שאין באמת אפשרות לתאם אתו דברים, והבנתי שכל דבר שאני יעשה הוא יעצור אותי, או אז עלתה האפשרות שאני אתמודד לראשות העיר. לימים הוא פנה אלי, התנצל, ביקש סליחה, אמר, 'אני מבין שפגעתי, אבל בא נראה כיצד אנחנו יכולים לשתף פעולה למען רחובות'. קיבלתי. כי האמנתי בו. נתתי לו צ'אנס.

"מאותה פגישה מכוננת, שקיימנו ושהייתה ערב פסח בביתו, הדברים הלכו רק למקום פחות טוב. התרחשו דברים שהוכיחו לי שאין עם מי לעבוד ולקיים שיתופי פעולה. וזאת בעצם הסיבה שלא נכנסתי לקואליציה. אגיד זאת כך, משעה שהבין שאני רציני בכוונתי להתמודד על ראשות העיר, הוא חשף את פרצופו עוד יותר".

אמרת שבעמדת האופוזיציונר גילית לפתע דברים חדשים על העירייה שלא ידעת קודם לכן, זה נשמע כמו 'אליבי' שנוצר למפרע, רוצה לדבר על זה?

"לפעמים נדמה לי שהסיבה האמיתית שאני עכשיו באופוזיציה, היא אודות לשני נושאי דגל שאני מוביל בימים אלה. 1. המאבק בתשלומי השצ"פ, 2. המלחמה בבנייה הרוויה שהזכרתי מקודם.

"לטובת הקוראים הנכבדים ארחיב בכמה משפטים ואפרט מהו 'היטל השצ"פ' (שטח ציבורי פתוח), עיריית רחובות גובה בניגוד לכל עיר אחרת בארץ, היטל מכל התושבים (לכן אני קורא לו מס) שזה "היטל שצ"פ", מדובר אמנם בחקיקה ברמה הארצית אך היא יועדה מראש למקרים מאוד מיוחדים. למשל, נניח שיש 'מובלעת' כלשהיא בין בניינים, באיזשהו רובע שכונתי או מקומות שלא ניתן להקים בהן פארק וכדו', הרי שהחוק מאפשר לעירייה לגבות מהתושבים הגרים בסמיכות את הכסף עבור בניית פארק לרווחתם.

"מה עשתה עיריית רחובות? הלכה וחישבה את כל עלות הפארקים הקיימים והעתידיים ברחובות, והגיעה לסכום של 300 מיליון ₪ וחייבה את תושבי רחובות בסכום הזה, במקום לחייב באופן ספיציפי באופן נקודתי, רק את המקומות שאין בהם שצ"פ. (יש לציין שהחיוב החל בהדרגה, ובאופן סלקטיבי עד שהפך לנחלת כלל התושבים).

"ולמה היא עשתה את זה? כדי שיהיה לה בנק, מן תכנית חיסכון, שדרכה תוכל לבצע כל מיני עבודות שכלל אינם קשורים לשצ"פים שגם זאת עבירה על החוק, שכן על פי החוק יש להקים קרן ייעודית (חשבון בנק ייעודי) שמכוחו ניתן יהיה להקים שצ"פים חדשים. עיריית רחובות לא עושה לא את זה ולא את זה.

"התרעתי ואני שב ומתריע בפני התושבים. מלול מתכנן לחייב בפועל את כל התושבים בהיטל שצ"פ. הוא יעשה זאת בזמן הקרוב. חסר לו כסף והוא החליט לגייס זאת מתושבי רחובות. זה לא תקין. זה לא חוקי. זה לא יעבור".

אני רוצה להזכיר לך שהיו 3 עתירות נגד העיריה בנושא שנדחו על הסף. זאת אומרת שבית המשפט קיבל את עמדת העיריה בנושא.

"קודם כל יש עתירה בעניין שהוגשה על ידי מועדון ספורט רחובות, שטענה כי העירייה גובה ממנה את ההיטל באופן סלקטיבי. ביהמ"ש אסר על העירייה לעשות איפה ואיפה וקבע כי ההיטל שהושת אינו חוקי.

"נכון שהיו עתירות נוספות שהעירייה מתהדרת בהם, אך שם הועלו טענות שאינן עוסקות בשאלה האם ההיטל שהעירייה גובה מהתושבים חוקי (התבררו שם טענות אחרות כגון שיהוי וכדו')

"ביהמ"ש קיבל את עמדת העירייה בסוגיות מסוימות הקשורות להיטל השצ"פ, אבל צריך לדעת שמועצת העיר מעולם לא קיימה סביב הנושא הזה, דיון עקרוני וממצה. (ואגב הגשתי עתירה לביהמ"ש בענין וזו צפויה להתברר בקרוב).

"הנושא השני שהזכרתי כמענה לשאלתך, הוא נושא הבנייה הרוויה שלטענתי מתגבשת לה בימים אלו ללא ראייה רחבה יסודית ומקיפה. לעיתים אני משוכנע שרק בשביל שני הנושאים הקרדינליים והמשמעותיים האלה, אני באופוזיציה. חוץ מזה כיו"ר ועדת ביקורת, אתה פתאום לומד דברים חדשים".

במשך 5 שנים ועדת הביקורת לא הייתה פעילה?

"הייתה פעילה ועשתה את עבודתה, ישב שם חבר המועצה שי קזיוף, שי הוא חבר טוב וכבודו במקומו מונח, אך הוא היה חבר קואליציה. הוא נאלץ לפרוש מהקואליציה על מנת לכהן בתפקיד יו"ר ועדת הביקורת. (במועצה היוצאת כזכור התגבשה לה קואליציה מקיר לקיר – א.ג.).

"אני חושב שהוועדה לא בדקה אז את הדברים כפי שאני אבדוק אותם היום. בסופו של דבר, מדובר בוועדה חשובה למען המנהל התקין. עצם זה שיש אופוזיציה מביא לכך, שחלק גדול מהפקידות בעירייה עושה דברים בצורה יותר אחראית ומחושבת ולא בשליפות. אני רוצה להגיד לך דבר מה על ראש העיר. מלול חוטא בכך, שהכרעות משמעותיות אינן מתקבלות מתוך שיקול דעת וראייה אסטרטגית וארוכת טווח.

"קח לדוגמה את נושא החינוך. בכל שנה ראש העיר לקראת פתיחת שנת הלימודים, ראש העיר כאילו 'מופתע' מהעלייה בכמות התושבים וממספרם העולה של ילדי רחובות וכל שנה אנחנו מגיעים ל 1 בספטמבר לתחילת שנת הלימודים עם הלשון בחוץ, עם מחסור בכיתות לימוד וגני ילדים.

"אמנם בתקשורת המקומית המציאות ורודה ויפה, אבל לא כך הוא. הכל נעשה בשליפות, בלי תכנון, ללא חשיבה וללא בדיקה במנהל הנדסה שראש העיר בעצמו עומד בראשה.

"הוא הרי ברגע אחד יכול לבדוק ולדעת כמה ילדים צפויים לאכלס את גני הילדים בשנים הקרובות ולהיערך לכך. אבל אין תכנית אב בנושא הזה אין מישהו שלוקח את העניינים לידיים ומברר כיצד צריכים העניינים הללו להתבהר ואיך צריכים לנהל את החינוך בעיר וזה המצב".

רגע, הליקויים שאתה מונה כרגע ומאשים בהם את ראש העיר, אינם תחת אחריותו של מחזיק תיק החינוך זוהר בלום?

"זוהר בלום כבודו במקומו מונח. אני חושב שהוא עושה מאמצים אבל בסופו של דבר מי שקובע הוא ראש העיר. מה גם שזוהר מבקש לשמר את יחסיו הטובים עם ראש העיר".

ההצבעות של סיעת האופוזיציה בישיבות המועצה הן לרוב בעד או נגד?

"אין שום החלטה – ואני אומר את זה בצורה קטגורית – שחברי סיעתי תמכו והיו שותפים לה בקדנציה הקודמת ועכשיו מצביעים נגדה. אין דבר כזה. תבדקו אותנו. אנחנו עקביים בהחלטות ובמדיניות שלנו ונמשיך להיות עקביים גם בעתיד.

"הנה. אני מתחייב לך פה מעל דפי העיתון: רשימת רחובותי בראשותי תתמוך בכל דבר שיעשה לטובת התושבים וכל החלטה שתשפר את רחובות אנחנו נתמוך. אבל במקום שנראה כי ההחלטות שמתקבלות הם נגד העיר ונגד התושבים, אנחנו נתנגד ונביע את עמדתנו בצורה נחרצת.

"אגב, בכל ישיבת מועצה מתקבלות עשרות החלטות, ואפשר לספור על יד אחת את ההחלטות שהתנגדנו אליהם. חברי הקואליציה כדי להתמודד עם הביקורת ועם העוצמה שאנחנו מביאים למועצה, חייבים לנסות ולהגחיך, להכניס דמגוגיה ולהפיץ שמועות, לכן כל הביקורות שלהם אינן ענייניות".

אתה חש שראש העיר מתייחס בכובד ראש לטענות שאתם מעלים?

"אענה לשאלתך. בעבר, אף אחד לא יכול היה להתנגד לראש העיר. רחמים השליט מורא מאוד גדול בישיבות המועצה, הוא הנהיג את ישיבות המועצה ביד רמה, מי שהעז לפצות את פיו 'חטף', הוא הגיב לכל אחד, וענה. מה שקורה בישיבות המועצה האחרונות, זה שהוא לא מגיב לנו. הוא לא מגיב לאף אחד. הוא מבקש מחברי מועצה שיענו במקומו.

"מה שקרה במליאת הוועדה המקומית האחרונה היה פשוט הזוי. אתה מטיח בו שאלות נוקבות והוא לא מצליח להתמודד איתם. הוא פשוט יוצא החוצה מהמליאה. אז איזה דיון אתה יכול לנהל כאן?".

האם מתחת לפני השטח אתה מקבל פניות מראש העיר או מאנשיו שמבקשים ממך 'להרגיע' או אולי להביע להבנות?

"אנחנו לא שם. אי אפשר לשקר בן אדם פעמיים. נתתי לו צ'אנס והשיב את פניי ריקם. אני עם החזון הזה לא הולך לשתף פעולה".

במשך עשור הלכת עם ראש העיר יד ביד, ניהלתם את העיר בשיתוף פעולה הדוק כשהיית שותף לסודות הכמוסים ביותר של רחובות, ואז הכל היה בסדר ותקין. והנה אתה באופוזיציה, רחוק ממעגלי ההשפעה ופתאום הכל רקוב ומושחת?

"כמו שאמרתי לך, יחסיי עם ראש העיר התערערו עוד בתקופה אותה אתה מגדיר ככזו שעדיין 'עבדנו ביחד' אתה לא יכול לצפות שניגע בכל הנושאים בחמש שנים, גם רחמים מלול יש לו כיום אג'נדה מסוימת שהוא מקדם ופרויקטים שהוא מוביל שהוא לא עסק בהם בחמש השנים שחלפו.

"אז מה? מעכשיו כל דבר חדש שעולה על השולחן אסור לנו להביע כלפיו עמדה כי היינו חברי קואליציה? עלי לציין, כי בתחילת הדרך ראש העיר היה קשוב, וזמין לתושבים, הוא התנהל בצורה מאוד טובה. רחובות צמחה ושגשגה, בשנים האחרונות קרה משהו לרחמים מלול. הוא לא היה ככה".

אתה חש כי נסגרו בפניך דלתות בבניין העירייה? יש לך פחות חברים בגלל שאתה באופוזיציה?

"ברמה הפורמלית ובאופן חד משמעי וכנה, אין ספק שהרבה מאוד מעובדי העירייה חוששים למעמדם או חוששים שיפגעו בצורה כזו או אחרת כי מה לעשות הם מכירים את ראש העיר… אז הם נזהרים להסתיר את הקשר בנינו.

"אני נעזר כל הזמן, כל יום כל היום בעובדי העירייה ובמנהלי האגפים השונים. הם מסייעים לי המון, משום שהם יודעים כי בסוף מה שמעניין אותי, זה טובת תושבי העיר".

כיצד המעמד שלך כיום מאפשר לך לסייע לתושבים?

"נכון שאין לי כבר את הכלים לפעול בתוך המועצה, אין לי תקציבים, אין לי את הגיבוי של ראש העיר, ואין לי את האפשרות לצאת בפרויקטים כאלו ואחרים ועתירי ממון, אבל עדיין יש לי אפשרות להיות קשוב לתושבים. צריך להבין שהעירייה מאוד אטומה לתושבים. תושב שפונה ישירות לנבחר ציבור, זה נעשה לאחר שהוא כבר ניסה את דרך המלך.

"לכן לפעמים צריך לגלות יצירתיות, כמובן בהתאם לחוק ועל פי פקודת העיריה, וב"ה אני פותח לתושבים דלתות בפני כל מנהלי האגפים בעירייה ואצל כל עובדי העירייה, אני קובע להם פגישות ומקדם את ענייניהם ועושה את מה שמבקשים, הפרסום והקרדיט אינם מעניינים אותי. מה שמעניין אותי זה לעזור לתושבים".

זוהר בלום הוא פוליטיקאי וותיק ומוערך בעיר; בבחירות האחרונות קיבלתם תוצאה דומה – אתה חושב שיש לך סיכוי לגבור עליו בבחירות הבאות?

"זוהר זה קולגה שאני מאוד מאוד מעריך, הוא בחור נחמד ומקסים ואנחנו מבינים אחד את השני. בסופו של דבר הציבור הוא שיקבע ויכריע.

אני חושב שאני אביא איתי ערך מוסף שאין לזוהר. לפי שעה אינני מכיר את האג'נדה של זוהר ברמה של ראשות עיר, אבל אם וכאשר הוא יציג אותה, נראה שזוהר ימשיך בדרכו של רחמים. ואני אומר לך חד משמעית, כי חוזקות מסוימות שעשינו במהלך הקדנציה, נמשיך אותן, אבל יש דברים מסוימים שאני אעשה בצורה שונה, מופגנת ונחרצת מאיך שרחמים מנהל את העיר".

היום מותר כבר לחשוף כי מפלגת 'רחובותי' בראשותך, היא שעמדה מאחורי פרויקט 'הפתק הירוק' שפעל מאחורי הקלעים והפתיע בליל הבחירות?

"אני יכול לחשוף בפניך, כי ביצעתי סקר עומק כמה ימים לפני הבחירות, בה נשאלו המשיבים 2 שאלות. האחת, לאיזו רשימה תצביע למועצה, השאלה השניה, האם בכוונתך לשלשל פתק ירוק או את הפתק של רחמים מלול? והתוצאות שהתקבלו היו מסמרות שיער, לא לי כמובן.

"מפילוח תוצאות הסקר עולה בבירור, כי המפלגה שמרבית מצביעיה שלשלו את הפתק הירוק הייתה מפלגת העבודה (שהתמודדה במשותף עם גורמים בליכוד) בראשות יניב מרקוביץ', אחר כך היה זה זוהר בלום ו'מתן דיל' במקום השלישי. זאת אומרת שהציבור שלי, של מתן דיל, ברובו הצביע לרחמים מלול.

אלו דברים שניתנים להוכחה בקלפיות עצמם, לא צריך בשביל זה סקר עומק. אתה יודע להגיד האם מפילוח תוצאות ההצבעה בקלפיות השתקפה תוצאה זהה?

"חד משמעית. זה השתקף ובלט בספירת הקולות. בקלפיות בהם לפתקי ההצבעה של מפלגת יניב מרקוביץ' היה רוב, נרשם מספר זהה של פתקים ירוקים וכן הלאה כפי שציינתי לעיל. בהחלט ראו את הפתק הירוק חוגג במעוזים של יניב ושל זוהר.

"שיהיה ברור, אני לא יודע אם יניב נתן הנחייה לתומכיו להצביע לפתק הירוק, אבל אין ספק שזה לא בא ממני. זה עובדה שחור על גבי לבן".

אבל אתה זה שעמדת מאחורי הקמפיין?

"נחשוב על זה רק לרגע. אם באמת הייתי מחליט לבקש מהציבור הצביע לי ותומך בי הייתי פונה אליהם ואומר להם את המשפט הבא: "חברים, אנא תמכו בעמדתי זו, הצביעו נגד רחמים מלול. אני יכול להבטיח לך שזה לא היה נגמר ב-38% ולפי התוצאות של הסקר זה עלול היה להסתיים בהצבעת אי אמון של יותר מ-50% נגד ראש העיר, ולא עשיתי זאת".

כיהנת במשך קדנציה מלאה כסגן בשכר, ממה אתה מתפרנס היום?

"אני עו"ד במקצועי וב"ה יש לי פרנסה טובה ואני גם יועץ של חברה גדולה, אלו מעניקים לי את העוגן הכספי והשקט הכלכלי כדי לפרנס את משפחתי בכבוד. יש לי ב"ה את האפשרות גם לכלכל את עצמי, וגם לפעול מתוך מסדרונות העירייה ולנהל את ועדת הביקורת ולהוביל פה סדר יום".

אתה מרגיש שחברי המועצה חוששים ממך?

"אפשר לקרוא לזה מפחדים, אפשר להגיד שהם בודקים את עצמם כדי לא להיות במוקד שלנו. אבל העירייה מתנהלת בצורה יותר טובה מהימים בהם לא הייתה אופוזיציה.

"בכלל, אני חושב שזה לא בריא שאין אופוזיציה. הנה אני מבטיח לך כבר מעכשיו, כשאהיה ראש עיריית רחובות, אני מבטיח לך שתהיה לי אופוזיציה. אני ממש לא מבטיח להכניס את כלל חברי המועצה לקואליציה. חד משמעית. כשמציגים בפניך מראה, אתה רואה היכן אתה טועה והיכן אתה צריך לתקן ואני רוצה שתהיה לי מראה כל הזמן".

אתה שלם עם העובדה שחבריך לסיעה מאתגרים את ראש העיר בישיבות המועצה ולעיתים אף מובילים אותו עד הקצה? בכל זאת, בן אדם שהיה העוגן הפוליטי שלך, היית בן טיפוחיו…

"בסופו של דבר אנחנו בני אדם. יודע מה? דבר ראשון זה להיות בן אדם, זה האל"ף בי"ת. אני אומר לך שאני משתדל ועובד על עצמי המון להישאר ממלכתי ולפעול בצורה שקולה ועניינית, לא אמוציונלית. על אף הקשיים בנושא הזה.

"כשמבטלים לך החלטות בנושאים שגם ראש העיר בעצמו יודע שהם חשובים, רק בגלל עניינים פוליטיים קטנים, כאשר ראש העיר מתנהל בצורה של נקמנות לעמותות וארגונים וזאת רק בגלל שתמכו בי בעבר, ופוגע בסוף באנשים באמת חלשים, שזקוקים לעירייה וזקוקים למטריה העירונית כדי לשרוד וכדי להמשיך לפעול ולשגשג בעיר, והוא מתנהג איתם בצורה הכי פוליטית ונמוכה שיכולה להיות, זה כואב לי, ואז כביכול הכי קל ללכת למקום האישי. אני מודה לקב"ה שאני מצליח עדיין לעמוד חזק מול הענין הזה ולפעול בצורה עניינית ומקצועית ומאחל לעצמי להמשיך ולפעול בענין הזה כך".

אחדד, איך אתה מתייחס לטענות שראש העיר 'גידל אותך' פוליטית והנה פתאום 'קמת עליו'?

"אפתיע אותך. הכרת הטוב אצלי היא ערך עליון. אבל הכרת הטוב היא על מה שעשו עבורך ולא על מה שאולי יעשו לך בעתיד ולכן הייתה לי אליו הכרת הטוב במעלה הגבוהה ביותר שיכולה להיות. רחמים בחר בי ב- 2013 מתוך כמה רשימות שקיבלו 3 מנדטים, להיות הסגן שלו.

"בתחילת הדרך הוא הביע בי הרבה מאוד אמון והטיל עליי הרבה מאוד משימות עבדנו בצורה משותפת והובלנו יחד את רחובות אל מקום מצוין תוך צבירת הרבה מאוד הישגים. וחד משמעית, הוא השקיע ונתן לי תקציבים ואישר לי פרויקטים שביקשתי וחיזק אותי ואם תרצה להגיד 'גידל' אותי, חד משמעית אני אומר לך, לא אשכח לו זאת לעולם. הנה אני אומר לך את זה שוב, 'לא אשכח לך את זה לעולם'.

"ולכן, למרות שפגע בי, ברמה המקצועית ולמרות שפגע בציבור שולחיי, פגע בפרויקטים שקידמתי ועוד, בשעה שהוא הזמין אותי אליו הביתה וביקש ממני להניח את הכל בצד ולפתוח דף חדש, הרי שבזכות הכרת הטוב הזאת, האמנתי בו ונתתי לו את הצ'אנס הזה, אבל מששב וביזה את המילים שלו ואת התחייבויותיו כלפיי אחרי שקבענו לפתוח דף חדש, אין עוד אפשרות לצערי להסתכל על הדברים בצורה אחרת, מלבד זה שהבן אדם לא ראוי היום להנהיג את העיר רחובות ולעמוד בראש המערכה".

אם ראש העיר ירים את הכפפה ויזמין אותך היום לקואליציה, תיענה לבקשה?

"לא. לא כי אני לא מאמין בו. אני לא מאמין שהוא יכול לשנות את דרכו. אני לא מאמין בדרך בה הוא מוביל את העיר. היום רחמים מלול אינו משרת את התושבים כמו בראשית דרכו בימים בהם אני בחרתי בו.

כשתכהן כראש עיר אתה תסיר את הזמזמים מהדלתות?

"כן. אני אשבור את הדלתות, זו תהיה עירייה שהפקידות תבין שהתושב נמצא באמת מעל הכל ואנחנו צריכים לשרת אותו כפי שראוי שנשרת אותו. תשמע, העירייה הזאת סגורה ומסוגרת. תעשה סיור במסדרונות האגפים השונים, התחושה שתקבל מהפקידות היא, 'אתה התושב'? 'אתה מטריד אותנו!' 'איפה אתה רחמים'?

"אם כי חשוב לי לציין ולהדגיש, כי יש לנו כאן בבנין העיריה עובדים טובים, עובדים מצוינים, וכמו בכל מקום עבודה העובדים מביטים לעבר ראש הפירמידה ומפנימים את רוח המפקד.

"אני יכול להגיד לך שלא צריך לעשות כאן שום שינוי ארגוני, פשוט צריך להוביל אותם ולהראות להם את הדרך בה צריך לשרת את התושבים ולהטמיע בהם את השרות הציבורי כפי שאני רואה אותו. ורוב העובדים עושים את זה ממילא".

יש לך מילה טובה על ראש העיר?

"שוב, מה שרחמים עשה עבור רחובות אף אחד לא עשה ואף אחד לא יוכל לקחת לו את זה. הוא בנה את רחובות מחדש. הוא השקיע כאן בתשתיות, הקים כמה פרויקטים סופר-חשובים בעיר.

"מבחינת עיר המדע והתרבות, אז את התרבות יש לנו בעיר. ב- 2010 זיהה רחמים כמה התרבות חשובה למען הגאווה הלאומית. לצערי, בשנים האחרונות הוא הולך אחורה".

10 תגובות
 1. מתן דיל יצא הכי אמין. מלול יצא מלוכלך. קטן ואפס

 2. אתה שקרן מבטן ומלידה.
  אבא שלך דני חושן מוסר לך דש

 3. כנראה העירייה הכי מושחתת שיש בארץ
  כל העודץבדים שם זה בגדר קומבינה אחת גדולה של חסרי כל ידע או חשק לעבוד אבל מחלקת הגביה שם עובדת יופי מעבר ללשלם מיסים בשנץמיים האזרח לא מקבל כלום

 4. לנצח מתן דיל יישאר מספר 2 של מלול

 5. מלול עריץ,שטלתן וגאוותן ,לא נותן לאף אחד להביע את עצמו, מקטין את הסובבים אותו

 6. בהחלט ראש העיר הבא!!

 7. רחמים היה ראש עירשות מצוין לחילונים. ולכן לפני 6שנים קיבל 84%תמיכה. אבל עכשיו העדיפו /
  40%לשי ירוק. רק לא מלול. זה תקדים של שנאת ראש עיר שאין כמוהו בכל הארץ…..

 8. רחמים מלול בדיוק כמו שמעון כהן גדול. בסוף ימיו הקדיח תבשילו

 9. את מתן אני מכיר באופן אישי אחלה בחור גבר שעוזר לכולם אבל גם מלול אדם טוב שעושה הרבה למען רחובות

 10. מתן ראש העיר הבא של רחובות

השארת תגובה