הגנת הסביבה: 68% מהחופים שנמדדו דורגו כנקיים, לעומת 75% במדד הקודם

עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה לתאריכים 28 במאי עד 18 ביוני 2019 עולה, כי 67.69% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 75% במדד הקודם. בתקופה המקבילה בשנה שעברה נמצאו 66.66% מהחופים נקיים עד נקיים מאד.

מתחילת השנה 66.66% מהחופים נקיים לפחות 70% מהזמן.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר הן: אשדוד, תל אביב- יפו, ג'סר א-זרקא, גן רווה, הרצליה, בת ים, נתניה, חוף השרון ומטה אשר.

יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

חושבים שאתם שיודעים לאן הולכות השקיות בים?

בבדיקה של קרקעית הים החולית שקיים המכון לחקר ימים ואגמים, המבצע עבור המשרד את הניטור הלאומי של הסביבה הימית, נמצא כי בעומקים שבין 20 ל-80 מטר וגם בעומקים של בין 200 ל-1,400 מטר, בכלל הפסולת שנאספה, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון.

הממצאים האלו מדאיגים במיוחד, מפני שחתיכות קטנות של פלסטיק (מיקרו-פלסטיק) מושכות בעלי חיים שבולעים אותן. מהבדיקה עולה, כי כמות השקיות והאריזות השלמות שנמצאו גדלה ככל שדגמו בעומק רב יותר.

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

זכרו! שליש מהפסולת בחופים מורכב מהכלים החד-פעמיים והאריזות המושארים בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. על-פי מחקרים בארץ ובעולם, חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי.

"מדד חוף נקי" הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים בים התיכון ובמפרץ אילת, ומהווה חלק מתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה.

במסגרת זו נשלחים מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד לבדוק את ניקיונן של 66 רצועות חוף לא מוכרזות לאורך כ-153 ק"מ בכלל הרשויות החופיות בים התיכון ובמפרץ אילת.

בשנת 2019 המשרד להגנת הסביבה תומך ברשויות מקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף של 9,307,300 שקל – התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד.

הגדלת התקציבים שהעביר המשרד לרשויות לניקיון החופים ולפעילויות הסברה בשנים האחרונות, לצד כניסת חוק השקיות, הביאו להפחתה משמעותית של כמות הפסולת בחופים.