מחירי הדירות עולים, 'מחיר למשתכן' קורס

תכנית הדגל שאמורה הייתה לפתור את משבר הדיור בישראל, מתבררת ככישלון חרוץ • המחירים עולים, הקבלנים בורחים משוק הדיור, קק"ל מציבה אולטימטום וראש עיריית לוד מודיע על עצירת התכנית בעירו

הרחבת בנייה
הרחבת בנייה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במקביל להודעה על הקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה, התברר כי תכנית מחיר למשתכן לא רק שאינה מצליחה להוריד את מחירי הדירות, היא אף אינה גורמת להקפאתן. על פי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלו מחירי הדירות בשנה האחרונה ב1%. מדובר בתכנית שעלותה מיליארדי שקלים אך השפעתה שולית על מחירי הדירות.

כתוצאה מתכנית מחיר למשתכן הקבלנים צמצמו את פעילותם בשוק החופשי, מחשש להשפעות הבנייה המסובסדת המוגברת, וקוני דירות שאינם זכאים להטבות מצאו את עצמם מול היצע מצומצם יותר. כך, מחירי הדירות בשוק הלא מסובסד עלו בקצב מוגבר, למרות היצע הדירות החדשות לזכאי מחיר למשתכן.

הירידה בפעילות הבנייה בשוק החופשי ניכרת בשנתיים האחרונות בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמצביעים על ירידה עקבית בבניית דירות חדשות. מחיר למשתכן יצרה חוסר ודאות בשוק ורתיעה של קבלנים מבנייה חדשה, מחשש שהתוכנית תיצור עודפי היצע ותביא לירידת מחירים. בתגובה צומצמה הבנייה, והדבר מתחיל להשפיע על השוק, בעיקר בפריפריה.

גם במשרד האוצר רבים מתנגדים להתערבות ממשלתית במחירי הדירות באופן שמוריד מחירים של דירות בצורה מלאכותית. לכן זוכה הרעיון להקפאת תכנית מחיר למשתכן לתמיכת גורמים באוצר, כנדבך מרכזי להפחתת החריגה בגירעון התקציבי.

בנוסף, תכנית מחיר למשתכן מתמודדת עם קשיים מקומיים, כך למשל הודיע השבוע ראש עיריית לוד על עצירת תכנית מחיר למשתכן בעירו בכל תכניות הבנייה שעדיין לא קיבלו היתר בנייה. בנוסף, דורש ראש העיר יאיר רביבו, כי הגרלות מחיר למשתכן בלוד ייערכו רק בין משתתפים שיתחייבו להישאר לגור בעיר תקופה מסוימת.

גם דני עטר, יו"ר קק"ל, הודיע שבוע שעבר לשר האוצר משה כחלון על הפסקת השווקים של תכנית מחיר למשתכן על אדמות קק"ל במרכז הארץ, בטענה שנגרם הפסד לקק"ל מאי-הכנסות של כ-1.7 מיליארד ₪ עד כה, והחלת תכניות מחיר למשתכן באדמות קק"ל תתאפשר רק באזורי הנגב והגליל.

על קרקעות קק"ל שווקו עד היום כ10% מסך כלל תכניות מחיר למשתכן, מדובר סה"כ בכמות משמעותית של כ-10,000 יחי"ד, כך שמדובר במכה קשה ליזמת מחיר למשתכן המהווה את תכנית הדגל של שר האוצר.

תגובה אחת
  1. הגרלה 501 הקבלן דונה. הגיע הזמן אחרי 18 חודשים שתיצור קשר עם הזוכים….
    מדוע אין היתר בניה? מתי יהיה? האם הוגשו בקשות להיתר לכל הדירות? האם נשלם מדד מתאריך זכיית הקבלן בקרקע מאי 2016? איך זה עובד?
    זכאים למינימום פרטים

השארת תגובה