תורה וגדולה: האקזיט של הרב

ראיון: הרב רוני אוחיון הוא תלמיד חכם, מגיד שיעור ומחבר ספרי הלכה ב'חושן משפט'. קומתו הרוחנית צמחה לצד פיתוח מוצר ששינה את עולם שידורי המדיה. כעת, החברה שהקים נמכרה תמורת 200 מיליון דולר • בראיון ראשון, מדבר אוחיון על הדרך שעשה לצמרת עולם ההייטק, על השילוב בין חיי תורה לעולם העסקים, ואיך הפך ברק אובמה למקדם המכירות שלו • "החריצות, כושר הלמידה, והיכולות של האוכלוסייה החרדית – עולה עשרות מונים על עובד ממוצע"

אקזיט
אקזיט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בארץאם תשבו ליד רוני אוחיון בטיסה טראנס-אטלנטית, ספק אם תצליחו להחליף עימו מילה. האיש, בן 49, תושב רחובות, יושב שקוע מול ערימת ספרים והוגה בתורה. כשירד מהמטוס, הוא יצא לפגישות עסקיות עם שועי עולם ובכירי עולם ההייטק והתקשורת העולמית, אבל כשתגיע שעת ערב, יעזוב רוני הכל ויחזור לדבר שהוא הכי אוהב בעולם: לימוד התורה.

שום דבר בחזות העממית של חיים אהרן אוחיון, לא מסגיר את הדמות המרתקת שמסתתרת מאחוריה. מצד אחד הוא בן תורה משכמו ומעלה; מחבר ספרים מוכרים בהלכות 'חושן משפט'; מקיים קשר רציף עם גדולי הדיינים שרוכשים לו הערכה רבה, ומוסר שיעורים קבועים בישיבה, מצד שני, הוא איש העולם הגדול, אקדמאי, ומעורה בצמרת קהיליית הייטק הישראלית.

לפני שבועיים הגיע הרגע הגדול. 12 שנים לאחר שהקים עם שותפיו את חברת LiveU ששינתה את עולם התקשורת המשודרת – ביצעה החברה אקזיט ענק, כשחברת אחזקות אמריקאית חתמה על רכישת השליטה בחברה תמורת 200 מיליון דולר.

"ברוך ה' עשינו מהפכה של ממש בכל העולם של שידורי הוידאו", אומר אוחיון בראיון ראשון. "עד שהגענו, הדרך להעביר שידורים חיים מהשטח הייתה לוויינית, עם ניידות ענק. כיום, לא תראה בארץ אפילו אחת כזו. אנחנו מאפשרים לשדר את הוידאו דרך רשתות סלולאריות. הבעיה בשידורים סלולריים איכותיים היא גם בכך שערוץ סלולארי לא מאפשר אמינות נדרשת, וגם אין לו קיבולת מספקת להעברת שידור וידאו. מה שאנחנו עושים הוא פיצול של השידור לכמה מפעילים, בארץ זה יכול להיות סלקום, אורנג' ופלאפון, ואז מרכיבים את הוידאו החדש בצד המקבל".

אם זה נשמע לכם קל או טריוויאלי, מתברר שגם כיום, יותר מעשור להקמת החברה וכשכבר קמו לה מתחרים, עדיין נחשבים מוצרי 'לייביו' לנחשקים בפער איכות ניכר מהאחרים. בישראל השוק נשלט כולו על ידם, בארה"ב 50% משוק המדיה התקשורתית משתמש במערכות של החברה.

הפיתוח המרכזי של החברה יצא לאוויר העולם בשנת 2007 אבל הפריצה הגדולה התרחשה שנה אחרי, בזכות אדם לא אלמוני העונה לשם ברק אובמה.

"כשאובמה נבחר בפעם הראשונה לנשיאות ארה"ב, הוא יצא לנסיעה ברכבת מפילדלפיה לוושינגטון לקראת ה'הכתרה'. ברכבת עם הנשיא הנבחר נוסעים עיתונאים מכל העולם אבל לאף אחד מהם אין דרך לשדר, הרי לווין לא קולט תוך כדי נסיעה", מספר אוחיון. כולם לא יכלו לשדר חוץ מאחד. מסתבר שנציג NBC נפגש תקופה קודם לכן עם נציג חברת 'לייביו' והצטייד במערכת לניסיון, ואז ברכבת, הוא שלף אותה וגילה כי הוא היחיד בעולם שמשדר מהרכבת של אובמה. "מרוב שהשדרן התלהב הוא התחיל לדבר על המוצר במקום על אובמה… על חצי מסך היה הנשיא האמריקאי ועל חצי מסך הופיע השדרן מדבר על פלאי המערכת".

מאותו רגע הסכר נפרץ. מבול טלפונים זרם למשרדי החברה מכל רשתות התקשורת, כשכולם עומדים בתור ומחכים להצטייד במוצר המופלא.

מאז החברה הספיקה לצמוח, להשיק מגוון מוצרים ולהתפתח בצעדי ענק. משרדי החברה ממוקמים בכפר סבא אך עיקר פעילותה בארה"ב, שם היא מעסיקה 70 עובדים. בנוסף, החברה פועלת ב-130 מדינות, בחלקן קיימים משרדים בשיתוף פעולה עם נציגות מקומית. הייצור עצמו נעשה חלקו בישראל, חלקו בסין וחלקו במקומות אחרים.

מזה כמה שנים, החברה רווחית למדי ועל פי הערכות הכניסה עשרות מיליוני דולרים. במקום לנוח על זרי הדפנה וליהנות מפירותיהם, ניהלו שלושת השותפים-מייסדים מגעים עם קרנות בינלאומיות שהובילו לפני שבועיים לאקזיט הגדול. קרן ההשקעות הפרטית פרנסיסקו פרטנרס רכשה את השליטה בחברה תמורת 200 מיליון דולר.

"כבר היינו על המסלול, יש לנו 230 עובדים, אבל אז אמרנו לעצמנו, אנחנו יכולים להמשיך כך, אבל אם רוצים להתפתח, לרכוש חברות אחרות בסכומים גדולים, להיכנס למוצרים חדשים – אנחנו צריכים להתקדם הלאה", מתייחס אוחיון למכירה.

אחרי שביצע מהפכה בעולם המדיה והתקשורת, כעת פניו של היזם החרדי מועדות לעבר המהפכות הבאות, ביניהן העולם הביטחוני והרכבים האוטונומיים. אוחיון מסביר את היכולת לקחת את בסיס המוצר שלהם ולהפוך אותו למוצר עזר להגנה על גבולות, כמו גם להשמשת המערכת עבור שידורי וידאו מרכבים אוטונומיים, מוצר חובה שצפוי להוביל את עולם הרכב בעתיד הלא רחוק.

בכל הקשור לנושאים ביטחוניים, מסרב אוחיון להרחיב, כשלדבריו, גם כיום נעזרים יחידות מיוחדות של צה"ל במערכות הקיימות, לצרכים שלא ניתן לפרט עליהם. "היתרון בכך שהמערכת מאוד קטנה, אתה יכול להכניס אותה לכל מקום בלי שישימו לב, היכולת שלנו היא לשדר וידאו בצורה איכותית ומהירה מכל מקום, והיא יכולה להיות רלוונטית בהרבה תחומים מתפתחים".

===

סיפור הצלחתו הכלכלית מרשים בזכות עצמו, אבל כשהוא מגיע בדמות תורנית של יזם, בן תורה וירא שמים – הסיפור הופך למסקרן בהרבה.

רוני אוחיון נולד באשדוד למשפחה מסורתית-דתית. הוא נשלח לחינוך ממלכתי-דתי-תורני, ובהמשך היה עתודאי באוניברסיטת בן גוריון, שם הוציא תואר ראשון. בכישרון ובחריצות הוא סלל את דרכו: טכניון, תואר שני, דוקטורט, וגם פוסט-דוקטורט שעשה כששהה בצרפת. הוא שימש כמרצה משך עשור באוניברסיטת בר אילן.

עם השנים וככל שהצלחתו נסקה, העלה רוני רף דרמטי בחייו הרוחניים. "זה הגיע מחשיבה והתבוננות שלי, הלכתי גם לסמינרים, בהתחלה הייתי נוסע לשיעורי תורה קבועים ברעננה שהשפיעו רבות", הוא מספר. רעייתו היא בוגרת סמינר 'נתיב בינה' ועם נישואיהם, הושפעו רבות מראש המדרשה, הרב שמואל דוד מרזל זצ"ל שהלך לעולמו באחרונה. בהמשך התחבר לקהילת 'לב לאחים' ברחובות ומשם סלל לעצמו דרך בלימוד התורה.

"ראיתי שאני מאד מתחבר לשני דברים: לימוד גמרא בעיון, ולימוד הלכה. התחום שחיבר בין הדברים היה חושן משפט ודיני ממונות, ושקעתי לתוך זה". תחילה הוא היה ל"אברך" בסופי שבוע, אז היה עוזב הכל ומקדיש עצמו ללימוד בעיון, בהמשך קבע עיתים לתורה, שעתיים תמימות מדי יום, בהן הוא מתנתק מכל עסקיו ומחבר למקור מים חיים.

כיום, רוני אוחיון הוא תלמיד חכם שרבים משחרים לפתחו. הוא הפך לכתובת מרכזית בענייני 'חושן משפט', מצטרף כדיין בהרכבים שונים ומוסר שיעורים קבועים בישיבת 'חכמה ודעת' ברחובות. אוחיון מנהל קשרים תורניים רצופים עם רבנים ודיינים, בהם הגאון רבי אשר וייס והגאון רבי זלמן נחמיה גולדברג.

מכל עיסוקיו, הדבר שמלהיב אותו יותר מכל אלו שני ספריו 'משפטי חיים' בדיני ממונות. הספרים מעוטרים בהסכמותיהם של גדולי הדיינים וזכו להתקבל בבתי המדרשות. בקהילה התורנית ברחובות הוא מוכר פחות מעיסוקיו החומריים ויותר מעיסוקיו התורניים. ילדיו מתחנכים בתלמוד תורה ובבית יעקב המקומיים, לתפארת הוריהם.

למרות זאת, הוא מסרב להתעטף ב'איצטלא דרבנן' ושומר על חזות פשוטה ועממית. פעם אחת זה עלה לו גם באיבוד משרה תורנית. "פנה אליי דיין שרצה לצרף אותי באופן קבוע להרכב שלו, הוא ביקש 'עשה טובה, אתה חייב לבוא עם חליפה וכובע לפחות לבית דין…' אמרתי לא, אני לא רוצה לשים תחפושת, וויתרתי".

מנקודת מבטך בין העולמות, מה דעתך על השתלבות חרדים בהייטק?

"אני באמת חושב שחרדים שרוצים לעבוד בהייטק יכולים להגיע להישגים מאד גבוהים. יש עדיין פער תפיסתי שגורם לכך שחרדים שסיים לימודים קשה להם להתחבר לחברות הייטק, בגלל שלא רוצים אותם. קיים סוג של בורות, אפשר וצריך להשלים את זה בתקשורת, מידע ומודעות. יש עוד כמה דברים שצריכים לשפר, כמו רמת האנגלית, אבל הבעיה היא לא ברמת הלימודים".

"החריצות, כושר הלמידה, והיכולות של האוכלוסייה החרדית עולה עשרות מונים על עובד ממוצע. אצלנו הבנים יושבים ולומדים מבוקר עד ערב, אני מסתכל על הבנות שלי, כמות ההשקעה שלהן בלימודים גבוהה פי כמה ממה שאני למדתי".

גם אברך שמגיע מהכולל, נטול רקע, מסוגל להשתלב בתעשייה?

"לחלוטין כן, בעיקר הטובים בהם, אני לא מדבר על נושרים וכאלה".

עשית כברת דרך משמעותית, הפכת לסיפור הצלחה, גשמית ורוחנית: מהו סוד ההצלחה?

"בקטע הזה מגיע הרבה כבוד להורים שלי, שחינכו אותי תמיד לידע, מצוינות, לחשוב ולהבין, הכל בזכותם".

מה הם הגיבו כששמעו על האקזיט הגדול?

"לא זכיתי שאבא ישמע, אני בן זקונים, הוא כבר לא איתנו. אמא כמובן שמחה אבל אצלה המוטו בחיים הוא 'אין הברכה שרויה אלא בדבר הסמוי מהעין', אז לא תשמע ממנה דברים גדולים, בבחינת 'וראך ושמח בלבו'".

הבוקר שאחרי האקזיט. אתה מגיע לבית כנסת, ומה, אנשים מסתכלים עליך אחרת, 'הנה החבר המיליונר'…?

"יש כאלה ויש כאלה, אנחנו מנסים להצניע, ממשיכים כרגיל, כסף בעיניי הוא לא מטרה, הוא אמצעי לדאוג לרווחת הילדים ולעזור לאחרים".

****

מאחורי ההצלחה: יזם, משקיע וח"כ

מי שהפך לשותף לדרך ולידיד אישי של אוחיון הוא יזהר שי, עד לא מכבר בכיר בתעשיית ההייטק הישראלית וכיום ח"כ מטעם 'כחול לבן'. קרן ההשקעות של שי הייתה הראשונה שהשקיעה בחברת 'לייביו' והוא ליווה את צמיחת החברה מהזווית העסקית אך לא רק.

"רוני והשותפים בנו חברה ששינתה את עולם השידורים, בעבודה חרוצה, חכמה וצנועה", אומר ח"כ יזהר שי ל'קו עיתונות'. "יש משהו מאד יפה שבחור כמו רוני, אותו אני מכיר כחרדי, עושה יחד עם שותפים עבודה נהדרת, בלי שההבדלים מהווים עניין כלשהו, זה מאד יפה".

שי, שפעל רבות לקידום יזמי הייטק חרדיים במסגרת 'קמאטק', מציין את ההירתמות של 'לייביו' למען יזמים חרדיים חדשים, בכך שאירחה אותם בחברה, חלק מהליך למידה ארוך שמעניק כרטיס כניסה טוב יותר למתחילים.

את הקטע האחרון מתלבט יזהר שי אם לשתף, וכשהוא מחליט לדבר – קולו רוטט: "אני יכול לספר על משפחה לילד על הרצף האוטיסטי שפנתה אליי, בבקשה לעזור לו להשתלב במקום עבודה. הרמתי טלפון לחברים בלייביו, לא חלפה דקה של התייעצות והם חזרו אליי ואמרו 'שלח אותו אלינו'. אחרי כמה חודשים שלח לי הצעיר תמונה שלו באירוע של החברה וכתב: 'זה היה היום המאושר ביותר בחיי'".

השארת תגובה