Медведь в чащу – דב בסבך

שתי הצהרות תמוהות סיפק יו"ר ישראל ביתנו ביום ראשון. בראשונה הודיע כי ימליץ לנשיא על יו"ר המפלגה הגדולה ביותר להרכבת הממשלה – בניגוד להצהרות מוקדמות יותר כי לא ימליץ על גנץ בשום אופן

אביגדור ליברמן ישראל ביתנו
אביגדור ליברמן ישראל ביתנו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לפני פחות מחודש, היה איווט ליברמן על גג העולם. הוא הצליח 'לכופף' את המפלגות החרדיות עד למקסימום בסוגיית חוק הגיוס, השיג את תיק הביטחון פלוס סמכויות פלוס תיק נוסף למיני מפלגה בת חמישה מנדטים, יכל לרשום הישג נפלא לבוחריו בסוגיית הפנסיות וגם להוסיף תופינים כמעט כרצונו.

אין שום הגיון במהלך העיקש שנקט, נכון, הפרשנות הרווחת מסבירה שליברמן זיהה הצטמקות ב'בייס' הטבעי של מצביעיו (יוצאי חבר העמים בגילאי הפנסיה), ולכן חשק לבנות לעצמו טיקט חדש – כ'אדמו"ר החילוני'. גירסאות קונספרטיביות יותר טוענות שליברמן קיבל איומים סמויים ממערכת המשפט כי אם לא יפעל להפלת נתניהו – ייפול יחד אתו.

ועדיין, גם אם רצונו בכס האדמו"רות של אוכלי השרצים ומחללי השבת בארצנו, היה על איווט להמתין בנחת. במקום לרוץ נטול הישגים של ממש לבחירות ולספוג בליסטראות על בזבוז 3 מיליארד שקל למשק, יכל להתרווח בנחת שנתיים או שלוש בלשכתו בקריה, לחלק קצבאות למצביעיו, לטפל בתיק הקליטה ואפילו לחסל את הנייה… בתום התקופה, כדרכו משכבר, היה מוצא נושא בסוגיות דת ומדינה להתפטר עליו ומוביל את דגל החילון כל הדרך לבחירות הבאות. על הדרך, סביר להניח שכחול לבן הייתה נשחקת ומתפרקת באופוזיציה וליברמן היה פשוט מתכופף ואוסף את המנדטים הפזורים.

עם זאת ומאחר וליברמן שורד על הסוס כבר שני עשורים, היה מקום להגן על שיקול דעתו ולהניח שהוא נוהג בתבונה פוליטית ויש היגיון מאחורי צעדיו. אלא שהשבוע, לאחר סדרת התבטאויות מוזרות, נראה כי אין מנוס מלהסיק שהאיש פשוט איבד את זה. משהו בחושים הפוליטיים המחודדים אבד לו.

שתי הצהרות תמוהות סיפק יו"ר ישראל ביתנו ביום ראשון. בראשונה הודיע כי ימליץ לנשיא על יו"ר המפלגה הגדולה ביותר להרכבת הממשלה – בניגוד להצהרות מוקדמות יותר כי לא ימליץ על גנץ בשום אופן.

גם חכמה פוליטית אין כאן, ליברמן יודע היטב שרוב מצביעיו הפוטנציאלים 'החילונים' עשויים לבוא משורות כחול לבן. כעת, הדילמה שלהם מתחזקת, שהרי אם ירצו להדיח את נתניהו והמפלגות החרדיות עליהם לדאוג שכחול לבן תהיה המפלגה הגדולה ביותר, ולקוות שליברמן אכן יהיה לשון המאזניים בהמלצה בבית הנשיא.

הצהרה נוספת שסיפק, הודיעה כי יתמוך רק בממשלת אחדות של שתי המפלגות הגדולות שלהשערתו יהוו יחד פחות מ60 מנדטים – והוא עצמו יחבור אליהם.

גם כאן ניכר חוסר קשר למציאות. הליכוד וכחול לבן יחד שוות כרגע 70 מנדטים, גם אם נניח שהן תיחלשנה מעט עדיין סביר להניח שיחדיו יהיה להן רוב. או אז ליברמן יהפוך לגלגל חמישי בקואליציה במקרה הטוב ולמפלגה נידחת באופוזיציה במקרה הרע.

אבל עוד הרבה קודם לכן, יצטרכו בכחול לבן לוותר על ההצהרה המרכזית שלהם שלא ישבו בשום אופן עם נתניהו, לחילופין, על הליכוד להדיח את נתניהו. כמו שזה נראה, שתי האופציות לא מעשיות.

מלבד זאת, גם אם יתרחש הנס ותוקם ממשלת אחדות, מי יבטיח לאיווט כי הוא יהיה השותף המשלים האידיאלי, ושמא יעדיפו בשני הצדדים שותפות עם החרדים? (בהינתן פיתרון לסוגיית יאיר לפיד, כמובן).

אפרופו לפיד, במערכת הפוליטית רוחשת בשבועות האחרונים שמועה לא בלתי מבוססת על מגעים בין ליברמן ללפיד לריצה משותפת.

צריך לזכור שלפיד הפך לנטל על שותפיו בכחול לבן, ששומעים בשלל ערוצים סודיים ושאינם מהמפלגות החרדיות ש"בהחלט יש מה לדבר" על הליכה משותפת אם רק תיפתר סוגיית לפיד. מנגד, מאחר וליברמן צפוי להיאבק על אותם תריסר מנדטים שמונעים משנאת דת ואשר אותם הביא לפיד כנדוניה לשותפות, ספק אם הוא שווה את המחיר.

בסביבתם הקרובה של גנץ, יעלון ובעיקר אשכנזי, כבר מדברים על האפשרות של פירוק השותפות עם יש עתיד. שינוי כזה עשוי להשפיע על המפה הפוליטית כולה. לא מן הנמנע שמפלגה כזו תהווה בית אפשרי גם לנפתלי בנט ואיילת שקד, ולפחות לאחד מהם.

מספר המפתח – 63

מלבד המבחן הגדול של הבחירות הללו – חלוקת הגושים והשפעתו של ליברמן – במפלגות החרדיות חוששים שההישג העצום שנרשם בבחירות האחרונות לא יחזור על עצמו.

כזכור, המנדט השמיני של יהדות התורה הושג על חודו של קול, כפשוטו, ובמפלגה חוששים שיהיה קשה למדי לשחזר את ההישג הנדיר. מבחינה מדוקדקת וניתוח של המספרים עולה כי מספר המפתח הוא 63%.

בבחירות לפני 4 שנים, נרשמו קרוב ל73 אחוזי הצבעה, בבחירות האחרונות ירד אחוז ההצבעה ל68.5%. אך מאחר ומאות אלפי קולות ירדו לטמיון באמצעות בנט, פייגלין ואורלי לוי, היה אחוז הקולות הרלוונטיים לצורכי חלוקת מנדטים – 63%.

באופן טבעי, אמונים על הציווי של 'ועשית ככל אשר יורוך', צפויים המצביעים החרדים להגיע לקלפי שוב במספרים זהים לאלו של לפני שלושה חודשים, פחות או יותר. לפיכך, כל שנותר להן הוא לקוות לאחוז הצבעה נמוך.

והנה מספרי המפתח: באחוז הצבעה (אחרי קיזוז קולות שילכו לפח, אם וכאשר) של 64 ומעלה – צפויות המפלגות החרדיות לאבד מנדט ואפילו חלילה שניים. באחוז הצבעה של 60-63 יישמר ככל הנראה הכוח החרדי על 16 מנדטים, ואם יצנח אחוז ההצבעה מתחת ל60, מה שהגיוני לגמרי לאור העייפות ותחושת הייאוש מהמערכת הפוליטית המורגשת באוויר – אפשר להתחיל לתכנן את המנדט ה-17.

בשולי הדברים, קשה להבין את התנהלות המפלגות החרדיות. נכון לרגע זה, שלושה חודשים לפני בחירות מכריעות ומהותיות, טרם נורתה יריית הפתיחה של הקמפיין ובשתי המפלגות נחים על זרי הדפנה.

טיוח אחרי טיוח

יותר מחודש חלף מאז הכו בריונים במדי משטרה נער מיוחד מ'שיח סוד' בירושלים עד זוב דם, ובמשטרה עדיין לא הפיקו לקחים מהאירוע החמור.

בתחילה שיקרו במשטרה וניסו לשווק סיפורים מצוצים מהאצבע על "חרדים שזרקו אבנים על שוטרים", טיעון שכבר הופרך לאחר שהתפרסמו תיעודים נוספים מזירת האירוע.

על פניו מדובר במקרה פשוט וברור – שוטרת 'התלבשה' על הנער והזעיקה את חבריה שלא היססו לרגע לפני שהפילו אותו לכביש, חבטו בו, אזקו אותו והשליכו אותו לניידת (למרות זעקות הנוכחים שמדובר בנער מחינוך מיוחד).

אין כאן שום מקום לתחקיר מיוחד ומורכב, למריחת זמן ולתירוצים שונים ומשונים, יש מקום רק לדבר אחד ותוצאה אחת – הדחת השוטרים האלימים לצמיתות. שום דבר אחר לא יתקבל בהבנה.

תגובה אחת
  1. הכותרת היא לא ברוסית, אלא בגוגלית. זאת הבעיה שלנו. התועמלנים בשרותו של ליברמן דוברי עיברית , גם אם שפת אמם רוסית, אבל אצלינו איש לא טורח לגייס את דוברי הרוסית (כשפת אמם, ויש מספיק כאלה בינינו. אני רק אחד מהם). ולכן כל מה שיתפרסם בערוצי תקשורת שלנו ינוצל על ידם חיש מהר להסתה נגדינו, ומאידך אנחנו נוטשים את שדה המערכה התיקשורתי הרוסית המקוונת (בכתובה באמת אין מה לעשות)

השארת תגובה