מתחת לכנסייה בסיציליה: התגלה מקווה טהרה מהמאה ה-15

על קיר המקווה נחשפה כתובת בעברית עם השם "אשר חפץ", שהיה ככל הנראה שמו של חבר בקהילה היהודית בעיר, ערב גירוש היהודים בשנת 1492

מקוה בסיציליה, צילום פלביו קפוציו
מקוה בסיציליה, צילום פלביו קפוציו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בכיר בכנסיה הקתולית חשף לאחרונה, מתחת לכנסייה בסיציליה, מקווה טהרה מתקופת ימי הביניים. על התגלית, ששפכה אור על חיי הקהילה היהודית המקומית ערב גירושם בשנת 1492, היתה חקוקה כתובת בעברית.

הכתובת בעברית התגלתה על קיר המקווה שנמצא במרתף כנסיית סן פיליפו אפוסטולו בעיר סירקוזה שבסיציליה.

יש לציין כי באירופה של ימי הביניים, מקוואות טהרה נבנו עמוק מתחת לפני הקרקע, במפלס מי התהום. מתקנים כאלו, המוכרים מכל רחבי היבשת, מורכבים מגרם מדרגות ארוך המוביל אל בריכת טבילה קטנה. הבריכה אשר התגלתה מתחת לכנסיית סן פיליפו ממוקמת 14 מטר מתחת לפני השטח למרגלות גרם מדרגות לולייני ארוך החצוב בסלע הגיר. מי התהום, אשר בעבר שימשו לטבילת נשים נשואות בתום הספירה של ימי "שבעה נקיים" מדי חודש, ממשיכים עד היום לזרום לתוך הבריכה בתחתית גרם המדרגות.

הכתובת התגלתה על ידי מונסיניור סבסטיאנו אמנטה, בכיר בכנסייה הקתולית האזורית, ואת הממצאים חקר ד"ר יונתן אדלר, ארכיאולוג ומרצה בכיר באוניברסיטת אריאל שבשומרון המתמחה בחקר מקוואות טהרה מהעת העתיקה ומימי הביניים. לדבריו, "התגלית הזאת מספקת לנו ראייה משכנעת כי המתקן אשר נמצא מתחת לכנסייה שימש את הקהילה היהודית המקומית כמקווה טהרה בתקופה שקדמה לגירושה בשנת 1492".