"ימין חזק" – שלב ההתפכחות

שר החינוך נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (9)
שר החינוך נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (9)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הימין ממשיך לריב ולהתפצל. השר לשעבר נפתלי בנט, שכבר הודיע על התמודדות מחודשת לכנסת ה-22, תוקף בחריפות יתר את ח"כ מוטי יוגב מראשי הבית היהודי, שהשתלח בו מספר פעמים וקרא למאמצי האיחוד מחדש וניסיון החבירה של בנט לבית היהודי "ככלב השב אל קיאו".

לטעמו של בנט, הבית היהודי סובל מ"תפיסה חלושה" בנוגע להתנהלות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו וב"ציות אוטומטי". "לא אשכח כמה חוסר גיבוי קיבלתי מכם כאשר דרשתי את תיק המשפטים מנתניהו ב-2015 עבור איילת שקד. הזהירו אותי ("אתה קורע את החבל!", "ביבי בחיים לא ייתן לנו את המשפטים! אתה תמנע הקמת ממשלת ימין"). השגנו את זה למרות ההתנהלות הגמדית הזו שלכם. גישה חלושה זו אפשרה גם את הגירוש מגוש קטיף. כאשר לא סופרים אותך, לא סופרים אותך", כתב בנט.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' המועמד לתיק התחבורה בממשלת המעבר הפך לגורם המרגיע והמאחד בימין. "‏ישנם רגעים שצריך לעצור. המטרה של כולנו היא להקים ממשלת ימין. הדרך היחידה להגיע לשם היא שתהיה מפלגה ימנית אחת גדולה מימין לליכוד. יש ויהיו חילוקי דעות לגיטימיים בתוכנו וזה בסדר. זלזול, הכפשות ועלבונות לא יביאו אותנו לשום מקום. ‏בואו נוריד אגו ונמצא את הדרך", כך סמוטריץ'.

ההבדלים בין הימין של בנט לימין של הרב פרץ וסמוטריץ' תהומיים. אצל בנט גיוס בנות לשירות חובה הוא עיקר, בבית היהודי רק שירות לאומי. היחס לרבנות הראשית, לסמכות רבנית ככלל, מעמד רבני צוהר ועוד.

נפתלי בנט שכיוון גבוה (ראשות ממשלה, לא פחות), הבין שכבלי הציונות החרדלי"ת מצרים את צעדיו ומשאירים אותו בראשות מפלגת נישה. בפועל התברר, שבלעדי הגרעין הקשה של הציונות הדתית הממוסדת, המפד"ל של פעם, אחוז החסימה הופך למשימה בלתי עבירה.

לימין יש רוב מוחלט בקרב המצביעים. באם ניקח בחשבון את קולות הימין שאבדו בגלל אחוז החסימה הגבוה, 3.25 אחוז. כ-350.000 מצביעים שהגיעו לקלפי לבחור ימין וקולותיהם אבדו. אליהם ניתן לצרף עוד עשרות אלפי קולות ימין רך, שהצביעו 'רק לא ביבי' ומצאו מסגרת זמנית להצבעתם בכחול-לבן. התוצאה מוכיחה, לימין רוב מוחלט בעם. מאידך, לימין מסורת של התפצלות ואיבוד קולות.

ראש הממשלה נתניהו שהבין את הסכנה, לחץ בכל כוחו להקמת 'איחוד מפלגות הימין', בכדי לשמר את כוח מחנה הימין, צעד שהציל את קולות הבית-היהודי ועוצמה-יהודית שלו היו הולכים בנפרד, היו בסכנת היעלמות מוחשית. בנט-שקד בימין החדש נראו בטוחים ושאננים והימין 'אכל אותה'.

"שמאל מקרבת"

מעבר לבעיה של מחנה ימין מפוצל, המחנה שממול יודע להתלכד ולאחד כוחות. עד היום לא השתמשו בח"כים הערביים לקואליציית שמאל, רק לגוש חוסם. לא ירחק היום וכדי להדיח את הימין-ביבי מהשלטון, הערביים יהיו שותפים לגיטימיים לשלטון. כבר היום נשמעים קולות כאלה. במרכז, מרכז-שמאל, שמאל, הפנימו שקולותיהם לא מספיקים למהפך שלטוני. מאגר הקולות הגדול נמצא באמצע וכמובן באמצעות צירוף הקולות החרדים.

ראשי ומקימי כחול-לבן הבינו את החשבון. המפלגה הוקמה בכדי לקרוץ לקוחות המרכז ואפי' למרכז-ימין. יאיר לפיד ב'יש עתיד', שידר בקדנציה הקודמת ימין-שפוי, במטרה ללקט קולות ימין פוטנציאלים. כולם מבינים שרק כאן נמצאים הקולות למהפך. באם נצרף את ח"כי העבודה (24) לח"כי יש עתיד (11) בכנסת הקודמת, הגענו ל-35 המנדטים של כחול-לבן. בכנסת הנוכחית העבודה הצטמקה ל-6 מנדטים ומרצ ל-4, הווי אומר, 5/6 מנדטים לפחות, כחול-לבן העבירה מגוש הימין לגוש השמאל. חשבון קל ופשוט שעדיין לא הספיק לחילופי שלטון.

בדיעבד טוענים הפרשנים, כי לו גבי אשכנזי היה עומד בראש יצור-הכלאיים וללא רוטציה עם לפיד, ייתכן ו-4-5 מנדטים היו נוספים לגוש הלעומתי, ההיסטוריה הייתה נכתבת אחרת.

החרדים נראים כאילו הם מונחים לבטח בחיק הימין-ליכוד. שותפות בלתי נמנעת וללא תחליף. חלקים מכחול-לבן שהבינו את הבעייתיות באיבוד מראש של תמיכת החכי״ם החרדים כשותפים פוטנציאלים, החלו בהעברת מסרים ואמירות שיינעמו לקהל החרדי. האיחוד הטכני והשותפות הנוכחית עם יאיר לפיד, מסכלים את האופציה שבהחלט יכולה להיות סבירה מראש.

חקיקת חוק הגיוס בכל ניסוח שלא יהיה, יכולה לאפשר לגוש מרכז, מרכז-שמאל קואליציה עם החרדים במגוון קונסטלציות ושיתופים. תקציבים וכסף מעולם לא היו בעיה לשמאל הסוציאליסטי וממשיכיו.

לימין יש את מירב האופציות והסיכויים להקים קואליציות יציבות שהליכוד בבסיסם. איחוד טכני בין הסיעות שמימין לליכוד, גם באם הוא איחוד לצרכי בחירות בלבד, יכול להציל 3/4 מנדטים שנזרקו לפח, ולהבטיח את שלטון הימין בראשות בנימין נתניהו. בנוסף, בכחול-לבן ואפי' בעבודה ישנם גורמים שיותר מישמחו לחבור לקואליצית ליכוד.

הבעיה? האושיה 'בנימין נתניהו'. הסיסמא והקריאה 'רק לא נתניהו' הפכה למנטרה בחוגים מסוימים. נתניהו הפך לפסול אישית.  למפלגות אין שום מניעה אידיאולוגית לשיתו"פ אידיאולוגי מעשי. היחס לבג"ץ, לחקיקת פסקת ההגבלה, ולמערכת אכיפת החוק בכללותה, יהוו משוכה נמוכה ביותר, כשצרותיו האישיות של בנימין נתניהו לא יהיו האישיו והאג'נדה של הלכוד והימין.

בנושאי מדיניות חוץ וביטחון, ההבדלים מינוריים עד לא קיימים. נושאי כלכלה וחברה, הפערים קטנים ומעולם לא היוו בעיה. כולם יסכימו שיש לנהוג יד קשה בגבולות, עם ההתאמות הנדרשות בצוק העיתים וכבר יש נייר עמדה מסוכם מראש.

הסיסמא 2 מדינות ל-2 עמים נשחקה ואיבדה תוחלת ותקווה. תכנית המאה של טראמפ, תכניס את האזור כולו לקדחתנות ואי-עשייה, כשבישראל 'יודעים' שאפשר לסמוך על הערבים, שיבזבזו עוד הזדמנות. כרגע, אין על מה לריב או להתווכח בתוך הבית. השמאל שמיוצג בכנסת ע"י מרצ המדולדלת וע"י המפלגות הערביות, הפך עצמו ללא בר-שיח למפלגות הציוניות. כל זה, כשרוה"מ בנימין נתניהו לא על המפה. היום הזה, בו נתניהו מחוץ למפה הפוליטית, עוד רחוק.

הבעלבתיות שבנימין נתניהו לוקח על מפלגות הימין; ההכתבה והזלזול במנהיגים – לעומת הליטוף והתבטלות למי שלא בכיסו, כגון ההצעות המגוונות לאבי גבאי שבינתיים הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים ומפלגת העבודה – נתניהו הסכים למכור את כל הבסטה, כולל אידיאולוגיות הימין על שלטון החוק, בכדי לנסות להקים קואליציה ללא ליברמן.

הפגיעה האישית שנפגע ח"כ בצלאל סמוטריץ' שחלם בהקיץ על תיק המשפטים, יכולה לעלות לנתניהו ביוקר. סמוטריץ' נשכב על הגדר עבור רוה"מ ועבור חקיקת חוק חסינות אישי, שחלקים בתוככי הליכוד נגדו. בעיתונות הימין התרבו הכותבים נגד 'מדיניות הימין' של נתניהו שהינה מהשפה ולחוץ. כמעט ולא בונים ביהודה ושומרון ולא רק בירושלים המזרחית. מדיניות ההבלגה וההכלה לבלוני נפץ ושריפה בעוטף-עזה, קניית שקט בכסף קאטרי שהינה שיא חדש בציניות ישראלית. התעצמות החיזבאללה בצפון – כותבים בכירים מתנערים מאשליית ימין-חזק בהנהגת בנימין נתניהו. הם גם לא שוכחים להזכיר, את הידיד האמריקאי דונאלד טראמפ ומדיניותו התומכת, ואם לא עכשיו אימתי.

הסיסמא 'רק הימין יכול לפנות יישובים' חוזרת מההיסטוריה הרחוקה. לפחות חלק ממנהיגי הימין חושבים, שניתן לקיים שותפות אמיתית עם גורמי מרכז אחרים ונוספים, לא רק מהליכוד. השיתוף והחיבור יכולים להיות לתועלת חיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון. האמירה המיתולוגית 'נתניהו טוב ליהודים' מתמוססת, בגין ההרגשה שהשלטון עסוק בהתמקדות ובאובססיביות שמסביב מיגון וביצור שלטון דווקא בראשות בנימין נתניהו.

בימין מתחילים להבין ולהפנים שצריך להיערך ליום שאחרי. הוא יגיע,  במוקדם או במאוחר.

השארת תגובה