השמאל מתפורר, הימין מתקוטט

מערכת הבחירות נמצאת רק בראשית וכבר מספקת כותרות אינספור • והשבוע: קרבות מילוליים בין מוטי יוגב לנפתלי בנט, סכנת פיצול במחנה הימין, וביקורת נוקבת על נתניהו דווקא מתוך המחנה שלו

אבי גבאי/ צילום: דוברות הכנסת
אבי גבאי/ צילום: דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעוד הימין לא מסודר על רשימות, השמאל מתפורר ממשיך לנסות לגבש את עצמו. במפלגת העבודה, טל רוסו, ששוריין רק במערכת הבחירות האחרונה, פורש מהחיים הפוליטיים כי אין לו כוח למה שהוא מכנה "קרבות ירושה", כמו כן, יו"ר המפלגה לא יתמודד על הראשות בשנית ואף יפרוש לחלוטין מהחיים הפוליטיים.

מי שכן הכריז לבינתיים על התמודדותו לראשות המפלגה, הם היו"ר לשעבר עמיר פרץ, חה"כ סתיו שפיר וחה"כ איציק שמולי. בנוסף, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שוקל אף הוא התמודדות, כמו גם סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן.

על פי הצעת וועדת החוקה של המפלגה הפריימריז לראשות המפלגה יערכו בקרב כלל חברי המפלגה כבר בתחילת החודש הלועזי הבא – ב-2 ביולי. בתוך כך, ההצעה לביטול הפריימריז לרשימה, כמו גם עריכת הפריימריז בקרב ועידת המפלגה (3,000 במספר) ולא בין כלל מתפקדיה (60,000 במספר) שהייתה אמורה לבוא היום (רביעי) לדיון בפני הועידה נדחתה, בשל החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לערוך משאל טלפוני בקרב כלל המתפקדים  איך יערכו הפריימריז הקרובים.

גם במפלגת מרצ אמורים להתקיים בחירות פנימיות, כאשר כמה שמות כבר עלו כמועמדים, בהם ניצן הורביץ. בשמאל מעריכים שיהיו חיבורים בין העבודה למרצ או לכחול לבן, למרות שכחול לבן מנסה להדביק לעצמה תדמית יותר ימנית, ועל כן צפויים לסרב לאיחוד.

***

בעוד לגוש השמאל אין אפשרות כלל להקים קואליציה על "טהרת השמאל" ללא מפלגות ימניות, מפלגות הימין מרשות לעצמן להיכנס לוויכוחים פנימיים שעלולות לגרור השלכות פוליטיות בגוש. "הירי בנגמ"ש", כך קראו למה שקרה השבוע, קריאות לא לתמוך בנתניהו וריב פומבי בין בנט לבין מוטי יוגב.

הקרבות הפוליטיים בזירת הציונות הדתית הופכים לקרב חסר תקדים בין בנט למוטי יוגב. ביום רביעי תקף חבר הכנסת מוטי יוגב את שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, מי שעמד בראש המפלגה עד לנטישה והקמת מפלגת הימין החדש, בראיון לגלי ישראל.

יוגב טען כי בנט בגד ולא ראוי לקבל בחזרה מי שלא ספר אותם. "הוא לא היה נאמן לציונות הדתית ולאנשיה, הוא הצהיר שהוא לא מחויב למגזר ולרבנים. לא בכל מחיר אתה עושה איחודים עם כל אדם. בעיני ממשלת אחדות לא פחותה מישיבה חזרה עם אלו שבגדו בנו ולקחו את הכסף. האם כלב שב על קיאו? לא".

שר החינוך לשעבר נפתלי בנט בחר לתקוף בחזרה בחריפות את ח"כ מוטי יוגב. בחשבון הפייסבוק שלו כתב בנט: "מוטי, אולי התבלבלת. אינני רוצה לחזור אליך, ואינני מתחרט על המהלך להקמת הימין החדש. למעשה, איני רוצה ממך דבר. כל התבטאות שלך ושל אחרים ("בנט רפורמי", "בנט בגד") רק מזכירה לי מדוע יצאתי לדרכי. לו הייתי רוצה לרוץ איתך הייתי פשוט נשאר בבית היהודי. הלא נבחרתי ליו"ר הבית היהודי ברוב של למעלה מ-80% מהחברים הנפלאים באמת והכי קל היה לי להישאר. עשיתי את המעשה הקשה, הלא נוח".

בנט הוסיף, "עשיתי זאת כי אתה ואחרים בסיעה ומחוצה לה חטפתם את מפלגת הבית היהודי לדרך שרחוקה מכל מה שאני ורבים אחרים, כולל מתוך המפלגה, מאמינים בו. הפכת את הבית היהודי למקום שממש איננו מרגיש כמו בית, והוא רחוק מאד מערכי הציבור הציוני דתי, והציוני חילוני", כך בנט. לריב הזה יש הסבר מאוד ברור: בימי האחרונים ישנו דיבור על כך שבנט יחבור למפלגה מהימין. אחת האופציות – איחוד מפלגות הימין בהנחה וזה יקרה, מוטי יוגב יודחק למקום אחורי ברשימה ולכן הוא רואה לנכון לתקוף את בנט.

בתוך כך, רעיון הריצה המשותפת של 'איחוד הימין' יחד עם 'הימין החדש' ברשימה אחת, לא תופס תאוצה. נפתלי בנט הצהיר במהלך השבוע הקודם, כי "אתמודד רק בימין החדש. אני מאמין בערכי החיבור בין הדתיים לחילונים, ימין אמיתי, יהדות מקרבת. לא פוסלים ריצה בבלוק טכני, אבל הימין החדש היא המפלגה שלי. וגם בבלוק טכני, יש גבולות ערכיים שלא אחצה".

על אף זאת, במפלגה הכחישו דיווח ולפיו הושגו הבנות עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי על ריצה משותפת בבלוק טכני, כאשר במפלגה הודיעו כי יפתחו במו"מ לריצה משותפת רק בעוד כחודש.

לצד ניסיונות החיבור בימין הדתי, בשבוע האחרון החלו נשמעים עיתונאים ומובילי דעת קהל בציונות הדתית להביע ביקורת על ראש הממשלה בשל כשלונו בהקמת הקואליציה, כמו גם המגעים שניהל עם מפלגת העבודה ובשל מצבו המשפטי, כשחלקם הביעו ספקנות לגבי השותפות בהמשך הדרך ולא שללו אף הליכה עם 'כחול לבן', שבין בכיריה "אנשי ימין ואוהבי הארץ לא פחות מנתניהו".

הבולט שבין מבקרי נתניהו היה העיתונאי שמעון ריקלין, שנחשב למקורבו. בתגובה לדיווח על מגעים שניהל נתניהו עם מפלגת העבודה כתב: "אני נלחם כמו אריה במערכת המשפט, כי ברור לי גודל השינוי שהיא צריכה. מצד שני נתניהו הציע ליחימוביץ' את המשפטים, לשמולי רווחה משולב, לגבאי אוצר וכו'. מה עושים במצב הזה, האם האיש גדול מהרעיון?".

דוברו של נתניהו יונתן אוריך הגיב לביקורת וכתב: "מתנצל מראש על כך שאני לא משתתף בפסטיבל 'ימנים נגד נתניהו'. מדובר בסערת טוויטר שמשפיעה על 25-30 קולות, והמשימה שניצבת בפנינו היא לגייס שוב, בעזרת השם, למעלה ממיליון מצביעים. זה לא סערת בכוס תה, זאת נפיחה בבריכה של הרדודים".

השארת תגובה