כישלון לפלסטינים: ערבים בעד 'עסקת המאה'

השלב הראשון בעסקת המאה של טראמפ מתחיל באופן חיובי לישראל, כשעוד ועוד מדינות ערביות מאשרות השתתפות במפגש שיזם נשיא ארה"ב, חרף התנגדות הפלסטינים

ביבי וטראמפ
ביבי וטראמפ

הבית הלבן הודיע כי מצרים, מרוקו וירדן אישרו כי ישתתפו בוועידת בחריין בעוד כשבועיים, שבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. "השתתפות שלוש המדינות בוועידה היא כישלון של הפלסטינים, שהפעילו לחץ נגדי בנסיון לשכנע עוד מדינות ערביות להחרים את הפסגה", צוטט ב'חדשות 13' בכיר בבית הלבן.

השתתפותן של שלוש המדינות בוועידה, שמארגנת ארצות הברית כחלק מיוזמת השלום של הנשיא דונלד טראמפ, חשובה במיוחד לאור העובדה שלקחו בעבר חלק מרכזי במאמצי השלום במזרח התיכון. עם זאת, ההנהגה הפלסטינית הכריזה כי תחרים את הכנס, שנועד לעודד השקעה בשטחה.

ישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית להגיע לאירוע, שאמור להתקיים בעוד כשבועיים, בתאריכים ה-25 וה-26 ליוני. על פי הדיווח, יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר לנתניהו כי ארה"ב ממתינה לקבל אישורים ממדינות רבות שהוזמנו לפסגה, בעיקר מוסלמיות, ורק לאחר שתקבל אותם תועבר לישראל הזמנה רשמית.

מוקדם יותר השבוע אמר עבדאללה מלך ירדן כי, "על ממלכת ירדן לקחת חלק בוועידות ויוזמות בינלאומיות הנוגעות לסוגיה הפלסטינית ובהן זו הצפויה להיערך בבחריין בסוף החודש". בפגישה שערך עם אישי ציבור ירדנים – בהם שרים לשעבר, עיתונאים, וראשי איגודים מקצועיים, אמר המלך הירדני כי הלחץ על מדינתם בעניין עמדתה בסוגיית עסקת המאה ירד, שכן לא צפויה התקדמות משמעותית בחודשים הקרובים.

אתר החדשות הערבי "דאר אלחיאת" דיווח כבר בתחילת השבוע מפי גורם מצרי כי מצרים תשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין בסוף החודש, הגורם סייג את דבריו ואמר כי אין משמעות הדבר שמדינתו מסכימה ל"עסקת המאה" האמריקנית. עוד הוסיף הגורם כי למרות שבכוונת מצרים להיענות להזמנה של ארה"ב, הוא מעריך כי הוועידה תיכשל, זאת מהסיבה שהפלסטינים מחרימים אותה. איחוד האמירויות הערביות הייתה הראשונה שהודיעה על כך שתשלח משלחת לוועידה הבינלאומית, שבה יציג ממשל טראמפ את החלק הכלכלי של תכנית השלום במזרח התיכון. לאחר מכן, גם סעודיה הצטרפה אליה, והודיע שבוועידה ייקח חלק שר הכלכלה והתכנון המקומי, מוחמד בן מזיד אל טווז'ירי.

כזכור, הבית הלבן הודיע לפני כחודש כי החלק הכלכלי של "תוכנית המאה" יושק בסוף חודש יוני. על פי הודעה משותפת של ארצות הברית ובחריין, החלק הכלכלי נועד לעודד השקעות ביהודה ושומרון ובעזה. במסגרת השקת חלק זה של התוכנית, יתקיים אירוע לגיוס ההשקעות שייערך ב-25 וב-26 ביוני, במנמה שבבחריין בהשתפות שרי כלכלה ואנשי עסקים.

זמן קצר לאחר הודעת הבית הלבן הצהירו הפלסטינים כי בכוונתם להחרים את הוועידה. שר הפיתוח החברתי הפלסטיני, אחמד מג'דלאני, אמר כי, "כל פלסטיני שישתתף יחשב כמשתף פעולה עם האמריקנים וישראל". שר ההסברה הפלסטיני וחבר הוועד המרכזי של הפתח, נביל אבו רודינה, התייחס לתוכנית בחוסר אמון ואמר כי היא חסרת תוחלת. "כל עסקה כלכלית ללא נתיב פוליטי, דינה להיכשל".

בתוך כך, בראיון לתקשורת האמריקאית אמר השגריר דיווד פרידמן כי לישראל הזכות לספח שטחים מסוימים, אך לא סביר שאת כל הגדה. הדברים גרמו לתגובות זועמות מצד הפלסטינים וגורמי שמאל בישראל, אך לא נשמעה הכחשה נחרצת על דבריו יוצאי הדופן מטעם הבית הלבן.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "כל עוד פרידמן הוא שגריר ארצות הברית לישראל ולא למדינת ההתנחלויות, עליו לדעת שסיפוח הוא אסון למדינת ישראל. השגריר לא נמצא כאן על מנת לסייע לזרוע ההתנחלויות הקיצונית והמשיחית, שפועלת כדי לסכל כל אפשרות לחיים של שלום וביטחון וללא כיבוש. שלום הוא האינטרס של ישראלים ופלסטינים שחיים כאן, גם אם הממשל האמריקני החליט לשרת את הימין הקיצוני בלבד".

בתנועת "שלום עכשיו" קראו לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להדיח את פרידמן מתפקידו: "השגריר פרידמן הוא סוס טרויאני בשליחות הימין המתנחלי, המחבל באינטרסים של ישראל ובסיכוי לשלום. דבריו הקיצוניים וחסרי האחריות של פרידמן, רגע לפני פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, אינם מותירים מקום לספק – על הנשיא האמריקני, אם בכוונתו לשמש כמתווך הוגן, להורות לפרידמן לארוז את חפציו עוד הערב".

ביום חמישי שעבר השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, האשים בחשבון הטוויטר שלו את הרשות הפלסטינית בקריסתה. הוא טען כי ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה טועה בנוגע למצבה הכלכלי של הרשות. לדבריו, "הרשות הפלסטינית גרמה למצב זה. הגיע הזמן שהרשות תנקוט צעדים ותיקח עליה אחריות לבני עמה ולכלכלה", צייץ גרינבלט. "הרשות הפלסטינית לא יכולה להאשים את ארצות הברית ואת כל השאר במצב אותו היא עצמה גרמה".

בריאיון שפורסם בשבוע שעבר ב"ניו יורק טיימס", הביע שתאייה חשש כי הרשות הפלסטינית עלולה להגיע לפשיטת רגל בחודש הבא או בחודש שלאחריו. "זה הולך להיות קיץ חם, מכל הבחינות. אני מקווה שלא נגיע לכך" אמר שתאייה. "אם הישראלים רוצים שהרשות הפלסטינית תקרוס, שידחפו לקריסתה. אנו לא נפרק את הרשות. אבל הם יכולים להביא לכך. במקרה כזה – אש"ף ינהל את ההצגה".

קל בחוץ – קשה בפנים

למרות שמבחינת ישראל ישנו הישג מסוים בכך שארצות ערב מגיעות לוועידת טראמפ, הרי שפה בארץ נראה שהמאמצים המדיניים אינם נושאים פרי ומתחילת השבוע עלייה דרסטית בשיגורי בלוני התבערה – מה שמוביל בדרך כלל לסבבי לחימה: שמונה שריפות שמקורן בבלוני תבערה ששיגרו מחבלים מרצועת עזה פרצו ביום שלישי בשטחים פתוחים בעוטף עזה, לא דווח על נפגעים אך נגרם נזק. כוחות כיבוי בסיוע יערני הקרן הקיימת לישראל פעלו לכבותן.

השריפות פרצו בשטחי המועצה האזורית אשכול, כולל ביער בארי, וביער שוקדה שבמועצה האזורית שדות נגב. בתגובה הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים על צמצום נוסף של מרחב הדייג לרצועה מעכשיו ועד להחלטה אחרת. "בעקבות המשך השרפות והפרחת בלוני התבערה ברצועת עזה לעבר שטח ישראל, צומצם הערב מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד שישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה", נמסר.

בתחילת השבוע פרצו חמש שריפות באזור העוטף, שהגדולה בהן הייתה בשדה חיטה סמוך לכפר עזה, אשר כילתה יותר ממאה דונמים. אמש בלון תבערה גרם לשריפה במטע אבוקדו בקיבוץ נחל עוז. מאז החלה עונת הקיץ פרצו יותר מ-80 שריפות בעוטף עזה שנגרמו כתוצאה מבלוני תבערה, והתושבים מתוסכלים מהמצב.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי נפגש בשבוע שעבר עם ראשי הרשויות בעוטף עזה ושדרות. "אסור שטרור הבלונים יימשך", אמר הרמטכ"ל בשיחה ורמז על התהליך ההסדרה המדיני שמתקיים מול רצועת עזה, "ההפחתה בכמות הפרחות הבלונים והאירועים האלימים על הגדר איננה מקרית. אנו מעדיפים לתת לזה הזדמנות".

עוד ציין הרמטכ"ל: "הצלחנו לייצר משוואה שתביא להפחתה באירועים גם ברמה המבצעית". בנוסף אליו, השתתף בשיחה גם מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי, ובה הם שוחחו על האתגרים המשותפים ועל המשך חיזוק שיתוף הפעולה ההדוק בין צה"ל לבין ההתיישבות. מודבר בפגישה ראשונה בין הרמטכ"ל לראשי הרשויות בעוטף עזה לאחר שנדחתה במשך שבועיים.

כוכבי גם העביר לראשי העוטף סקירה על המצב ברצועת עזה וכן על ארגוני הטרור הפועלים בה. כמו כן, במפגש דיברו ראשי העוטף על הצורך לחזק את ההתיישבות באזור. "צה"ל הוא המשכנתא שלנו בכל הקשור לביטחון", אמר אחד מהם. "בלי ביטחון יהיה קשה לאזור". הרמטכ"ל הציג בפני ראשי הרשויות בעוטף עזה את תמונת המצב בדרום ותדרך אותם בנוגע לאתגרים הצפויים בהמשך.

השארת תגובה