הקיץ התחיל: 6 פעוטות טבעו למוות

טרגדיה רודפת טרגדיה: כמות הטביעות מזנקת השנה, המקרה הקשה האחרון התרחש בשבוע האחרון • המדינה מקצה משאבים בהסברה מונעת אסון, כולל פנייה ייעודית לציבור החרדי

טביעה בבריכה
טביעה בבריכה

הטלפון צלצל, ההורה נכנס לרגע הביתה על מנת לענות לטלפון והילד ששיחק בחצר הבית באופני פעוטות, נטש אותם ועלה על הסולם הקטן שליד הבריכה הביתית. רק מי שהיה ממש ליד הבריכה, יכול היה לשמוע את צליל המים בהם הילד שקע. כשילד טובע, לא תשמעו אותו זועק לעזרה. הוא פשוט שוקע. 2 דקות מרגע הטביעה מתרחש איבוד הכרה וכעבור 4-6 דקות נגרם נזק מוחי בלתי הפיך.

תינוקות ופעוטות עלולים לטבוע במים בעומק 10 ס"מ בלבד. ראשם של תינוקות כבד ביחס למשקל גופם, ולכן הם עלולים להתהפך לתוך דלי מים, אמבטיה או גיגית. את מרבית מקרי הטביעה ניתן למנוע על ידי השגחה רציפה וצמודה ללא הסחות דעת. ההורה שחזר, ראה את בנו מוטל במים, הוא הוציא אותו במהירות, הזמין את שרותי ההצלה ופה יש לו רק להתפלל לבורא עולם שיציל את בנו ולא ישאיר בו נכות בעקבות הטביעה.

מכת טביעות, היא מכה אגרסיבית ונשכנית שבכל שנה בעונת קיץ גובה את חייהם של בוגרים ועד פעוטים. לפעמים שניה של חוסר תשומת לב, הופכת לטרגדיה מצערת שמתחילה חיים של משפחה מחדש. השבוע זה קרה בכפר יונה, שם פעוט פונה לבית החולים כשמצבו קשה ובשעת כתיבת השורות מצבו אף מחריף לצערנו. מחילת עונת הרחצה – רק לפני חודש – שישה ילדים נפטרו כתוצאה מתביעות רובן בבריכות פרטיות בחצרות בתים.

זה עתה שלושה ילדים מתנדנדים בין חיים למוות ועוד ילד במצב בינוני בסיפורים מאוד זהים על בריכות ילדים.

ואלה אגב, הנתונים הכללים באשר לטביעות בשנה שעברה שהתפרסמו ע"י מד"א: במהלך עונת הרחצה הקודמת העניקו כוחות מד"א טיפול רפואי ל- 257 בני אדם שנמשו מהמים, מהם: 72 שטבעו למוות, 6 פונו במצב אנוש לאחר שנזקקו לפעולות החייאה, 6 מצבם קשה, 19 במצב בינוני ו- 154 פונו במצב קל. 140 ממקרי הטביעה התרחשו בחופי הים התיכון, 9 בחופי ים המלח, 7 בחופי הכנרת, 6 בחופי אילת, 37 בבריכות ציבוריות ו- 24 בבריכות פרטיות, 4 בנהר הירדן, 2 בנחל הירקון, 2 בסחנה, 1 בירדנית ו- 1 בנחל פרת.

בקרוב קמפיין חדש ברחבי הארץ יעלה את המודעות לעניין זה, זאת במסגרת פעילות של חמישה משרדים שונים בהובלת משרד הבריאות לקידום בטיחות ילדים ומתחילת הקיץ הם עסוקים בעשייה רבה בעניין זה ובעניינים נוספים הקשורים לשמירה על חייהם של ילדים: "אמור לצאת לעיתונות השונה קמפיין שיעסוק בעיקר בנושא של תביעות ילדים בבריכות פרטיות ובצימרים שמדגיש את הצורך בהשגחה צמודה על ילדים בסביבת מים. אני מקווה שעוד לפני חופשת הקיץ", מספרת לנו אביטל אפל מנהלת התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים.

"הסלוגן יהיה: 'ליד המים אל תורידו מהם את העיניים'. בנוסף לקמפיין הגדול יש גם פעילות מאוד של כמה משרדים שונים לטובת כמה פרויקטים", מספרת אפל ומוסיפה משהו שיכול לעניין אותנו החרדים: "מתקציב התוכנית הלאומית לבטיחות, משרד החינוך עיבה את שיעורי השחייה במגזר החרדי ובמגזר הבדואי והערבי, לאור העובדה כי אלה חברות שיש בהן פחות שיעורי שחיה ולכן רצו לעודד שחיה דווקא בחברות הללו".

לפני צאת הילדים לחופשות, דאגו מטעם התוכנית לתת לבתי הספר חומרי לימוד שונים על הזהירות הנדרשת לקראת צאת הילדים לחופשות ובין השאר גם בנושא הטביעות. בנושא זה מוסיפה הגברת אפל כי "בדקנו לעומק את תרחישי הטביעות. בדקנו לעומק לפחות 100 מקרים שונים וזיהינו שיש תרחישים רבים אבל זה תלוי בגילאים, בגילאים הצעירים לרוב זה קורה בסביבת הבית – כלומר בריכות ביתיות ולעיתים אף בדברים קטנים יותר כמו גיגית מים וכדומה, זה בגילאים הצעירים ממש בסביבות הגיל שלש. ככל שהולכים לגילאים הגדולים יותר – גילאי 15-17 זה סיכונים שבני נוער לוקחים על עצמם כמו כניסה למי בשעות החשיכה, כניסה ללא מציל או מעורבות של אלכוהול".

כאמור לצערנו השנה מספר הטביעות גדול במיוחד, אבל ביקשנו מאביטל אפל להתייחס לתופעה נוספת בימי הקיץ וזה הילדים הנשכחים ברכבים – שם השנה בחסדי שמים אין ילדים שנפטרו מכך ועל זה היא אומרת כי יש שנים בהם יש יותר אסונות בהקשר הזה ושנים שישנם פחות, אבל חשוב לה להדגיש כי זה שאין אסונות, לא אומר שאין מקרים.

כמי שעוקבת מתוקף תפקידה על הנושאים הללו, היא אומרת שכן יש מקרים של שכחה שלא מגיעים לעיתונות כי מצליחים להציל את הילדים טרם אסון חלילה. עוד היא מוסיפה, שלרוב מקרים כאלה מתרחשים בזמני החופשה – אז אין שגרה וסדר והורים שוכחים את הילדים. זה קורה פועל לכל סוגי האנשים גם לאחראים שבהם, לכן יש להיזהר מאוד בתחום זה כמו באחרים והעניין הזה בדוק מחקרית.

בנוסף, היא אומרת שתאונות הדרכים בקרב ילדים – זה למעשה הגורם לאסונות הגדול ביותר בחופשות הקיץ, לכן יש להזהיר את הילדים כמו כן לדאוג שהם יהיו באחריות בוגרת כל הזמן ולא לעשות הנחות בשום פנים ואופן.

בנושא הבריכות, לא להשאיר אפילו לרגע ילד ללא השגחה או גישה למקור מים, בנושא הרכבים לדאוג לתזכורת ממש חזקה – לדוגמה הודעה לבת או בן הזוג 'הנה הילד הורדתי אותו מהרכב' ובנושא התאונות: עודף ערנות מצד נהגים, הורים צריכים להכניס טוב טוב לראש של הילדים את הסכנות הכרוכות והשגחה בוגרת, כך ממליצה אביטל אפל, מנהלת התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים.

כך תמנעו אסון

המקרים הרבים שהפכו לתופעה ממיתה, הביאו את ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים במרכז הרפואי קפלן, לפנות לציבור ההורים ולהביא לידיעתו שורה של הוראות בטיחות באמצעותנו.

הד"ר בלה מספר כי "בשבועות האחרונים הגיעו לבית החולים ילדים לאחר שטבעו, ביניהם ילדים בוגרים שהיו בבריכה אך לא היו מיומנים בשחייה וגם פעוטה בת שנתיים שהכניסה את הראש לדלי הספונג'ה. ברוב המקרים מדובר בהיסח דעת וחוסר תשומת לב", מדגיש ד"ר בלה, ולכן חשוב להקפיד על הוראות הבטיחות.

לדבריו, "אם הילד שלכם עד גיל 5 או גדול יותר אך אינו יודע לשחות, הוא חייב להיות בהשגחה צמודה. זה אומר שאתם צריכים להיות במרחק נגיעה ממנו ובקשר עין. הדבר נכון גם אם הילד לובש מצופים או נעזר בגלגל. כמו כן, מומלץ לשחות רק במקומות בהם יש נוכחות של מציל, גם בים וגם בבריכה". לדבריו יש לזכור שגם בבית צריך להיזהר.

"לתינוקות ופעוטות יש ראש כבד ביחס לגוף ולכן פעוט שמתכופף מעל מקור מים עלול להתהפך וליפול לתוכו ובגיל הרך הזה הוא לא ידע כיצד לחלץ את עצמו מהמצב. אי לכך, הקפידו לרוקן את המים מכל מיכל, דלי, אמבט, גיגית ובריכה מתנפחת שאינם בשימוש ומנעו גישה לכאלה שלא ניתנים לריקון (כמו בריכה פרטית או בורות מים)".

הד"ר בלה מבקש להזכיר, כי בשנים האחרונות אנו עדים לטביעות רבות בבריכות ביתיות. על כן חובה להשגיח על הילדים בזמן שהם בבריכה הביתית וכדאי להוציא את המים מהבריכה או לדאוג שתהיה מכוסה או מגודרת בזמן שאתם לא נמצאים לידה כי הילדים עשויים להגיע למים בלעדיכם וזה מתכון לאסון.

תגובה אחת
  1. תמנע אסונות. מטביעה ומחנק (בננות ונקניקיות)

השארת תגובה