מסגד בשער הרחמים? "המדינה משקרת לביהמ"ש"

המדינה השיבה לעתירת 'רגבים' שדרשה להורות על סגירתו באופן מיידי של המתחם בשער הרחמים שלדבריה הוואקף מבצע במקום עבודות שיפוץ לצרכי בניית מסגד

מסגד שער הרחמים
מסגד שער הרחמים

בשבועות האחרונים הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי תנועת 'רגבים' שדרשה להורות על סגירתו באופן מיידי של מבנה שער הרחמים שהפלסטינים פלשו אליו בחודשים האחרונים והפכו אות המקום למסגד.

השבוע הגישה המדינה את תשובתה לעתירה והודתה לראשונה באופן חלקי, כי הפלסטינים אכן הסבו את המקום למסגד תפילה בניגוד לנהלים ולסטטוס קוו שנשמר במקום בשנים האחרונות. כזכור, ביהמ"ש כבר הוציא למקום צו סגירה שטרם נאכף.

בתשובתה ציינה המדינה, כי אכן נעשים במקום עבודות אך מדובר ב'משהו מינורי' כאשר סממני תפילה כלל לא הוכנסו למקום.

בתשובתה פרטה המשטרה, כי העבודות שנעשו במקום עד כה כללו, "החלפת רמקול, התקנת מספר גופי תאורה, החלפת ארון חשמל, החלפת שטיחים וכן תיקון מספר סדקים במבנה. העבודות התבצעו שעה שהתקיימו תפילות המוניות במתחם ובהעדר נוכחות משטרתית במקום. ככל הידוע לא הותקנו במקום מאווררי תקרה. משטרת ישראל כמו גם הדרג המדיני עוקבים באופן שוטף אחר כל שינוי שחל במתחם תוך הפעלת מדיניות של אכיפה מושכלת".

עו"ד אבי סגל מתנועת 'רגבים' שהגיש את העתירה מאוכזב מתשובת המשטרה לעתירה ומאשים אותה באי אמירת אמת, "לצערי המדינה פשוט איננה אומרת אמת. אי אפשר לייפות זאת בשום צורה".

"המדינה טוענת ש'נמנעה הכנסת סממני תפילה למקום', אבל המשטרה מתארת במפורט בעמדתה עבודות שאי אפשר לכנותן מינוריות. יש סממני תפילה מובהקים יותר מהתקנת רמקול למואזין ופריסת שטיחים חדשים?! הוואקף איננו משתמש ברמזים, הוא הופך את המקום למסגד, חד וחלק".

לדבריו, "לפי החוק אסור לתקוע אפילו מסמר במבנה עתיק בלי אישור של וועדת השרים", מדגיש סגל. "ואחרי כל הפירוט שנתנה המשטרה, המדינה טוענת באותה נשימה, כי אין מקום לתת צו ביניים לעצירת העבודות. המדינה צועקת שהמלך עירום אבל לא מוכנה להתלבש. זו פשוט שערוריה".

השארת תגובה