עכשיו: קורס מפקחי כשרות ברבנות הראשית

לאחר ההצלחה הגדולה שנרשמה במחזור הקודם של קורס מפקחי הכשרות של הרבנות הראשית יחד עם "חבר המועצות הדתיות" ובחסות אוניברסיטת אריאל בשומרון נפתחו השבוע שני מחזורים נוספים של הקורס המיועד לשיפור וייעול עבודתו של מפקח הכשרות

הראשון לציון בקורס
הראשון לציון בקורס

הקורס הייחודי המיועד למפקחי הכשרות במועצות הדתיות שפיתחה הרבנות הראשית ביוזמת מנכ"ל הרבנות ובהדרכת הרבנים הראשיים לישראל, יחד עם הרב שלמה תנעמי יו"ר "חבר המועצות הדתיות" ובחסות אוניברסיטת אריאל בשומרון, מקיף את כל ההיבטים ההלכתיים של הכשרות, הפיקוח וההשגחה על הכשרות וכן יסודות בניהול צוות. תכנית הקורס כוללת החל מהבסיס ההלכתי כדוגמת לימוד והבחנה בין סוגי דגים שונים וכשרותם, בדיקת ירקות עליים מחרקים, חידושים בתעשיית המזון ושימוש בטכנולוגיות בענף הכשרות, כללי הייבוא וההכרה של הרבנות הראשית בגופי הכשרות מחו"ל, עובר דרך מבנה מערך הכשרות, ההיבט המשפטי של אתיקה וכשרות ועד למתן כלים הנדרשים לתפקידו של מפקח הכשרות כדוגמת ניהול צוות , ניהול משא ומתן, שיפור התקשורת הבין אישית עם בעלי העסקים ומתן כלים להתמודד עם לחץ ושחיקה.

לאחר ההצלחה הרבה שנרשמה במחזור הראשון של הקורס שהסתיים לפני שלושה חודשים, ובהתאם ליעדים שקבענו, נפתחו 2 מחזורי קורס נוספים, בהם משתתפים כ -80 מפקחי כשרות מרחבי הארץ. מתוך שאיפה לתת מענה לרישום הגדול, נפתחו השבוע שני מסלולים בו זמנית, האחד מתקיים בבניין הרבנות הראשית בירושלים והשני בבניין המועצה הדתית בהרצליה. אתמול (ג' (נפתח בבניין הרבנות הראשית המחזור השני של הקורס אותו פתח בדברי ברכה הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א והיום (ד') החל מחזור נוסף במועצה הדתית הרצליה.

הרב הראשי לישראל הראש"ל הרב יצחק יוסף בירך את מפקחי הכשרות ואמר להם "הרבנות הראשית לישראל נותנת לכם את כל הכלים והניסיון הרב שיש בידה כדי שאתם תעשו את מלאכתכם על הצד המקצועי הטוב ביותר, עיני הציבור נשואות אליכם ועל כן מוטלת עליכם החובה ללמוד ולשנן את ההלכות ולהיות בקיאים בכל ענייני הכשרות. בכל מקרה הלכתי שבא לפניכם ואינכם יודעים עליכם להפנות את השאלה לרב העיר או למנהלי אגף הכשרות שינחו אתכם, הכשרות של הרבנות הראשית היא הטובה ביותר ועליכם לדאוג לשמור עליה".

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל הרב משה דגן שפתח את שני המחזורים בדברי ברכה, סקר בפני משתתפי הקורס את פעילותה העניפה של הרבנות הראשית ואת תחומי העשייה המערכתיים עליהם היא מופקדת ואף את חשיבותה הרבה של היוזמה להקמת קורסי ההשתלמות למפקחים. מנכ"ל הרבנות הדגיש את חשיבות ההשתלמות בה מועברים הרצאות וסדנאות בתחומי הניהול ובסוגיות הלכתיות הקשורות לתחומי אחריותם במערך הכשרות הממלכתית, את הערך המוסף בהשתלמות זו, שבאמצעותה, בנוסף לכלים המקצועיים הרבים אותם רוכשים משתתפי הקורס, מתחזק הקשר השוטף בין מפקחי הכשרות ובינם לבין הרבנות הראשית. הציפייה ממשתתפי הקורס להשתמש בידע הרב הנרכש בקורס ואף להעבירו הלאה למשגיחי הכשרות ובכך לשפר ולייעל את המערכת הכשרותית כ"א בתחומו. "הקורסים הללו הם חלק מהראיה הכוללת של שיפור מערך הכשרות והם נועדו למקצע את כל מפקחי הכשרות בכל הרשויות המקומיות לבצע את עבודתם באופן מיטבי יותר."

הרב שלמה תנעמי ראש המועצה הדתית בגדרה ויו"ר "חבר המועצות הדתיות" ציין בפני המפקחים כי זהו הקורס השלישי הנפתח בשיתוף פעולה עם הרבנות שמטרתו היא לתת כלים לעבודתם של המפקחים המהווים הזרוע החשובה והמחברת בין המועצה הדתית לבין משגיחי הכשרות והודה למנכ"ל הרבנות על שיתוף הפעולה לחיזוק מערך הכשרות.

השארת תגובה