העירייה תובעת מהמדינה – 104 מיליוני שקלים

לאחר שנים ארוכות בהן התעלמו במשרד הביטחון מתשלום ארנונה עבור נכסים הנמצאים בשטח ירושלים, החליטה העירייה לגשת לבית המשפט

ראש עיריית ירושלים משה ליאון נואם
ראש עיריית ירושלים משה ליאון נואם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עיריית ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר תביעה על סך 104.3 מיליון שקלים כנגד המדינה, בגין מתקנים ביטחוניים שונים של משרד הביטחון הנמצאים בשטחה המונציפאלי, אשר לא הועברו בעבורם תשלום הארנונה לעירייה במשך שנים.

בכתב התביעה המתפרס על פני כ-200 עמודים, טוענים עורכי הדין גדי רוקח, שמואל לנקרי וסיגל מאיו כהן – אשר התביעה הוגשה באמצעותם – כי במשך שנים משרד הביטחון לא העביר את תשלומי הארנונה על נכסים הפרוסים בשטח כולל של כ-205,000 מ"ר אשר התשלום השנתי בגינם הוא מעל ל-11 מיליון שקלים. לטענת העירייה, המדינה אף התעלמה מהחובות שהצטברו, כאשר תביעה זו הוגשה לאחר מספר התראות שנשלחו מצד עיריית ירושלים.

במרכז התביעה ניצב מפקדת פיקוד מרכזי – מצודת נחמיה שבשכונת נווה יעקב, עליה דורשת העירייה תשלום של 52.7 מיליון שקל, כאשר דרישת סכום זה היא מאחר ומשרד הביטחון שילם לה ארנונה של 57 מיליון שקל לשנים 2009-2002, אך לא העביר נתונים מלאים ועדכניים מאז שנת 2010 על השטח הבנוי בו לצורך מדידת תשלום הארנונה.

בכתב התביעה נטען כי "משרד הביטחון אינו מאפשר לרשויות המקומיות לבצע מדידות בנכסיו והוא גם נמנע מלמסור דיווחים שוטפים בזמן אמת על קיומם של נכסים, על תוספת שטחים בנכסיו, לרבות תוספת מבנים, תוך שהוא מנצל את העובדה שהינו נדרש להיתרי בנייה". נציין, כי בניגוד לרשויות מקומיות אחרות, בירושלים מוסדות המדינה השונים ובהם משרד הביטחון מחויבים בתשלום ארנונה מלא, בשל ריבוי נכסי המדינה בשטחה.

המתקנים הנוספים שבגינם הוגשה התביעה הם, לטענת העירייה, בניית המרפאה בבסיס עופרית שבהר הצופים, אשר משרד הביטחון לא הודיע על סיום בנייתה, ואשר שטחה 1,800 מ"ר ותשלום הארנונה בגינה הוא 6 מיליון שקלים; בנוסף, העירייה דורשת סכום של 37 מיליון שקלים עבור 5 מחסומים הפועלים בשטחה המוניציפאלי – חיזמה, רחל אחר, צומת גילה שועפט ומעבר קלנדיה; לקינוח דורשת העירייה תשלום של 1.2 מיליון שקלים עבור מחסום ג'בל מוכבר, שלטענת העירייה כלל לא הודיעו לה על קיומו.

תביעה זו, עליה המדינה עדיין לא הגישה כתב הגנה, מגיעה לאחר הסכם פשרה של המדינה מול הפטריארכיה היוונית אורתודוקסית – בתביעה דומה. בשבועות האחרונים  נקבע בהסכם הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין מבית המשפט המחוזי, כי המדינה תשלם להם פיצוי בסך 4,100,000 שקלים, בגין שימוש בקרקע עליה נמצא מעבר רחל, המחבר בין ירושלים לבית לחם הסמוכה, כאשר לטענת הפטריארכיה, שהקרקע שייכת לה, שטח זה, המסתכם בכ-21 דונם, מוחזק בידי משרד הביטחון במשך כעשור ללא אישורם.

השארת תגובה