המלצה מפתיעה לחולי סוכרת

הנחיות חדשות: חולי סוכרת- קחו שתי תרופות במקביל

משרד הבריאות
משרד הבריאות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התרופות עשויות להפחית סיכון ללקות בשבץ ובמחלות לב וכליות. ההנחיות מבוססות בין היתר על מחקר בינלאומי שהוביל פרופ' איתמר רז ושפורסם השבוע. יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת: "משנה את הגישה לטיפול".

אלו ההנחיות החדשות לטיפול בסוכרת סוג 2 בישראל: ההמלצה לכל החולים החדשים תהיה ליטול שילוב של שתי תרופות במקום תרופה אחת, להורדה יעילה יותר של רמות הסוכר ולהגנה מפני התקפי לב, אי־ספיקת לב, שבץ מוחי ומחלות כליה.

ההנחיות החדשות, שחוברו על ידי המועצה הלאומית לסוכרת, הוצגו על ידי יו"ר המועצה פרופ' איתמר רז בפני אלפי מומחים, בכנס איגוד הסוכרת האמריקני (ADA) שנערך בסן פרנסיסקו.

לפי ההמלצות, לתרופה מטפורמין (או גלוקופאז', כדור ותיק ובטוח להורדת רמת הסוכר בדם, וכן הטיפול הראשון שניתן למאובחנים עם סוכרת סוג 2) – תתווסף תרופה להורדת רמות הסוכר בדם ולהגנה על הלב, הכליות או שניהם.

התרופה הנוספת תלויה בסוג הסיכון שאליו משתייך כל חולה בסוכרת. חולים בסיכון גבוה לפגיעה בכליות, פרפור פרוזדורים ואי־ספיקת לב יקבלו תרופה ממשפחת מעכבי SGLT2, המורידות את רמות הסוכר בגוף על ידי הפרשתו בשתן. לעומת זאת, חולים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם, יקבלו תוספת של GLP1, אשר מעודדת הפרשת אינסולין מהלבלב. ההנחיות מיועדות לכלל המטופלים, גם כאלו שאין להם גורמי סיכון נוספים.

כך מפרסמת היום כתבת הבריאות של 'ישראל היום'- מיטל יסעור בית אור.

השארת תגובה