פינת השו"ת

כאשר רוקנתי את השקית ושקלתי את תכולתה ראיתי שהתכולה שוקלת רק 120 גר', האם מדובר בתואנה לתביעה ייצוגית?

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: קיבלתי לשימוש תיבת דואר מחברת תקשורת מסוימת. הם נתנו לי שם משתמש וסיסמה. התחלתי להשתמש בה ועם הזמן אני מתחיל לראות שאני רשום לכל מיני דברים שמגיעים לתיבת דואר שלי בצורה תקופתית. היו אלה פרסומות של קידום מכירות או להבדיל דברי תורה מכתבי עת מקוונים שונים. לפעמים קיבלתי מכתבים מאנשים פרטיים שהיו מיועדים לאדם מסוים.

מתוך כל זה הסקתי שתיבת הדואר הזאת הייתה שייכת או עדיין שייכת למישהו. הצלחתי לברר מה השם שלו ומה שם המשפחה שלו, ואף איתרתי אותו ברשת. מתברר שהאיש הוא רב והשמות הפרטיים שלנו זהים. יצוין כי הגיעו לתיבת הדואר האלקטרוני זימונים לכינוסי רבנים, דברי דואר מבתי חב"ד ועוד. עדיין לא פניתי אליו.

שאלתי: האם אני או האדם שתיבת הדואר שייכת לו או הייתה שייכת לו בעבר, או שנינו ביחד, יכולים לתבוע את חברת התקשורת הזאת על הפרת פרטיות או על משהו אחר?

תשובה: נראה שבמקרה שתיארת לא מתעוררת עילת תביעה לאף אחד מביניכם. אם המשתמש הקודם מסר את כתובת הדואר האלקטרוני היה עליו לעדכן את מי ששולח לו מיילים בכתובתו החדשה ואילו לך קיימת אפשרות לחסום דואר שאינך מעוניין בו.

לא ציינת את שם חברת התקשורת בפנייתך אך יש להניח שעניין זה מוסדר בתקנון חברת התקשורת, כאשר יש להניח שבדומה לתא דואר בעולם הלא דיגיטלי ההסכם הוא רק בדבר השאלת התא דואר ואין מדובר בבעלות של המשתמש על תיבת הדואר.

שאלה: על חטיף של חברה גדולה ומוכרת בישראל רשום שתכולת השקית מכילה 200 גר', אבל כאשר רוקנתי את השקית ושקלתי את תכולתה ראיתי שהתכולה שוקלת רק 120 גר'. בדקתי את המשקל עם כמה שקיות. האם מותר לחברה שמייצרת את החטיפים האלו לרשום פרטים שגויים על השקית?

תשובה: אסור ליצרן לרשום פרטים מטעים על התווית של השקית ועל השקית באופן כללי ונראה שמודבר בפרסום שעלול להטעות את הצרכן.

בנסיבות שתיארת יש מקום לבחון גם תביעה ייצוגית שכן בדיוק כמוך יש ככל הנראה צרכנים רבים שרכשו את השקית בגלל הנתונים שנכתבו עליה ובעצם קיבלו פחות מוצר מזה שהובטח להם.

כאשר צרכן מגיש תביעה ייצוגית והיא מתקבלת, התוצאה היא שכל הצרכנים מקבלים פיצוי על הנזק שנגרם להם ואילו הצרכן אשר הרים את הכפפה והגיש את התביעה יכול לקבל תגמול של כ-15% מכלל הנזק שנגרם לכלל הציבור בעוולה שהוא הביא לשולחנו של בית המשפט. שים לב שבכדי להגיש תביעה ייצוגית אין צורך בהסכמת כלל הצרכנים או אפילו בידיעתם, וכל שצריך הוא ראיות טובות, עילה טובה ועורך דין שמבין בתביעות ייצוגיות.

שאלה: הוצעה לי עסקה מסוימת מול חברה בע"מ, כיצד אוכל להבטיח את עצמי שהחברה תעמוד בהתחייבותה אם אין בהתחייבות החברה כדי לחייב את בעלי המניות בחברה?

תשובה: כאשר מתקשרים בעסקה מול חברה בע"מ ניתן לדרוש ערבות אישית של בעלי המניות ולחייבם בצורה זו בכל החיובים של החברה לפי ההסכם. ניתן כמובן גם לדרוש בטוחות נוספות בהתקשרות עם חברה, אך יש לשים לב שככל ולא קיבלנו ערבות אישית של בעלי המניות אזי כל התחייבויות החברה הינן התחייבויות של החברה בלבד ולא של האנשים עצמם שמנהלים את החברה בפועל.

ניתן לשלוח שאלות למדור בפקס 0777060059 ובמייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה