גוטניק: נתניהו כבר לא 'טוב ליהודים'

הם עמדו מאחורי קמפיין 'נתניהו טוב ליהודים' והפכו את ביבי הצעיר ליקיר החרדים. כעת, ראשי חב"ד מחשבים מסלול מחדש

אהרונוב ונתניהו
אהרונוב ונתניהו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נתניהו טוב ליהודים, עדיין?

הקולות שנשמעו השבוע בתוך מחנה הימין נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נעצרים לעת עתה במפלגות החרדיות שנציגיהן בכנסת מקפידים לא להשמיע מילת ביקורת נגד בן בריתם הפוליטי.

הברית בין נתניהו לבין החרדים שכיום נראית איתנה מכל דבר ומובנת מאליה, לא קרתה מעצמה. בתחילת דרכו נעזר הפוליטיקאי הצעיר נתניהו באישים מרכזיים בתוך הציבור החרדי, על מנת לפלס נתיבות ללב הבוחרים.

בבחירות לכנסת ה-14, הצביעו אזרחי ישראל לראשונה בשני פתקים ואלו היו גם הבחירות בהן הפך בנימין נתניהו לראש ממשלה, לאחר שהביס את מועמד מחנה השמאל שמעון פרס.

בחזית התמיכה החרדית בנתניהו היו אנשי חב"ד, שניסחו את הסלוגן הבלתי נשכח "נתניהו טוב ליהודים".

הצלחתו של נתניהו מיוחסת בין היתר ל"אבי הקשר" של ביבי והחרדים, הלא הוא ראש מפעל השליחות של חב"ד הרב יוסף יצחק אהרונוב.

לאור ההתפתחויות, ביקשנו את התייחסותו של אהרונוב לנתניהו, בניסיון להבין האם חלו שינויים בתמיכה המסורתית. "כמו שהיה מאז ומעולם, חב"ד לא מתערבת בפוליטיקה השיקול היחיד שעומד לנגד ענינו הוא ביטחון העם היושב בארצינו הקדושה, וכפי שאמר הרבי חזור והבהר, כל דיבור (ולא רק מעשים) בנוגע למסירת שטחים משטחי ארץ הקודש הינם ח"ו פיקוח נפש לעם ישראל", פותח אהרונוב בהסתייגות.

הרב אהרונוב, שכאמור מזוהה יותר מכל עם ברית נתניהו-חרדים, נשמע כעת פחות נלהב מראש הממשלה ומבהיר כי מבחינתו, הזהות האישית של נציג 'הליכוד' לא משחקת כלל תפקיד בתמיכה.

"הזהות האישית של המועמד לא רלוונטית בכלל", מפתיע הרב אהרונוב. "המדד היחיד הוא האם המועמד לראשות הממשלה, והקואליציה שתקום תלך בקו תקיף זה, וגם לאחר מכן כלקח מניסיון העבר, עלינו לעמוד על המשמר ולהיות עימו בקשר מתמיד שלא יכנע ללחצים מבית ומחוץ".

דמות חב"דית נוספת ובכירה במערך התמיכה ההיסטורית בנתניהו, הוא איל ההון האוסטרלי ו"שליח הרבי לענייני ארץ ישראל", יוסף יצחק גוטניק. בבחירות 96 הוא מימן ביד נדיבה את קמפיין 'נתניהו טוב ליהודים', וסיפק תמיכה מאחורי הקלעים לנתניהו בזכות קשריו ויכולותיו הכספיות.

בשיחה מאוסטרליה, משתף גוטניק בפני 'קו עיתונות' את חששותיו ולבטיו לקראת הבחירות הקרבות. הוא חוזר על תמיכתו הוותיקה בראש הממשלה בנימין נתניהו אך מסרב לצאת על כך בהצהרה פומבית ונחרצת לפני סגירת הרשימות.

יחד עם זאת, גוטניק מביע אכזבה קשה מנתניהו על כך שפיטר את איילת שקד מתפקיד שרת המשפטים. "אני תומך מאד בשקד, היא גם חילונית וגם מאוד מכבדת ותומכת בשלמות הארץ, זה חשוב לי מאד".

איל ההון האוסטרלי לא חוסך ביקורת מנתניהו, על המהלך הפוליטי האחרון שביצע: "נתניהו עשה טעות קשה שפיטר את איילת שקד מתפקיד שרת המשפטים", אומר גוטניק.

השארת תגובה