חשיפה: 'תכנית המגירה' של כחול לבן

במפלגת 'כחול לבן' מגבשים תכנית מרחיקת לכת שעשויה להתפרסם לפני הבחירות, במטרה להבקיע את חומת ההתנגדות החרדית ומתוך רצון להוכיח לבוחרים החילוניים כי הם עדיין אלטרנטיבה שלטונית

ישיבת סיעת ש"ס
ישיבת סיעת ש"ס
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הבחירות החוזרות תפסו את מפלגת 'כחול לבן' לא מוכנה. בזמן שמרבית ח"כיה לומדים את נבכי מסדרונות הכנסת לראשונה ובכיריה עוסקים בהפקת לקחים מתוצאות הבחירות, נחתה עליהם ממרום הזדמנות שניה בבחירות שתתקיימנה בעוד כשלשה חודשים.

בצד הניסיונות לגבש אסטרטגיית בחירות מנצחת, בצמרת 'כחול לבן' חלחלה ההבנה בבעיה המרכזית שמרחיקה מהם את הסיכוי להפוך למפלגת שלטון: המפלגות החרדיות שמצהירות חזור והצהר כי לעולם לא ישבו בממשלה עם יו"ר 'יש עתיד' והמספר 2 במפלגה, יאיר לפיד. הדברים מקבלים ביטוי לא רק בדיונים פנימיים אלא מבוטאים בראיונות פומביים תחת דיון ציבורי נרחב.

בניסיון להבקיע את חומת ההתנגדות החרדית, ב'כחול לבן' מגבשים תכנית מרחיקת לכת, שעשויה בסיטואציה מסוימת לשנות את תמונת המצב הפוליטית.

על 'תכנית המגירה' עמלים בימים אלו בכירי המפלגה והיא נדונה בכובד ראש בדרגים הבכירים ביותר. מטבע הדברים, את פרטי התכנית מובילים בעיקר הצד המתון יותר במפלגה המשותפת, הלא הם אנשי 'חוסן לישראל' של בני גנץ. הח"כית החרדית עומר ינקלביץ' נמצאת אף היא בסוד העניינים ומצד 'יש עתיד' בולט ח"כ מאיר כהן כמי שדוחף להשקת התכנית באופן פומבי.

על פי התכנית שנחשפת לראשונה ב'קו עיתונות', סיעת 'כחול לבן' תצא בהצהרה חד צדדית המעניקה למפלגות החרדיות את כל מה שהמפלגה תהיה מוכנה להעניק להן לאחר הבחירות בעת מו"מ קואליציוני, כלומר, כמעט הכל.

ה'חבילה' שתגיש 'כחול לבן' לחרדים תכלול הסכמה מוחלטת מראש לחוקק את חוק הגיוס, בדיוק מהנקודה האחרונה אליה הגיעו המפלגות החרדיות במו"מ מול ליברמן, מתווה מרוכך שגם אליו התנגד יו"ר 'ישראל ביתנו'.

בנוסף, ההצהרה החד צדדית עשויה לכלול אמירה דרמטית, לפיה במידה ו'כחול לבן' תקבל לידיה את הזכות להרכבת ממשלה, לא יינקטו כל שינויים בנושא הסטטוס קוו מהמצב שהיה בממשלה היוצאת, מבלי שיהיו מוסכמים על כל הצדדים.

לא פחות מהרצון לפתוח ערוץ פוליטי מול המפלגות החרדיות, הרי שהמהלך המתגלגל ב'כחול לבן' נועד גם לאוזני המצביעים החילונים. על פי גורם רשמי במפלגה, האתגר הגדול שמלווה אותה הוא חוסר האמון של המצביעים החילונים, שכבר לא רואים בה אלטרנטיבה שלטונית. "הן מבחינה פוליטית, והן מבחינה ערכית וציבורית, יהיה נכון לנו להציג בפני כולם עוד לפני הבחירות את החבילה השלמה ולהעניק לבוחרים את הזכות להחליט", דבריו.

נכון לכעת, החרם החרדי על יאיר לפיד עדיין נראה מכשול בלתי עביר, שיקשה על כל שיתוף פעולה עתידי בין 'כחול לבן' לבין נתניהו. ואם לא די בזה, לפיד ואנשיו ממשיכים לנקוט בקו אנטי-חרדי מובהק.

לצד זאת ולמרות שהנציגים החרדים מכחישים בתוקף, בחדרי חדרים מביעים במפלגות החרדיות דאגה מהיחלשות נתניהו, חלקם מעלים את הצורך לשמור על כל האופציות פתוחות.

קשה להעריך האם הצד המתון בפדרציית 'כחול לבן' יצליח לגבור והאם הדברים יתקבלו על נציגי הציבור החרדי, אך התכנית שנחשפת בשורות אלו עשויה לקרב את הצדדים, לפחות בסיטואציה בה נתניהו לא יצליח להרכיב את הממשלה הבאה.

השארת תגובה