סקר קו עיתונות: 54% יצביעו ליהדות התורה

אחרי הכישלון של ראש הממשלה נתניהו בהרכבת הממשלה וההליכה לבחירות נוספות, בדק 'קו עיתונות' מה חושבים המצביעים החרדים על ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות, למי הם יצביעו בבחירות הקרובות ואיך היו רוצים לראות את הממשלה הבאה

נתניהו, צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו, צילום: קובי גדעון, לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

במשאל טלפוני מקיף שנערך ע"י חברת 'דייקלום', השיבו 602 איש לשאלות 'קו עיתונות', המהווים מדגם מייצג של כל הקהילות המרכיבות את המגזר החרדי: ליטאים, חסידים, ספרדים, אברכי כולל ועובדים.

בשאלה הראשונה, התבקשו הנשאלים לענות על הכישלון של מי שקיבל את המנדט מנשיא המדינה להרכיב את הממשלה, בנימין נתניהו, אשר נכשל במשימה – ובעקבות הביקורת הרבה שזכה לו בימים האחרונים מגורמים רבים בימין, האם הפך בנימין נתניהו לנטל על גוש הימין.

60.3% מהחרדים סבורים כי למרות הכישלון שלו בהרכבת הממשלה, בנימין נתניהו לא הפך לנטל על גוש הימין, שהמפלגות החרדיות חלק ממנו. לעומת זאת, 14.5% דווקא כן סבורים כי נתניהו הפך לנטל על גוש הימין ואילו 23.9% השיבו כי הם אינם יודעים.

בשאלה השנייה, בדק 'קו עיתונות' מי לדעת המצביעים החרדים, התחזק מהכישלון בהרכבת הממשלה וההליכה הנוספת לבחירות, וכאן הפער בין התשובות מצטמצם:

34.2% סבורים כי מי שהתחזק מההליכה לבחירות הוא דווקא גוש הימין, 29.4% סבורים כי המפלגות החרדיות התחזקו מהמהלך, 22.2% סבורים כי מפלגת הליכוד התחזקה מכך, ואילו 6.9% השיבו כי דווקא מפלגת כחול לבן היא זאת שהתחזקה, ורק 5.7% סבורים כי אביגדור ליברמן, האיש שסירובו להיכנס לממשלה על רקע חוק הגיוס הוביל לפיזור הכנסת, התחזק מההליכה לבחירות.

שאלנו גם אם הבחירות היו מתקיימות היום, לאיזו מפלגה תצביעו וכאן התשובות מפתיעות. המפלגה החרדית הגדולה יהדות התורה שומרת על יציבות ואף עולה קצת עם 54.6% שהשיבו כי יצביעו לה. לעומת זאת, ש"ס נחלשת בסקרים עם רק 28.1% שהשיבו כי יצביעו לה.

המפלגות שאינן חרדיות, מצליחות למשוך מתוכם אחוזים לא מעטים של מצביעים חרדים, כך לפחות מהנתונים שעולים בסקר. 7.8% מהמצביעים החרדים אמרו כי יצביעו לליכוד, 2.6% לאיחוד מפלגות הימין, 2% לימין החדש, 1.2% לזהות ורק 0.8% מהמצביעים החרדים אמרו כי יצביעו למפלגת העבודה.

הנתון המפתיע ביותר בשאלה למי מתכוונים המצביעים להצביע בבחירות הקרובות הוא מפלגת 'כחול לבן' של בני גנץ. 2.2% מהמצביעים החרדים אמרו כי בבחירות הקרובות יצביעו לה. נראה שדפוס ההצבעה של המצביעים החרדים אשר אינם מצביעים למפלגות החרדיות אבל מצביעים למפלגות גוש הימין, מתחיל להשתנות קצת.

בנוסף, שאלנו את המצביעים החרדים, איך היו רוצים לראות את הרכב הממשלה הבאה. 67.6% השיבו כי הם מעדיפים ממשלת ימין צרה עם המפלגות החרדיות, לעומת 24.8% שמעדיפים ממשלת אחדות של הליכוד עם כחול לבן יחד עם המפלגות החרדיות ורק 4.5% השיבו כי הם רוצים ממשלת מרכז-שמאל עם המפלגות החרדיות.

השארת תגובה