שימוע, שרים זמניים ופריימריז חדשים

ראש הממשלה נעתר להגיע לשימוע מיד אחרי הבחירות, אבי גבאי לא יתמודד על ראשות 'העבודה', שרי 'הליכוד' ממתינים לשדרוגים, ו'איחוד מפלגות הימין' בדרך לפיוס עם נתניהו – סיכום שבוע במערכת הפוליטית

נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (1)
נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (1)

ימים קשים עוברים על ראש הממשלה בנימין נתניהו. בזמן שהוא עסוק בבחירות לכנסת ה-22, על מנת להבטיח את ניצחון מפלגתו וגוש הימין בכלל, ללא ליברמן – הוא נאלץ להתמודד עם השימוע בתיקים המשפטיים בהם הוא נחקר, יחד עם מינוי שרים בממשלת המעבר, וכעת, גם ביקורת קשה שנשמעת מהחלק הימני של המפה, בעיקר מקרב הציונות הדתית.

כאב הראש שהעסיק את נתניהו לא מעט, יהיו שיאמרו בעיקר את בני משפחתו, היה נושא שילובה של שרת המפשטים לשעבר, איילת שקד, ברשימת הליכוד לכנסת ה-22. הדיבורים על צירופה למפלגת השלטון, החלו מיד לאחר הכישלון שנחלה יחד עם שותפה הפוליטי נפתלי בנט במפלגה 'הימין החדש' אותה הקימו קודם הבחירות האחרונות, שכזכור לא עברה את אחוז החסימה.

במפלגת הליכוד היו מי שתמכו במהלך זה וראו בשקד כשותפה טבעית, המוערכת אף בקרב מצביעי הליכוד, כשמנגד היו חברים, בעיקר שרים שחששו למקומם, שהעדיפו לראות את שקד מתמודדת במסגרת אחרת. "לא סתם עבדנו בפריימריז קשה ובמשך שנים דילגנו בין אירועים כדי שעכשיו יבואו ויעקפו אותנו בסיבוב", אמרו חלק משרדי הליכוד לנתניהו בשיחות סגורות, כך על פי דיווח ב'חדשות 13'.

כעת, לאחר שדרכה לליכוד נחסמה, לפתחה של איילת שקד ניצבים שתי אפשרויות, האחת לרוץ במסגרת 'הימין החדש' יחד עם שותפה הוותיק נפתלי בנט, כשבמקרה כזה ככל הנראה תשובץ במקום הראשון, מאחר ונתפסת כיותר אהודה בציבור.

אפשרות שנייה ופחות רלוונטית היא הצטרפות למסגרות אחרות, כמו ישראל ביתנו, 'זהות' של פייגלין וכדו'. אפשרות נוספת שעלתה היא הצבתה של שקד בראשות רשימת 'איחוד מפלגות הימין' שהיה לביתה עד לא מכבר, רעיון שכמעט ונדחה על הסף בחוגי הבית היהודי שמרגישים נבגדים מאז פרישתה מהמפלגה.

על אף זאת, נראה כי סירוב זה מגיע דווקא מקרב נציגי המפלגה שחוששים למקומם ולכבודם, אך בסקרים שנערכו בקרב קהל המצביעים של הציונות הדתית, בעיתוני 'מקור ראשון' ו'בשבע' עולה כי שקד זוכה לאהדה ואמון רב. בשאלת מי המתאים ביותר לעמוד בראשות מפלגה דתית מקבלת איילת שקד את המקום הראשון, בפער ניכר על שותפה נפתלי בנט. אחריו, בפער לא גדול, נמצאים פרץ וסמוטריץ'.

גזרת סמוטריץ'-פרץ

אפרופו 'איחוד מפלגות הימין' ובנט שקד, בסוף השבוע האחרון, לאחר פיטוריהם של בנט ושקד מתיקיהם בממשלת ישראל ה-34 ימים ספורים קודם לכן – מונה חבר הכנסת אמיר אוחנה מ'הליכוד לשר המשפטים, זאת חרף הלחצים שהופעלו על נתניהו מצדו של סמוטריץ' למנותו לתפקיד.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיב למינוי ואמר כי "נתניהו לא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים". בליכוד הגיבו לדבריו ואמרו, כי "הלכה 'מדינת ההלכה'", כשכוונתם הייתה לעקוץ את סמוטריץ' על דברים שאמר ביום ירושלים בישיבת 'מרכז הרב, לפיהם: "אנחנו רוצים את תיק המשפטים, כי אנחנו רוצים להשיב את משפט התורה למכונו".

בינתיים, מינוי השרים מ'איחוד מפלגות הימין' מתעכב, זאת על רקע חילוקי הדעות בתוך המפלגה ומול מפלגת הליכוד. אחרי האכזבה שנחל סמוטריץ' שבנה על תיק המשפטים, למפלגה נשאר את תיק החינוך אותו מייעדים ליו"ר המפלגה חבר הכנסת רפי פרץ, כאשר בליכוד הציעו למפלגה את תיק התחבורה (אחרי שישראל כץ, שהחזיק בתפקיד, מונה לשר החוץ. א.ר.) יחד עם תיק נוסף כפיצוי.

על אף שנראה כי תיק החינוך ילך לידיו של פרץ, בסביבתו של סמוטריץ' נשמעו קולות שאמרו כי על פי ההסכם בין המפלגות (תקומה והבית היהודי) שנחתם קודם הבחירות, סוכם כי הבית היהודי יקבלו את המקום הראשון ברשימה, אך לתקומה תהיה הבכורה בחלוקת התפקידים. על אף זאת, בליכוד הציעו לסמוטריץ' כתוספת לתיק התחבורה תיק נוסף כפיצוי, כאשר סמוטריץ' דרש את התפוצות אך בליכוד מתעקשים לא לתת לו תיק זה אלא התיק לעניינים אסטרטגים. בנוסף, בכדי לרצות את המפלגה, בליכוד הציעו לצרף את פרץ וסמוטריץ' כחברים בקבינט המדיני ביטחוני.

המתיחות ב'איחוד מפלגות הימין', בפרט על רקע חלוקת התיקים, הורגשה בשבוע האחרון אף בתדרוכים שיצאו מסביבתו הקרובה של היו"ר רפי פרץ. לאחר שסמוטריץ' מתח ביקורת על מינוי אוחנה לשר המשפטים, אמרו בסביבת פרץ: "ראוי שלקראת המו"מ הקואליציוני שיערך מיד לאחר הבחירות הקרובות נפיק לקחים. לא ברור למה סמוטריץ', איתו הלכנו כתף אל כתף לאורך כל המו"מ, בוחר לתקוף את ראש הממשלה במקום להסיק מסקנות".

בסביבת פרץ הוסיפו ואמרו, כי "הבחירה הראשונה היא של ראש הממשלה והוא במפורש הציע לפרץ את תיק החינוך, מהסיבה שהוא רואה בפרץ את מנהיג הציונות הדתית. ראש הממשלה נותן אמון מלא ביו"ר הבית היהודי להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט. כמחליפו של נפתלי בנט בהנהגת הציונות הדתית. ראש הממשלה קבע כי הציונות הדתית ממשיכה להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט. זו הייתה המשימה והמשימה הושלמה".

על אף הודעה זו, יממה לאחר מכן התנער מפרץ מהודעה זו ואמר: "בחודשים האחרונים בצלאל ואני הולכים כתף אל כתף על אף ניסיונות לפצל את אחדות המחנה. אני מתנער מכל ההודעות שיצאו אמש, אנחנו נמשיך להיות שותפים ונכנס לממשלה ביחד כפי שהתנהלנו לכל אורך הדרך". נציין, כי בבית היהודי נשמעו גם הרעיון שיו"ר המפלגה רפי פרץ ישמש כשר החינוך, מאחר וזה עלול לפגוע בקמפיין המפלגה בבחירות לכנסת ה-22, בשל העובדה כי הוא יהיה עסוק בפתיחת שנת הלימודים, כשלטענת אותם גורמים זה ממילא תפקיד זמני עד לבחירות.

עם סגירת הגיליון דווח על פגישה במעונו של ראש הממשלה בהשתתפות בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ, לקראת הסכמות על חלוקת התיקים.

קשה הדרך לאחדות

ובתוך כך, רעיון הריצה המשותפת של 'איחוד הימין' יחד עם 'הימין החדש' ברשימה אחת, לא תופס תאוצה. נפתלי בנט הצהיר במהלך השבוע הקודם, כי "אתמודד רק בימין החדש. אני מאמין בערכי החיבור בין הדתיים לחילונים, ימין אמיתי, יהדות מקרבת. לא פוסלים ריצה בבלוק טכני, אבל הימין החדש היא המפלגה שלי. וגם בבלוק טכני, יש גבולות ערכיים שלא אחצה". על אף זאת, במפלגה הכחישו דיווח ולפיו הושגו הבנות עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי על ריצה משותפת בבלוק טכני, כאשר במפלגה הודיעו כי יפתחו במו"מ לריצה משותפת רק בעוד כחודש.

לצד ניסיונות החיבור בימין הדתי, בשבוע האחרון החלו נשמעים עיתונאים ומובילי דעת קהל בציונות הדתית להביע ביקורת על ראש הממשלה בשל כשלונו בהקמת הקואליציה, כמו גם המגעים שניהל עם מפלגת העבודה ובשל מצבו המשפטי, כשחלקם הביעו ספקנות לגבי השותפות בהמשך הדרך ולא שללו אף הליכה עם 'כחול לבן', שבין בכיריה "אנשי ימין ואוהבי הארץ לא פחות מנתניהו".

הבולט שבין מבקרי נתניהו היה העיתונאי שמעון ריקלין, שנחשב למקורבו. בתגובה לדיווח על מגעים שניהל נתניהו עם מפלגת העבודה כתב: "אני נלחם כמו אריה במערכת המשפט, כי ברור לי גודל השינוי שהיא צריכה. מצד שני נתניהו הציע ליחימוביץ' את המשפטים, לשמולי רווחה משולב, לגבאי אוצר וכו'. מה עושים במצב הזה, האם האיש גדול מהרעיון?".

יועצו של נתניהו ואיש הציונות הדתית יונתן אוריך, הגיב לביקורת וכתב: "מתנצל מראש על כך שאני לא משתתף בפסטיבל 'ימנים נגד נתניהו'. מדובר בסערת טוויטר שמשפיעה על 25-30 קולות, והמשימה שניצבת בפנינו היא לגייס שוב, בעזרת השם, למעלה ממיליון מצביעים. זה לא סערת בכוס תה, זאת נפיחה בבריכה של הרדודים".

שגרירים של רצון פוליטי

בתוך כל ההמולה הזו, לצד חלוקת התיקים בממשלת המעבר, בשבוע שעבר פורסם ב'חדשות 13', כי ראש הממשלה הציע לאחרונה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן להתמנות לתפקיד שגריר ישראל באו"ם ולשר התקשורת איוב קרא לתפקיד שגריר ישראל במצרים.

בעקבות הפרסום, ב'כחול לבן' פנו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה כי יאסור על ראש הממשלה למנות שגרירי קבע חדשים באו"ם ובמצרים במהלך תקופת הבחירות, זאת לאחר שדווח כי גלעד ארדן קיים פגישה חשאית עם היועץ המשפטי לממשלה, במטרה לבדוק האם העובדה שדני דנון, השגריר הנוכחי באו"ם, מסיים את תפקידו בתקופת ממשלת מעבר, תהווה בעיה במינויו לתפקיד, כאשר מנדלבליט השיב כי לא צפויה להיות בעיה במינוי זה.

בוחרים יו"ר לעבודה

בזמן שבמפלגות הקואליציה עסוקים במינוי שרים בממשלת המעבר, לצד הדיבורים על חיבורים אפשריים, כמו גם מינוי שגרירים, במפלגות האופוזיציה נערכים לבחירות בכל הכוח, בתקווה להביא להישג ולהצלחה שתשנה את המפה הפוליטית.

במפלגת העבודה, שנחלה תבוסה קשה בבחירות האחרונות, בעת שהשיגה את מספר המנדטים הכי נמוך מאז הקמתה, נערכים לפריימריז. בשונה מכל מערכת בחירות, במפלגה מתכוונים כעת לערוך פריימריז רק על ראשות המפלגה ולא על הרכבת הרשימה, שככל הנראה תישאר כפי שהייתה בבחירות האחרונות.

על פי הצעת וועדת החוקה של המפלגה הפריימריז לראשות המפלגה יערכו בקרב כלל חברי המפלגה כבר בתחילת החודש הלועזי הבא – ב-2 ביולי. בתוך כך, ההצעה לביטול הפריימריז לרשימה, כמו גם עריכת הפריימריז בקרב ועידת המפלגה (3,000 במספר) ולא בין כלל מתפקדיה (60,000 במספר) שהייתה אמורה לבוא היום (רביעי) לדיון בפני הועידה נדחתה, בשל החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לערוך משאל טלפוני בקרב כלל המתפקדים  איך יערכו הפריימריז הקרובים.

מי שהכריז לבינתיים על התמודדותו לראשות המפלגה, הם היו"ר לשעבר עמיר פרץ וחברת הכנסת סתיו שפיר. בנוסף, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שוקל אף הוא התמודדות, כמו גם חבר הכנסת איציק שמולי וסגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן.

אבי גבאי, שנבחר ליו"ר העבודה לפני כשנתיים בלבד, הודיע כי לא יתמודד על ראשות המפלגה. "הכיוון היה ברור כבר בליל הבחירות האחרונות, אבל החלטות גדולות לא מקבלים בעת סערה, ולכן המתנתי עד שהדברים יהיו אקטואליים בכדי להחליט ולהודיע", כתב גבאי בפוסט מיוחד. "הלכנו במסע עם אינסוף היתקלויות מכל הכיוונים, מסע רצוף באתגרים מורכבים, מבית ומחוץ, שהפכו את המשימה שלנו לקשה מאוד. והיו גם טעויות, עליהן אני לוקח אחריות מלאה, ויודע כי אלו נעשו מתוך אמונה אמיתית בדרך ובמחויבות לניצחון".

יצוין, כי אי הודעתו של גבאי זו אינה סוף פסוק ובמידה ואכן לא יתקיימו פריימריז לרשימת המפלגה, מבקש היו"ר להשתבץ כמקום 2 ברשימה לכנסת ה-22. במקביל, 'הביטחוניסט' הטרי של המפלגה, טל רוסו, ששקל אף הוא להתמודד לראשות, הודיע כי אינו מתכוון להתמודד לכנסת ה-22. בהודעה שפרסם נאמר: "נכנסתי לפוליטיקה לפני כארבעה חודשים עם תוכניות גדולות. המציאות אליה נקלענו: אינה מאפשרים לי לעשות את הדברים כפי שקיוויתי. איני רוצה להיות שותף לקרבות הירושה ועל כן, אני מסיר את מועמדותי לתפקיד היו״ר ומהרשימה לכנסת ה-22".

שימוע ראש הממשלה

בסוף השבוע שעבר, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי יתן דחייה נוספת לשימוע בתיקים המשפטיים בהם נחקר, לאחר שזה כבר נדחה לחודש אוקטובר, לאחר שאביחי מנדלבליט הודיע לפרקליטי נתניהו כי הוא מסכים באופן חלקי לבקשתו לדחיית השימוע בשלושה חודשים, מהחודש הבא לאוקטובר.

היועץ המשפטי מנדלבליט הודיע לראש הממשלה כי לרשותו עומדים שבועיים ימים בכדי להודיע אם בכוונתו להגיע לשימוע במועד החדש, תוך שציין כי לא ייתן דחייה נוספת במועד, מאחר ודחייה כזו תפגע באינטרס הציבורי.

על אף הערכות הפרקליטות שנתניהו יעתור לבג"ץ נגד החלטת מנדלבליט, ביום שני השבוע הודיע פרקליט ראש הממשלה עו"ד עמית חדד כי בכוונת נתניהו להתייצב להליך השימוע, תוך שחזר וביקש לדחות את המועד.

"קיבלנו את החומר והתחלנו לקרוא אותו. עשרות הודעות חסרות. עשרות מסמכים חסרים. אם הם לא נמצאים אצלנו, אי אפשר לקרוא אותם", אמר עו"ד חדד. "דבר שני, בניגוד לכל איש ציבור אחר, ועדת ההיתרים מסרבת לתת לראש הממשלה אפשרות להסתייע בחברים למימון ההגנה המשפטית שלו. זה אומר שרק אני נמצא כדי לייצג את ראש הממשלה. אדם אחד שאמור לקרוא כל-כך הרבה חומר חייב יותר זמן".

השארת תגובה