ועדת חוץ וביטחון תקיים מחר דיון בנושא הנגשת מערת המכפלה

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מחר בוועדת החוץ והביטחון הזמנית – דיון מעקב בנושא הנגשת מערת המכפלה, בהשתתפות השר לשירותי דת וראש המנהל האזרחי, וכן הצבעה על הרכב ועדת משנה זמנית למוכנות וביטחון שוטף

מחר (יום ד' 12.06.19) בשעה 09:00, תתכנס הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון לדיון. על סדר היום:

1. הצבעה הרכב ועדת משנה זמנית למוכנות וביטחון שוטף.

2. מעקב על הנגשת מערת המכפלה – בהשתתפות השר לשירותי דת, יצחק וקנין (ש"ס), ראש המנהל האזרחי, תא"ל בן חור אחוות, ובכירים נוספים.

יו"ר הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) החליט לקיים את דיון המעקב בנושא הנגשת מערת המכפלה בכדי לבחון את התקדמות הנושא מאז הדיון המהיר שקיימה ועדת החוץ והביטחון בנושא ב-28 באוקטובר 2018.

כזכור, אתר מערת המכפלה בנוי משתי קומות. הנגישות לקומה השנייה, המשמשת בעיקר את היהודים אך גם את המוסלמים במהלך ימים מסוימים בשנה, אפשרית באמצעות מדרגות בלבד. בעיה זו של נגישות היא הסיבה בגינה התכנסה הוועדה בדיון המהיר אשר נערך באוקטובר 2018.

בדיון המהיר אמר עוזר שר הביטחון להתיישבות כי מתקיים הליך מקצועי לבחינת חלופות הקירוי וההנגשה, וכי אין מניעה משפטית לקדם את הנושא, אך ההחלטה נתונה בידי הדרג המדיני. עוד אמר עוזר שר הביטחון כי יש ניסיון להגיע להסכמה משותפת עם הגורמים הפלסטינים, ובמידה לא תושג הסכמה, מדינת ישראל תקדם את נושא ההנגשה באופן חד צדדי.

יו"ר הוועדה קיבל פניות בנושא מחברי כנסת וגורמי ציבור, ולאחר בדיקת המצב הקיים ע"י צוות הוועדה, החליט יו"ר הוועדה לקיים את הדיון נוכח העובדה כי עד לרגע זה לא הותקן באתר כל פתרון לוגיסטי, זמני או קבוע, שיש בכוחו לשפר את רמת הנגישות לבעלי מוגבלויות וכל זאת על אף הזמן הממושך שעבר, וכן בשל העובדה כי נכון לרגע זה אין כל התקדמות של ממש במגעים עם הגורמים הפלסטינים בנושא.

הישיבה תתקיים בחדר ועדת החוץ והביטחון ותהיה פתוחה לסיקור.