מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מתעצמת

קרבות הסחר בין ארה"ב לסין עולים מדרגה ובעולם מתחילים לחשב את הנזקים • בין העלאת מכסים לשליחת איומים, ממשלת סין משכנעת את אזרחיה לא לתייר בארה"ב

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בסין לא ממצמצים מול איומיו של טראמפ להטיל מכסים נוספים על סין, ויוזמים אף הם צעדים נגדיים. החשש הוא מפני ההשלכות של מלחמת סחר כזו על התוצר העולמי ועל נזקים למדינות נוספות מלבד ארה"ב וסין, כמו ישראל.

רק בחודש שעבר העלה נשיא ארצות הברית את המכסים המוטלים על סחורות סיניות בשווי 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25%, והוא אף איים לאסור על קיום קשרים עסקיים עם ענקית התקשורת וואווי.

בתגובה, סין העלתה השבוע את המכסים שהיא מטילה על סחורות אמריקניות בשווי 60 מיליארד דולר והבטיחה להפעיל צעדי נגד הכרחיים נוספים. במשרד הסחר של סין הודיעו, כי "אם ארה"ב תחליט להחמיר את המצב, אנחנו נילחם עד הסוף. סין לא רוצה להילחם במלחמת סחר, אבל היא גם לא מפחדת ממלחמה. אם ארה"ב תחליט להחמיר את מתיחות הסחר, אנו ננקוט אמצעים נגדיים הנחוצים ונגן על האינטרסים שלנו."

כמו"כ בהודעות שפרסמה לאזרחיה, הודיעה סין, על הצורך בהעלאת המודעות הביטחונית, כי ארה"ב היא מקום מסוכן לתייר בו. והם עלולים להיתקל במצבים עוינים עקב רדיפה חוזרת של רשויות הממשל בארה"ב. במאמר שפורסם בביטאון המפלגה הסינית אף הוצהר כי ארה"ב היא "אויבת העולם" בנוסף, הוצהר כי "האומה הסינית העתיקה לעולם לא תיכנע לתכתיבי האמריקאים. הסינים מוכנים לרדת ברמת החיים, ובלבד שלא להתקפל בפני תכתיבים זרים".

בתגובה הודיע טראמפ לפקידי הממשל להתכונן להעלאת מכסים על כל הסחורות המוערכות בשווי כולל של 300 מיליארד דולר, מ10% ל25%.

מצב זה צפוי לגרום להתכווצות משמעותית של היקף הסחר העולמי, מה שעלול להשפיע גם על מדינות נוספות מלבד סין וארה"ב, בהן ישראל. לפי הערכות קרן המטבע העולמית מלחמת הסחר תגרע 455 מיליארד דולר מהצמיחה העולמית ב-2020.

כתוצאה מכך, איגוד חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א) כבר הוריד השבוע את תחזית הרווח ב-21% על רקע החששות מהתרחבות מלחמת הסחר ועליית מחירי הנפט. באיגוד, שמייצג כ-290 חברות בעולם שמטיסות יותר מ-80% מהנוסעים בעולם, אומרים שהם חוזים שרווחי תעשיית התעופה יגיעו ב-2019 ל-28 מיליארד דולר, לעומת תחזית הרווח הקודמת שפורסמה בדצמבר וצפתה רווח של 35.5 מיליארד דולר.

כלכלנים טוענים כי רווחי חברות התעופה יכולים לשמש מדד לביטחון הצרכנים בעולם. כך שנתונים ראשוניים אלו, מהווים מדד למגמת ההצטמצמות הצפויה בצמיחה העולמית. כך נתוני קרן המטבע הבינלאומית לתחזית הצמיחה העולמית, התעדכנו בעקבות מלחמת הסחר, הקרן עדכנה את תחזיותיה השנה ל־3.3% (לעומת 3.5% בתחזית הקודמת, ולאחר שב־2018 היא עמדה על 3.6%), והיא מקווה כי הצמיחה תשוב ל־3.6% בשנת 2020. תחזית הצמיחה לסין דווקא הועלתה ל־6.3% (לעומת 6.2%), ושל ארה"ב הופחתה ל־2.3% (לעומת 2.5%). לגבי שנת 2020, תחזית הצמיחה לסין ירדה ל־6.1% בלבד ושל ארה"ב ל־1.9%.

השארת תגובה